Skutki niedoboru boru

Wiele powiedziano o różnych niedoborach i ich skutkach. Jednym z ważniejszych zagadnień ostatnich lat był niedobór magnezu. Tymczasem istnieje jeden z groźnych niedoborów, który powoduje cierpienie. Jest to niedobór pierwiastka o nazwie bor.

Czy bor jest potrzebny?

Bor jest w naszym organizmie pierwiastkiem śladowym, dlatego jego niedobory powinny niepokoić. Oznacza to, że bor jest coraz rzadszym składnikiem pożywienia. Jednocześnie bardzo potrzebnym, ponieważ to on odpowiada za gospodarkę takimi pierwiastkami jak wapń, miedź, witamina D2 oraz magnez w organizmie. Niedobór boru powoduje, że organizm przyjmuje znacznie mniej tych substancji. Ponadto bor odpowiada za odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Współczesna nauka nie przywiązywała większej wagi do niedoborów boru uważając, że jest to pierwiastek mniej ważnej kategorii. Jednak pojawili się tacy badacze jak doktorzy Rex Newnham oraz w późniejszym czasie, Forrest Nielsen, którzy zwrócili uwagę na skutki niedoboru boru w organizmie. Powoduje to łamliwość kości, słabe zęby, wypadanie włosów i kiepski stan skóry, podatność na stres. Okazuje się, że niedobory boru powodują również zaostrzenie niektórych chorób i nierównowagę hormonalną.

Bor a hormony

Okazuje się, że bor jest skutecznym suplementem dla mężczyzn i kobiet w średnim wieku. U kobiet bor łagodzi skutki menopauzy. Bor dzięki swoim właściwościom polepszającym wchłanianie wapnia oraz wpływowi na estrogen jest w stanie zwiększyć gęstość kości kobiet cierpiących na osteoporozę w wieku przekwitania. Polepsza również działanie naturalnych hormonów pochodzenia roślinnego jak soja, chmiel i inne znane fito estrogeny. Bor pomaga w wchłanianiu również niektórych leków, które zawierają testosteron. Bor jest w stanie podnieść poziom testosteronu, lecz przy dłuższym stosowaniu wzrasta także poziom estrogenu u mężczyzn i następuje wyrównanie poziomów hormonów męskich i żeńskich. Jednocześnie niektórzy sugerują, że bor jest skuteczny w zapobieganiu raka prostaty, co jest związane z niedoborem testosteronu u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia.

Bor a stawy

Bor zasługuje na uwagę jako pierwiastek, który jest skuteczny w leczeniu zwyrodnień stawów. Po raz pierwszy zwrócono na ten fakt uwagę w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy doktor Rex Newham wypróbował leczenie choroby stawów suplementacją boru na sobie. Stwierdził, że przyjmowanie 30 mg boru w krótkim czasie całkowicie cofa objawy choroby. Tak stało się również u pacjentów lekarza. Wszystko ograniczało się do spożywania trzech tabletek z borem dziennie, następnie zaś liczbę tę można było zmniejszyć. Niektóre zwyrodnienia stawów są związane z obecnością w organizmie grzybów i drożdżaków. Bor jest bardzo skuteczny w ich zwalczaniu, ponieważ wykazuje działanie bakterio i grzybobójcze. Początkowo objawy choroby mogą się nasilić, lecz po upływie czasu postępy w leczeniu są bardzo dobre. Współcześnie jednak terapia ta nie ma zbyt wielkiego powodzenia, ponieważ na rynku znajdują się droższe leki, a o borze jako środku leczniczym mało kto słyszał.

Jak bezpiecznie zażywać bor?

Współcześnie suplementy zawierające bor są słabo dostępne w Europie lub w ogóle zakazane. Uważa się je za toksyczne i niebezpieczne. Jednak szczegółowe badania z udziałem zwierząt takich jak psy, szczury, myszy nie wykazały żadnych skutków ubocznych stosowania tego pierwiastka. Jedynym skutkiem, lecz w pełni odwracalnym, była czasowa niezdolność do rozrodu. Badania przeprowadzone były przez trzy pokolenia zwierząt, przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i Zapobiegania Chorób. Warto dodać, że na tych zwierzętach stosowano znacznie większe dawki boru, niż zaleca się stosować u ludzi, właśnie w celu sprawdzenia jego toksyczności. Zatrucie borem jest bardzo rzadkie, a jeśli występuje, co objawia się wymiotami i gorączką, często przebiega zupełnie bezobjawowo. Za toksyczną uważa się dawkę ponad 10 mg boru.

Źródła boru w diecie

Suplementy z borem nie są zbyt dostępne, lecz starym i dobrze znanym źródłem tego pierwiastka jest boraks. Jest to minerał naturalnego pochodzenia. Oprócz zasobów ważnego dla organizmu boru , jest on znany jako bardzo skuteczny środek. Nasze babcie stosowały boraks w kuchni i w łazience. Jest to środek doskonale dezynfekujący i myjący, jak również odstraszający owady. Doskonale maskuje i pochłania przykre zapachy. Jest w stanie nawet doprowadzić do odetkania zatkanych odpadkami rur odpływowych. Jego skuteczność jest taka sama, a nawet wyższa niż w przypadku znanych detergentów chemicznych, ale jest on środkiem ekologicznym, nie zanieczyszczającym środowiska. Boraks należy przyjmować w postaci sproszkowanej, nie więcej niż łyżeczkę od herbaty dziennie. Najlepiej stworzyć z boraksu roztwór, rozpuszczony w wodzie. Bor czerpać można również z naturalnego jedzenia, jego źródłami są masło orzechowe, orzechy, fasola i warzywa strączkowe, brzoskwinie, daktyle, winogrona i rodzynki, jabłka, wino. Z warzyw źródłem boru jest marchew.

Poprzedni

Jak prawidłowo obchodzić się z miodem?

Jak poprawić trawienie?

Następny

Dodaj komentarz