Strona główna Ciekawostki Dlaczego warto akceptować swoje ciało?

Dlaczego warto akceptować swoje ciało?

1097
PODZIEL SIĘ

Nie ma nic złego w pracy nad swoim ciałem i dążeniem do lepszego samopoczucia. Jednak wielu ludzi robi to nie dlatego, że tego potrzebują ze względów zdrowotnych, ale z powodu nie akceptacji własnego wyglądu. Dla nich zawsze coś będzie nie tak. Ich dążenie do perfekcji przeradza się w obsesję i chorobę. Warto lubić swoje ciało, gdyż:

  1. Ciało przedstawia nastawienie do świata. Z ciała można wiele wyczytać. Najczęściej sami jego właściciele nie są świadomi tego jakie wrażenie robią na innych i co tak naprawdę oni widzą. A widzą bardzo wiele. Potrafią na pierwszy rzut oka ocenić czy ktoś jest bardziej nieśmiały, czy pewny siebie, czy jest zadowolony czy przerażony i niepewny. Mowa ciała wiele mówi o tym co sami o sobie myślimy. Zaniedbanie podstawowych zabiegów higienicznych oznacza, że człowiek nie przywiązuje do siebie wielkiej wagi, nie dba o to, jak będą postrzegali go inni, albo się nad tym w ogóle nie zastanawiają. Tymczasem takie osoby są traktowane z dystansem i w środowisku towarzyskim mają bardzo nikłe szanse na poznanie kogoś bliżej, jeśli na przykład są samotni. Jeśli zależy nam na robieniu dobrego wrażenia, trzeba choć trochę polubić siebie i zadbać o swój wygląd.

  2. Postawa ciała a kontakty. Zgarbiona i zamknięta pozycja wskazuje na to, że dana osoba nie ma ochoty na nawiązanie znajomości. Jest omijana z daleka, ponieważ ludzie nie lubią przebijać się przez mur a nieszczęśliwe osoby nie są partnerami do rozmowy. Nawet jeśli taki nie istnieje, a postawa po prostu sprawia takie wrażenie, to wiele osób się nią sugeruje. Osoby, które są zadowolone ze swojej sylwetki, mają dobry nastrój, są pewniejsze siebie, najczęściej mają wyprostowane plecy i otwartą do przodu klatkę piersiową. Taka osoba sygnalizuje, że jest gotowa i chętnie podejmie rozmowę.

  3. Nie akceptacja ciała zabija związki. To jedno z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się osoby w związkach. Nie czują się one dobrze ze sobą, dlatego unikają bliskości oraz sytuacji intymnych. Są najczęściej zawstydzone i zdystansowane, nawet jeśli partner lub partnerka po raz setny przekonują, że z nimi wszystko w porządku. W końcu nawet najbardziej cierpliwy partner będzie tym znudzony, a wszelkie pożądanie wygasa poprzez wieczne narzekanie i dziwaczne zachowania osób nie akceptujących siebie. Tymczasem nasze ciało jest nam dane po to, by wyrażać i podarowywać miłość. Dlatego osoby, które go nie akceptują ciała są w gruncie rzeczy jednymi z najbardziej nieszczęśliwych ludzi.

  4. Dobrze utrzymane ciało to dobre samopoczucie. Tylko czując się dobrze samemu ze sobą jesteśmy w stanie czuć się dobrze psychicznie. Psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie związane. Jeśli jedna z tych części zawodzi, to druga nie może być w pełni rozwinięta. Dlatego właśnie osoby, które cierpią na depresję w pierwszej kolejności rezygnują z higieny osobistej. To odzwierciedlenie ich stanu wewnętrznego. Jeśli zaś dobrze wyglądamy, ubierzemy się elegancko, skorzystamy z zabiegu spa, czy zrobimy dla siebie coś innego, czujemy się najczęściej jak nowo narodzeni. Wiele pierwotnych plemion oraz nasi przodkowie doskonale wiedzieli, że czyste ciało oznacza odświeżonego i zadowolonego ducha. Stąd właśnie w centrum miast znajdowały się łaźnie, przeprowadzano wiele rytuałów związanych z czystością ciała, by ostatecznie oczyścić własną psychikę.

  5. Akceptowanie swojego ciała to większe doświadczanie. Osoby, które nie lubią ciała są wycofane, częściej rezygnują z zabawy i nie umieją się bawić. Natomiast jeśli czujemy akceptację siebie to wszystko przychodzi znacznie łatwiej. Ludzie więcej się śmieją, chcą więcej doświadczać i są bardziej otwarci na nowe doświadczenia. Ciało je kolekcjonuje i zapamiętuje, co zwiększa życiową mądrość. W ostatecznym rozrachunku to ciało, które niewiele doświadczało jest bardziej zmęczone niż ciało kogoś, kto chętniej korzystał z życia.

  6. Ciało jest wyrazem. Tylko akceptując swoje ciało jesteśmy w stanie wyrazić siebie. W przeciwnym razie nigdy nie będzie to możliwie. Za pomocą ciała wyrażamy otwarcie swoje myśli, uczucia, swoje zdanie. Jesteśmy również w stanie podarować komuś pomoc, a także, co bardzo ważne, uzyskać wsparcie i pomoc od innych. Jeśli nie akceptujemy swojego ciała taka pomoc nigdy nie nadejdzie, ponieważ także nie jest udzielana. Jeśli nie udzielamy pomocy i nie umiemy tego robić, nie powinniśmy spodziewać się, że nadejdzie od kogoś innego.

  7. Polubienie siebie, to mniejsza potrzeba kontroli. Jeśli czujemy się źle w swoich ciałach, to mamy nadmierną potrzebę jego kontrolowania. Fakt, że nie wszystkie procesy zachodzące w ciele da się kontrolować dla niektórych jest bardzo frustrujący. Są to najczęściej ludzie, którzy czują również potrzebę kontroli wszystkiego i wszystkich. Tymczasem polubienie swojego ciała i pogodzenie się w pierwszej kolejności z tym, na co nie mamy wpływu pomaga również w zwalczeniu nadmiernej potrzeby kontroli otoczenia. Dlatego warto uczyć się akceptacji swojego ciała, takim jakim jest. Dopiero wówczas można zacząć je zmieniać.