Strona główna Ciekawostki Najbardziej odżywcze pokarmy dla mózgu

Najbardziej odżywcze pokarmy dla mózgu

725
PODZIEL SIĘ

Wakacje odeszły już w niepamięć, pogoda nieco się zmieniła. Więcej czasu spędzamy na aktywnościach umysłowych, niż fizycznych, jak przez ostatnie miesiące, gdy pogoda sprzyjała zabawom na dworze, jeździe na rowerze czy innym sportom. Jesień niesie za sobą jeszcze jeden mankament – obniża się nasze samopoczucie. To wszystko sygnały, że musimy wzmacniać nasz mózg oraz układ nerwowy, by jak najlepiej zniósł zachodzące zmiany.

Orzechy, nasiona, pestki

Jesienią i zimą apetyt na tłuszcze wzrasta. Instynktownie potrzebujemy bardziej kalorycznego jedzenia, by przyszykować się do zimy i chłodu. Jemy ciepłe posiłki, ale wielu z nas robi błąd i zaczyna jeść posiłki mocno przetworzone, wysoko węglowodanowe, takie jak smażone mięso, pizza i wiele innych. Tymczasem o wiele zdrowiej będzie dostarczyć organizmowi zdrowych tłuszczów, a ich najlepsze źródło to orzechy i nasiona. Właśnie jesienią jest ich dostatek, dlatego trzeba z nich korzystać, szczególnie, że są najbardziej odpowiednie dla naszego mózgu. Orzechy włoskie same są w kształcie mózgu i jak wykazały badania, poprawiają pamięć, koncentrację oraz samopoczucie. Dzieje się tak zapewne dlatego, że zawierają duże ilości magnezu. Orzechy włoskie pozwalają na zachowanie młodego mózgu do późnych lat starości, okazało się na przykład, że są w stanie hamować procesy rozwoju demencji starczej i Alzheimera. Są również bogate w antyoksydanty. Orzechy laskowe, są nieco u nas zapominane, a powinniśmy czerpać z nich garściami. Zawierają kwas foliowy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, oraz kwasy omega – 3, niezbędne do prawidłowej pracy mózgu oraz układu nerwowego. Podobne właściwości mają nasiona i pestki warzyw i owoców. W wielu przypadkach wyrzucamy je do kosza, podczas gdy wskazane jest je zjadać.

Jagody i borówki

Chociaż lato już przebrzmiało, a wraz z nim sezon na borówki i jagody, to wielu z nas ma jeszcze w domu przetwory wykonane z tych pysznych owoców. Warto je jeść jesienią i zimą, ponieważ mają pozytywny wpływ na mózg i układ nerwowy. Wielu z nas słyszało na przykład o niezwykłym wpływie borówki amerykańskiej na poprawę wzroku. To nie wszystkie zastosowania krzaczków rosnących w lasach na całym świecie. Okazuje się, że zjadanie szklanki borówek dziennie pozwala na spowolnienie starzenia się mózgu, oraz minimalizuje zniszczenia do jakich dochodzi w nim pod wpływem różnych czynników. Sekret tkwi w ciemnym kolorze tych owoców, który zdradza zawartość antocyjanów, czyli wyjątkowo silnie działających antyoksydantów. Jedzenie borówek oraz jagód poprawia nastrój, zwiększa koncentrację oraz pomaga w zapamiętywaniu i skraca czas reakcji. Co więcej okazuje się, że pozytywne działanie borówek jest tym silniejsze, im bardziej urozmaicona i adekwatna jest nasza dieta. Na przykład wpływ na pożyteczne działanie biologiczne borówek ma uzupełnianie diety w zdrowe kwasy tłuszczowe. A więc orzechy włoskie, laskowe, pestki i nasiona zaleca się zjadać razem z jagodami i borówkami.

Gorzka czekolada

Na polskim rynku dostępna jest gorzka czekolada. Każdy z nas słyszał, że zawiera duże ilości magnezu. Właśnie dlatego powinna być jedzona. Wielu z nas myli dobrą czekoladę gorzką ze słodką. Ta druga nie zawiera magnezu, a duża ilość cukru dodatkowo go wypłukuje. Sztuką jest spożycie czekolady, która ma jak największą zawartość naturalnego kakao. Najlepsze są czekolady, które składają się z tego surowca w ponad dziewięćdziesięciu procentach. Od niedawna mamy dostęp do superfood jakim jest tak zwana surowa czekolada. Są to nasiona kakaowca, które nie zostały poddane tak zaawansowanym procesom obróbki, w wyniku których uzyskuje się zwykłe kakao. Dzięki temu zachowują największą ilość pożytecznych składników. Nie zawiera również mleka i cukru. Dzięki temu jest bardzo bogata w magnez, fosfor, a także są źródłem flawonoli. Działają one odżywiając odpowiednie obszary mózgu. Wpływa to na większe przewodnictwo komórek nerwowych, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na sezonową depresję, poprawę nastroju i zdolności poznawczych. Wskazane jest również spożywanie kakao, którego dodajemy na przykład do porannej owsianki czy kaszy jaglanej.

Kurkuma

Żółty proszek roślinny cieszy się od kilku lat coraz większym powodzeniem wśród ludzi. Nic dziwnego, gdyż ma udowodnione właściwości antynowotworowe, szczególnie w połączeniu ze zwykłym czarnym pieprzem. Okazuje się, że również bardzo dobrze wpływa na ludzki mózg. Kurkuma od razu po spożyciu zaczyna działać na mózg, przez co blokuje wchłanianie się szkodliwych substancji do komórek nerwowych, zanim dotrą tam one z innego pożywienia wraz z krwią. Tumeron zawarty w kurkumie jednocześnie pracuje, aby zrekonstruować uszkodzone komórki nerwowe, wspomaga również budowanie się nowych komórek. Warto wprowadzić kurkumę do swojej diety na jesień, ponieważ nie tylko poprawia smak potraw, ale jest nieco pikantna, przyjemnie rozgrzewa w chłodne wieczory. A przy tym pomaga zwalczyć nie tylko jesienną chandrę, ale również wzmacnia odporność, która jest jesienią wystawiona na ciężką próbę.