Strona główna Ciekawostki Czy detoks jest bezpieczny i skuteczny?

Czy detoks jest bezpieczny i skuteczny?

1159
PODZIEL SIĘ

Każde dziecko uczy się w szkole o współczesnych zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Toksyny są obecne wszędzie – w wodzie i napojach, jedzeniu, w przedmiotach codziennego użytku oraz ubraniach. Duży nacisk tak zwany zdrowy styl życia kładzie na wyeliminowanie toksyn z organizmu. Znajdziemy tysiące sposobów na oczyszczenie ciała od toksyn i metali ciężkich. Ale czy to w ogóle działa?

Sens oczyszczania ciała z toksyn

Wydaje się, że oczyszczenie ciała przynosi same korzyści. Poprawa samopoczucia, zdrowia, witalność, lepszy metabolizm, utrzymanie prawidłowej masy ciała. Właśnie ten ostatni powód jest najczęstszą przesłanką do rozpoczęcia detoksu, ponieważ większość ludzi, o ile nie widzi realnego negatywnego ich wpływu na ciało, nie podejmuje się oczyszczania. Toksyny obciążają ciało zalegając na ważnych narządach wewnętrznych, uniemożliwiając odchudzanie. Organizm przez ich obecność jest zajęty próbą utrzymania homeostazy oraz utrzymaniem najważniejszych funkcji życiowych, a upośledzone działanie narządów powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Toksyny powodują również problemy z układem hormonalnym, a nawet przyczyniają się do rozwinięcia się chorób psychicznych. Co rusz pojawiają się nowe sposoby oczyszczenia, a nawet organizowane są całe wyjazdy mające na celu detoks trwający od czterech dni do tygodnia. Detoks to najczęściej ściśle dobrana dieta lub wręcz brak jakiejkolwiek diety, czyli coraz bardziej popularna w niektórych kręgach głodówka. Założenia detoksu są bardzo dobre, ale okazuje się, że niewielu ludzi faktycznie wierzy w moc detoksykacji. Ma to dla nich znaczenie bardziej symboliczne, albowiem te kilka dni jakie zostają poświęcone na oczyszczanie nie są w stanie usunąć wszystkich złogłów ukrytych w człowieku. Wymiana komórkowa poszczególnych narządów wewnętrznych trwa od kilku tygodni do kilku lat. Naukowcy twierdzą, że co siedem lat całkowicie wymieniamy wszystkie komórki ciała na nowe. Zatem aby detoks przyniósł odpowiednie rezultaty potrzeba wielu lat odpowiedniej diety oraz unikania toksyn. Więkoszość specjalistów medycyny konwencjonalnej jest zdania, że detoks w ogóle nie jest nikomu potrzebny, a nawet bywa niebezpieczny.

Czy detoks może być groźny?

Okazuje się, że rośnie liczba osób, które wierzą, że detoks może być nawet pomyłką prowadzącą do… zgonu. Głodówki i inne metody detoksykacji są polecane osobom wyłącznie zdrowym i w pełni sił. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ niektóre badania wskazują na to, że najczęściej przyczyną zachorowania a nawet zgonu są nie zalegające toksyny w organizmie, ale próba uwolnienia się od nich. Wszystko dlatego, że ciało ma niezwykłą zdolność przytosowania się i jest w stanie funkcjonować nawet w zatrutym środowisku, o ile zatrucie postępuje stopniowo, a organizm ma czas na przystosowanie. Taka sytuacja jest obecna dziś. Już od życia płodowego jesteśmy atakowani różnymi toksynami a ciało nie ma wyjścia – musi z nimi żyć. Dlatego nagła zmiana tego, czyli gwałtowne pozbycie się toksyn z organizmu paradoksalnie jest dla niego szokiem. W przypadku nagłego odstawienia leków, alkoholu i narkotyków u osób uzależnionych w wielu przypadkach wynikiem był zbyt wielki szok oraz zgon.

Mądry detoks

Jednak okazuje się, że w większości przypadków zwyczajnych ludzi, nie uzależnionych od niczego, nie ma powodów do obaw. Mądrze przeprowadzony detoks być może nie usunie wszystkich toksyn z ciała, ale wszyscy, którzy od czasu do czasu go przeprowadzają wiedzą, że przynosi realne korzyści dla niego. Mądry detoks to również możliwość lepszego radzenia sobie z rosnącą liczbą toksyn w środowisku otaczającym. Kluczem do wszystkiego jest stopniowe, niezbyt gwałtowne działanie, a do tego regularne. Post od zawsze był metodą na oczyszczenie się. Zarówno do postu jak i do diety oczyszczającej należy się mądrze przygotować. Zaczynamy od odstawienia wszystkich używek, takich jak alkohol, papierosy, a nawet kawa. Następnie odstawiamy wszystkie niezdrowe przekąski, biały cukier i mąkę rafinowaną, mięso, nabiał. Przechodzimy stopniowo na dietę opartą na kaszach, wprowadzamy coraz większe ilości warzyw i mniejsze ilości owoców. Na koniec dieta powinna być oparta wyłącznie na surowych roślinach oraz sokach. Można na tym poprzestać, ale możliwie jest również przeprowadzenie kilkudniowej głodówki, podczas której pije się tylko wodę źrodlaną. Tak jak było wspomniane głodówkę oraz różne metody oczyszczania są wskazane dla osób w pełni sił i zdrowych. Nie jest to wskazane dla małych dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży lub nawet miesiączkujących. Wszystko dlatego, że detoks to czas zwiększonego wysiłku organizmu, który nie musząc poświęcać zbyt dużej ilości czasu na trawienie wyrzuca z siebie nagromadzone złogi. Bywa, że w czasie oczyszczania przebieg chorób mocno się zaostrza, pojawiają się ukryte dotąd dolegliwości. W przypadku osób chorych może się to skończyć nawet koniecznością wizyty w szpitalu. Jednak nie ma przesłanek, że dla osób zdrowych detoks jest metodą niebezpieczną, mimo wystąpienia pewnych symptomów. Większość osób zgłasza utrzymujące się lepsze samopoczucie i chętnie powtarza zabieg.