Strona główna Diety Najmniej trafione pomysły na śniadanie

Najmniej trafione pomysły na śniadanie

749
PODZIEL SIĘ

Śniadanie nie zawsze jest przemyślane, uzasadnione to jest wieloma czynnikami, pośpiechem, brakiem czasu, często brakiem cierpliwości. Jednak pewne potrawy szczególnie nie nadają się na pierwszy posiłek dnia. Oto niektóre z nich. Warto uczynić przynajmniej ten wysiłek i na stałe wyrzucić je ze swojej diety.

Gotowe płatki, owsianka z torebki

Domowa owsianka przyrządzona z prawdziwego owsa na mleku lub wodzie i przyprawiona na słodko lub słono jest smacznym i pożywnym śniadaniem, podobnie jak inne zbożowe płatki. Jednak nie można tego powiedzieć o gotowych płatkach i owsiankach do szybkiego przygotowania, które wystarczy tylko zalać wodą. Dania gotowe są oczywiście łatwe w przygotowaniu, ale jedzone codziennie nie są niczym dobrym dla naszego organizmu. Przede wszystkim takie dania to przetworzone zboże, bez żadnych wartości odżywczych, ogromna ilość cukru, a także, o czym się rzadziej wspomina, soli. Najczęściej do takich dań dodawane są sztuczne witaminy, które mają za zadanie zamaskować bezwartościowość takiego dania. Ma ono wysoki indeks glikemiczny, co powoduje, że już w krótki czas po śniadaniu powraca uczucie głodu, a danie było bardzo kaloryczne. Zatem to prosta droga do otyłości. Niektóre dania zawierają zamiast cukru syrop glukozowo fruktozowy, który jest nawet gorszym rozwiązaniem niż cukier, powodując otyłość, choroby układu krążenia, stłuszczenie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba. To ostatnie jest częstą przyczyną śmierci w wieku czterdziestu, pięćdziesięciu lat, nawet osób wyglądających na relatywnie szczupłe. Syrop glukozowo fruktozowy zaburza pracę ośrodka sytości, co powoduje, że nie odczuwamy nasycenia, i chętniej sięgamy po inne kaloryczne przekąski. Dlatego sami nie powinniśmy zjadać takich dań, a już na pewno nie wolno podawać ich dzieciom.

Naleśniki

Płaskie placki wykonane z ciasta naleśnikowego są proste i szybkie w wykonaniu. Wydają się idealnym daniem na śniadanie, niestety takie nie są. Przede wszystkim wykonywane są z mąki pszennej, która ma wysoki indeks glikemiczny, poza tym zjada się je najczęściej na słodko, z dodatkiem sztucznych syropów, które zawierają syrop glukozowo fruktozowy. Takie danie ma wiele kalorii, a żeby się porządnie nasycić, trzeba zjeść sporo naleśników, mimo to już po krótkim czasie znów odczuwamy głód. Jeśli chcemy zjeść na śniadanie coś wartościowego, to zamiast naleśników warto przyrządzić pełnoziarniste placki i zjeść z jogurtem naturalnym i owocami. Danie jest znacznie bardziej sycące i zdrowsze.

Tosty

Chociaż tosty tak pysznie pachną i wspaniale smakują, nie są dobrym daniem na śniadanie. Standardowymi składnikami tostów są chleb tostowy, ser i szynka. Chleb tostowy jest wysoko kaloryczny i nie posiada żadnych wartości odżywczych. Do tego duża ilość tłustego sera również nie służy naszej wadze. Warto wspomnieć, że chleb dodatkowo smarowany jest masłem, lub smaruje się masłem tostownicę. Ostatnim niekorzystnym dodatkiem jest szynka. Współcześnie jest ona przeładowana konserwantami, zawiera mnóstwo azotynów, przez co powoduje problemy gastryczne i notoryczną zgagę. Ponadto chleb tostowy często jest przypalany, wystarczy tylko chwila zagapienia się lub nieuwagi, by do tego doszło. Przypalone jedzenie zawiera akroleinę, o działaniu rakotwórczym. Wobec tego tosty nie są pożywnym śniadaniem i nie powinny być spożywane zbyt często. Alternatywą są tosty pełnoziarniste, których również nie należy zjadać w zbyt dużych ilościach ze względu na ich kaloryczność.

Jogurty owocowe, serki homogenizowane, dania mleczne

Spektrum dań na bazie jogurtu jest bardzo szerokie. Mamy jogurty owocowe, serki z dodatkiem kawałków czekolady lub kuleczek czekoladowych i wiele innych produktów. Problem w tym, że wszystkie są w podobny sposób niezdrowe. Dotyczy to również jogurtów pitnych. Wbrew pozorom to nie jest dobre danie na śniadanie dla dziecka. Jogurciki i serki zawierają ogromne ilości cukru, sztucznych aromatów. Nawet dodatek owoców niczego nie ratuje, ponieważ w większości są to tylko ekstrakty i soki zagęszczone o smaku i aromacie danego owocu, wcale nie koniecznie pochodzące z niego. Aby uniknąć kaloryczności takiego dania wielu z nas decyduje się na prodkukt light, czyli odtłuszczony. Brak tłuszczu w jogurcie jedynie jeszcze bardziej obniża jego wartość odżywczą, brak w nim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i innych cennych składników.

Słodycze, pączki i słodkie bułki

Na śniadanie często wybieramy ciasta, ciastka, słodycze, słodkie bułki. Przyzwyczailiśmy się, że to smaczne danie do kawy. Tymczasem to po prostu zbrodnia dla naszego żołądka. Słodkie wypieki mają wysoki indeks glikemiczny i z pewnością nie sycą, nie nadają się jako pełnowartościowy posiłek. Lepią się od lukru i posiadają ogromną ilość kalorii, po prostu dodają ich do codziennego licznika kalorii. Osoby zjadające słodkie bułki i pączki na śniadanie nie powinny dziwić się, że maja problemy z utrzymaniem wagi. Zostrzają one tylko apetyt na więcej przekąsek, właśnie tych zawierających cukier, czyli na batoniki, czekoladę i inne.