Strona główna Diety Prawidłowe zastosowanie ziół

Prawidłowe zastosowanie ziół

1157
PODZIEL SIĘ

Zanim zaczęto produkować leki chemiczne, ludzie stosowali do leczenia lekarstwa pochodzenia naturalnego, czyli między innymi zioła. Jak należy się z nimi obchodzić, by dobrze służyły?

Zioła szkodliwość

Należy zacząć od tego, że zioła są lekarstwem tak jak każde inne i mają działanie na człowieka. Niektórzy uważają, że zioła można pić i stosować bez zastanowienia, bo ponieważ są naturalne, to nie mogą w żaden sposób zaszkodzić. Oczywiście, że mogą. Tylko że na większości sprzedawanych ziół nie ma umieszczonych ostrzeżeń przed beztroskim ich stosowaniem. I o ile przedawkowanie niektórych ziół dostępnych na przykład bez recepty w aptece nie powoduje zagrożenia życia, objawy mogą być nieprzyjemne, a to już wystarczy do tego, by przed tym ostrzegać. Zatrucie substancjami leczniczymi zawartymi w ziołach objawiają się najczęściej bólami brzucha, nudnościami, biegunkami, bólem głowy. Jeśli występują takie dolegliwości to należy odstawić zioła i skonsultować się z lekarzem. Groźna jest również na przykład reakcja alergiczna, powodująca swędzenie, wykwity na skórze, puchnięcie, wysypki i wiele innych objawów. Niektórych ziół nie wolno łączyć z przyjmowanymi lekami, ponieważ mogą wpływać na ich skuteczność. Niekiedy zioła, jakie bez większych przeszkód zakupimy w internecie są śmiertelnie niebezpieczne jeśli nie dla człowieka, to na przykład dla zwierząt domowych. Inne uszkadzają ważne narządy wewnętrzne jak wątroba. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem lub doświadczonym zielarzem.

Prawidłowe stosowanie ziół

Z drugiej strony wielu ludzi nie umie prawidłowo przyjmować ziół. W przypadku większości z nich aby zobaczyć jakiekolwiek efekty terapii, potrzeba po prostu cierpliwości. Nie należy spodziewać się efektów od ręki już w pierwszym dniu stosowania, chociaż z pewnością wystąpią pewne objawy, jak na przykład zwiększone wydalanie moczu. Jednak dopiero po około dwóch tygodniach można ocenić pierwsze efekty terapii. Ocena czy zioła pomogły jest możliwa po upływie pełnych trzech miesięcy, czyli dziewięćdziesięciu dni. Okres ten wydaje się długi, lecz w wielu przypadkach cierpliwość popłaca. Warto przy tym wiedzieć, że nie należy ani stosować zbyt dużych dawek w nadziei, że szybciej pomogą, ani zbyt małych. Zbyt duże to szok dla organizmu i właśnie wtedy pojawiają się problemy z zatruciami. Zbyt małe natomiast nie pomogą. Należy stopniowo zwiększać dawkę ziół i robić to z wyczuciem, obserwując siebie i zachowanie swojego organizmu. Po około sześciu miesiącach stosowania terapii leczniczej z użyciem ziół należy zrobić co najmniej kilku tygodniową przerwę. Po tym okresie można wznowić cały cykl. Niektóre objawy stosowania ziół nie są groźne, jak na przykład lekka biegunka, zwiększona potliwość, czy nasilenie się trądziku. Warto jednak wiedzieć, że objawy te powinny minąć po kilku dniach, jeśli się utrzymują dłużej niż dwa tygodnie zioła należy odstawić. Istotne jest także skąd w ogóle brane są zioła. Kupienie nawet tych szkodliwych nie jest dziś większą trudnością. Wielu ludzi samodzielnie zbiera zioła, lecz bez doświadczenia nie powinni tego robić. Najlepszym rozwiązaniem jest apteka lub zaufany sklep zielarski. Nie wolno stosować ziół niewiadomego pochodzenia, które uległy pomieszaniu z innymi roślinami, a także takich, których okres użyteczności do spożycia już minął. Lepiej kupować zioła sypane, niż te w torebkach. Papierowe torebeczki często są nasycone chemicznymi pozostałościami poprodukcyjnymi, które następnie wypijamy. Ważne jest też miejsce skąd pochodzą zioła. Nie są dopuszczalne uprawy przy drogach szybkiego ruchu lub w pobliżu fabryk i zakładów.

Forma spożycia ziół

Istnieją różne sposoby zażywania ziół. Najczęściej stosuje się po prostu herbatki ziołowe czyli napary z suszonych ziół zalanych wrzącą lub gorącą wodą. W większości ziół nie powinno zalewać się wrzącą wodą, ponieważ tracą niektóre swoje właściwości. Najodpowiedniejsza temperatura dla większości ziół to około osiemdziesiąt stopni. Ważne jest by po zalaniu gorącą wodą przykryć naczynie w którym znajduje się napar pokrywką. Innym sposobem jest gotowanie ziół, czyli wykonywanie odwarów. Są konieczne w przypadku kawałków roślin w sporych częściach. Należy je wówczas gotować przez kilka minut. Wykonuje się także maceraty z ziół, co polega na zalaniu ich zimną wodą i odstawieniu na około dwanaście godzin. Po przecedzeniu należy wypić zioła jeszcze tego samego dnia. Z ziół przygotowuje się nalewki, są do samodzielnego wykonania lub do kupienia w tej formie. Nalewki cechuje największa wytrzymałość i najdłużej zioła zachowują wówczas swoje właściwości. W przypadku ziół pomocnych przy przeziębieniach stosuje się najczęściej formę syropu (zagęszczony napar z ziół z cukrem lub miodem) jak również inhalacje. W tym celu popularne są zioła kupowane w formie olejków aromatycznych. Niektóre zioła są najskuteczniejsze w formie pary. Wówczas para z zalanego wrzątkiem zioła jest używana do parówek (w celu oczyszczenia skóry twarzy, otwarcia porów) lub nasiadówek. Są one przydatne w przypadku zakażeń narządów intymnych i pęcherza moczowego u kobiet.