Strona główna Ciekawostki Niezwykłe bogactwo alg morskich

Niezwykłe bogactwo alg morskich

834
PODZIEL SIĘ

Algi morskie to organizmy, o których słyszało już większość osób. Jednakże na pierwszy plan wysuwają się takie algi jak chlorella i spirulina. Tymczasem na tym wcale nie kończy się bogactwo tych małych organizmów wodnych. Warto znać również inne rodzaje alg, które znalazły już swoje codzienne miejsce na przykład w kuchni azjatyckiej.

Czy wszystkie algi morskie są zielone?

Gdy słyszymy o algach, to od razu przed oczyma mamy zieloną wodę lub charakterystyczne gąbczaste, nieco glutowate zielone liście. Te pierwsze należą do gromady mikrofagów, czyli organizmów jednokomórkowych, a drugie do makrofagów, organizmów wielokomórkowych. Algi morskie mogą osiągać nawet wiele metrów długości, od dna morskiego aż do powierzchni wody. Algi morskie występują w wielu różnych postaciach oraz kolorach. Te rośliny mogą być również czerwone, rdzawe, brunatne, a nawet niebieskawe. Wszystko zależy od tego jaki barwnik dominuje w nich.

W najpopularniejszych zielonych algach znajduje się najwięcej zielonego barwnika, czyli chlorofilu, który ma wysokie znaczenie dla człowieka, ze względu na to, że jest bardzo podobny do ludzkiej krwi, dzięki czemu zażywanie chlorofilu to jak jej świeży zastrzyk. Komórki są lepiej odżywione, szybciej transportują substancje chemiczne oraz tlen, ponadto chlorofil pobudza procesy krwiotwórcze. Wspomaga zatem leczenie niemal każdej choroby. Jednak inne kolory alg kryją w sobie również ciekawe właściwości.

Za kolorem niebieskim kryje się barwnik o nazwie fikocyjanina. Jest to silny antyoksydant. Okazuje się, że ochrania komórki organizmu przed skutkami chemioterapii. Barwnik ten ma wysokie właściwości ochraniające nasze DNA przed zniszczeniem, okazuje się również, że doskonale ochrania wątrobę, bardzo istotny dla nas narząd. Fikocyjanina ma także silne właściwości antyseptyczne.

Za kolorem czerwonym w algach kryje się barwnik o nazwie fikoerytyna. Jest naturalny środek, który doskonale chroni przed skutkami nadmiernego promieniowania słonecznego. Algi potrzebują go, by chronić się przed słońcem skupionym dodatkowo przez wodę. Barwnik ten jest również przydatny dla ludzi.

Za kolorem brunatnym kryją się fukoksantyny. Ten barwnik z kolei jest niezwykle istotny w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, chociaż nie do końca rozpoznano, na czym dokładnie rzecz biorąc polega ten proces. Podejrzewa się, że kryje się za tym zwiększona produkcja białka, które przyśpiesza procesy utleniania kwasów tłuszczowych oraz przyśpieszało termo genezę organizmu powodując szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego fukoksantyny są świetnym źródłem takich minerałów jak żelazo, oraz witamin A i C.

Popularne algi morskie oraz ich właściwości

Undaria parzystodzielna – to z niej wykonywane jest słynne sushi. Znajduje się tu największa ilość fukoksantyny.

Wakame – nieporównywalne do mleka krowiego źródło naturalnego wapnia. Oprócz tego jest bogata w pomocniczy fosfor, który pomaga w rozłożeniu wapnia w organizmie, jednocześnie wzmacniając zęby, kości, ale również włosy i paznokcie. Wakame zjada się na surowo w sałatkach, gotuje się lub piecze w potrawach.

Dulse – wodorost o dużej ilości żelaza oraz witaminy C.

Focus – osoby odwiedzające polskie morze z pewnością spotkali się z morszczynem. Jest to dokładnie ta sama roślina. Wykorzystywana jest jako naturalny środek leczniczy do leczenia schorzeń tarczycy ze względu na zawartość jodu.

Kombu – bogactwo jodu, magnezu, oraz wapnia. Spokrewnione z nimi jest kelp, o podobnych właściwościach.

Agar agar – pozyskiwana z niego jest substancja żelująca, zastępująca żelatynę w potrawach i gotowych produktach.

Spaghetti morskie – bogactwo witaminy C, oraz fosforu.

Oprócz tego znane są takie algi i wodorosty jak: hijiki, arame, karengo, mech irlandzki, sałata morska, a także oczywiście chlorella i spirulina.

Skąd pozyskiwać algi morskie?

Rynek ze względu na wysokie spożycie alg morskich zalany jest nimi. Niestety nie każda spirulina, chlorella czy inne algi nadają się do spożycia przez ludzi, szczególnie iż mają właściwości pochłaniania zanieczyszczeń z wody, w tym metali ciężkich, na przykład bardzo niebezpiecznej rtęci. Oczywiście morza i oceany są zanieczyszczone również w inny sposób, niemniej groźny. Dlatego przed zakupem odpowiednich dla siebie alg warto dowiedzieć się z jakiego regionu pochodzą. Na przykład warto rozważyć zakup alg pochodzących z terenów chińskiej wyspy Hajnan. Wyspa ta słynie z tego, że nie zawitał tam nowoczesny przemysł, a produkcja odbywa się na zasadzie tradycyjnych metod, bez użycia niebezpiecznych środków chemicznych. Wyspa to także teren, który został ominięty przed katastrofę w Fukushimie w 2011 roku. Koszty uzyskania dobrej jakości alg są nieco wyższe niż kupowanie alg i glonów gorszego sortu, ale pamiętajmy, że robimy to przecież dla swojego zdrowia. Chcemy by algi były skuteczne i nie wpływały na nas dodatkowo negatywnie. Dlatego właśnie lepiej nie oszczędzać na ich zakupie.