Strona główna Ciekawostki Mięso z raka – historia, właściwości, kulinaria

Mięso z raka – historia, właściwości, kulinaria

5415
PODZIEL SIĘ

Owoce morza takie jak homary są od lat przyjętymi smakołykami w kuchni śródziemnomorskiej. Mało kto pamięta już o jedzeniu, które kiedyś było jednym ze znaków rozpoznawczych kuchni polskiej, a mianowicie o raku. Te wodne zwierzęta najczęściej spożywane były w kuchni pomorskiej, dziś już mało kto o nich pamięta.

Rak rzadko na stole

Jeszcze w latach trzydziestych XX raki były importowane z Polski do takich krajów jak Francja czy Niemcy. Współcześnie raki są zjadane bardzo rzadko i nieczęsto trafiają na nasz stół. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że zwierzęta te mogą żyć tylko w czystym środowisku, czyli w czystych rzekach oraz morzach. Niestety nasze morze oraz rzeki, które do niego wpływają, w większości nie są wcale zbyt czyste, co więcej zanieczyszczenie przemysłowe rokrocznie wzrasta. Dlatego też populacja raków stopniowo się zmniejszyła. Ich połów jest mało opłacalny. Również restauracje raczej niechętnie wprowadzają do swoich dań raki. Są one w większości wyparte przez większe i posiadające większą ilość mięsa homary. Jednak nie oznacza to, że raków nie można hodować. Wciąż są dostępne dla koneserów, a ich spożycie kojarzone jest z luksusem. Z resztą nawet w XVII był serwowany raczej w bardziej zamożnych domach, niż w wiejskich chatach.

Jak smakuje rak?

Najsmaczniejszymi gatunkami raka są według specjalistów jest rak błotny i szlachetny. W spożyciu był również rak pręgowany. Ten ostatni został sprowadzony do Polski z Ameryki Północnej w XIX wieku i bardzo dobrze zadomowił się u nas. Niestety nie jest tak smaczny jak pozostałe dwa gatunki. Smak mięsa raka jest według tych, którzy je jedli, nieporównywalny do żadnego innego mięsa. Posiada niezwykły aromat, jest delikatne, rozpływa się w ustach, ma lekko słodkawy posmak. Odpowiednio przygotowane mięso raka jest w smaku lepsze niż mięso kurczaka, chociaż według wielu nieco je przypomina. Rakiem raczej nie można się najeść, najczęściej jest to przystawka do dania głównego, ale niezwykle wyrafinowana oraz zaostrzająca apetyt. Najpopularniejszym daniem jest rak w maśle rakowym, w sosie śmietanowo koperkowym, na jego bazie przyrządza się również smakowite zupy.

Rak ciężki w obsłudze

Jedzenie raków jest polecane osobom cierpliwym, dokładnym, które lubią celebrować posiłki i poznawać nowe smaki. Samo rozebrania jaka z pancerza w celu wydobycia mięsa jest dosyć trudne i wymaga znajomości zasad dobrego wychowania oraz użycia narzędzi, które ułatwiają cały proces. Także proces przygotowania raków do zjedzenia nie jest łatwy. Wbrew pozorom do przygotowania potraw nie wykorzystuje się jedynie mięsa z odwłoka raka oraz ze szczypiec, ale również jego pancerz, do przygotowania masła, na którym smaży się ryby. Proces jest pracochłonny ze względu na twardość pancerza, jednak był bardzo popularny w przeszłości nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce.

Wartości mięsa raka

Rak jest nie tylko pyszny, soczysty i aromatyczny, ale również ma wiele wartości odżywczych. Przede wszystkim jest to łatwostrawne białko, przy minimalnej zawartości tłuszczów, za to obecne są tłuszcze nienasycone. Jest zatem pozbawione cholesterolu. Oprócz białka w raku znajdziemy również wapń, witaminę E, C, oraz D a także witaminę B12 oraz kompleks witamin z grupy B. Rak to również źródło siarki, która wpływa pozytywnie na włosy, skórę, paznokcie, pomaga odbudowywać chrząstkę stawową. Raki są od wieków polecane osobom, które mają problemy z tak ważnymi narządami jak serce lub wątroba, jako pokarm leczniczy.

Gdzie kupić raki do jedzenia?

Dla osób, które chcą dla własnych potrzeb kupić raka i go jeść pomocne będzie śledzenie oferty niektórych supermarketów. Niekiedy pojawiają się w ich produktach raki. Są one dostępne również w hurtowniach, które zaopatrują się u hodowców. Osoby, które mieszkają bliżej morza mają ułatwione zadanie. Nawet w Polsce rybacy z kutrów sprzedają również słodkowodne raki, oprócz typowych morskich ryb. Jak się okazuje raki są również jednym z dań serwowanych przez sieć restauracji IKEA. W kuchni szwedzkiej oraz sklepach ze szwedzkim jedzeniem również będą dostępne, chociaż będą dosyć kosztowne. Warto również spoglądać na oferty innych restauracji, czy szukać ich w internecie. Należy jednak spodziewać się, że oferty te będą sporo droższe niż w przypadku samodzielnego wykonania dania z raka. Istnieje również jeszcze możliwość samodzielnego połowu raków. Są one widoczne w wiosną i latem w czystych rzekach, strumieniach i stawach, najczęściej w pobliżu zarośli. Raki należy łapać za odwłok lub za pomocą siatki. Uśmierca się je przez zamrożenie.

Jakość raka a pochodzenie

Oczywiście nie we wszystkich dostępnych miejscach raki mają taką samą wartość. Łapane wprost ze środowiska są mniejsze, a ich smak nie jest taki, jaki pamiętamy sprzed jeszcze około trzydziestu lat. Również raki z restauracji nie zawsze są najlepszej jakości. Najlepszym wyborem jest zakup raków w hurtowni z własną hodowlą, które posiadają odpowiedni certyfikat. Raki takie są hodowane w odpowiednich warunkach oraz przeprowadza się regularne badania weterynaryjne.