Strona główna Diety Uchroń dziecko przed otyłością

Uchroń dziecko przed otyłością

1282
PODZIEL SIĘ

Coraz więcej dzieci i młodzieży jest otyłych. Wynika to z łatwej dostępności słodyczy, niechęci do ćwiczeń fizycznych i aktywności na świeżym powietrzu. Nawet pomimo wprowadzenia zakazu sprzedaży słodyczy i niezdrowych przekąsek w szkołach, dzieci i tak znajdują sposoby, aby nie musieć rezygnować z ulubionych łakoci. Niestety większość nawyków żywieniowych dzieci przejmują od swoich rodziców. To oni uczą je, że słodycze to nagroda za dobre zachowanie, pozytywne oceny i wiele innych. Dobra wiadomość jest taka, że można ten proces odwrócić.

Gotuj razem z dziećmi

Dzieci powtarzają zachowania i rzeczy podpatrzone w domu. Kultura jedzenia wspólnych obiadów zanika, a co dopiero wspólne gotowanie. Jednak z badań wynika, że jest to bardzo dobry sposób na kształtowanie w dzieciach pozytywnych nawyków żywieniowych. Oczywistym jest, że wspólnie zjedzony obiad lepiej smakuje. Ponadto dzieci mają obowiązki, pozwalające kształtować w nich odpowiedzialność. Jednak przede wszystkim, jak wykazały badania University of Alberta, dzieci biorące udział w przygotowywaniu posiłków są bardziej skore do wybierania produktów zdrowszych. Chętniej eksperymentują z nowymi potrawami oraz cieszą się z odkrywania nowych smaków. Uczą się również oczywiście przygotowywania posiłków od podstaw, co jest znacznie zdrowsze niż na przykład kupowanie gotowej żywności. Dzięki temu dzieci takie są bardziej zaradne życiowo. Mają większą świadomość wpływu jedzenia na organizm człowieka, chcą dbać o to, by ich posiłki były zdrowe. Dzieci biorące udział w pracach domowych związanych z przygotowaniem posiłków lubią owoce, ale także nie omijają spożywania warzyw, które są przez nie z reguły mniej lubiane i mniej chętnie spożywane. Dzieci gotujące zdrowe posiłki z rodzicami są szczęśliwsze, zdrowsze i szczuplejsze. W badaniu wzięło udział ponad sto pięćdziesiąt amerykańskich uczniów, którym podsunięto specjalnie przygotowany do tego celu kwestionariusz.

Zadbaj o regularne posiłki

Póki dzieci są małe, to rodzice kontrolują co jedzą. W miarę jak dorastają zaczynają coraz więcej czasu spędzać poza domem. Ale i wtedy powinny postępować zgodnie z kilkoma prostymi zasadami wyniesionymi z niego. Rolą rodziców jest, żeby zadbać, by dziecko nigdy nie wychodziło z domu z pustym żołądkiem. Głodne dzieci są bardziej skore do wydawania kieszonkowego na niezdrowe jedzenie, ulegając wpływowi rówieśników. Dlatego przed wyjściem do szkoły powinny dostawać syte i zdrowe śniadanie, oraz kanapki na drugie śniadanie. Warto obserwować dziecko. Jeśli często przynosi do domu nieruszone kanapki to sygnał, że być może w szkole zajada się czymś innym. Warto uświadomić dziecku, że powinno zachować umiar. Zanim się to zrobi, trzeba zrewidować własne sumienie. W domu nie powinno być zbyt dużo słodyczy, ciastek, czekolad. Jeśli oboje rodzice pracują dobrze jest wykupić dziecku obiady w szkolnej stołówce. Dzięki temu dziecko zje ciepły domowy obiad, który nie będzie dużo kosztował i nie będzie wracało głodne do domu.

Kultura jedzenia

Dzieci powinny znać nie tylko podstawy zdrowego przygotowania posiłków oraz znaczenia regularnego jedzenia, ale także kultury jedzenia. Chodzi o samo zachowanie przy stole. Rodzice powinni nauczyć dzieci, że jedzenie oznacza tylko jedną czynność. W dobie smarfonów, telewizorów w każdym pomieszczeniu w domu, tabletów, dzieci łatwo się rozpraszają podczas jedzenia. Badania potwierdziły, że oglądanie telewizji lub robienie innych rozpraszających rzeczy podczas jedzenia, zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, a tym samym obniża apetyt. Przez to dzieci zjadają mniej, co nadrabiają w późniejszych godzinach. Doprowadza to do marnotrawstwa jedzenia oraz kłopotów z utrzymaniem odpowiedniej wagi dzieci. Dlatego powinny wiedzieć, że przy stole obowiązuje zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych. Inną ważną kwestią jest sposób jedzenia. W czasie jedzenia obiadu nikt nie powinien się śpieszyć. Jedzenie powinno zostać pożądnie przeżute. Poprawia to proces trawienia i sprawia, że dzieci zjadają mniej gdy dociera do ich mózgów sygnał sytości. Szybkie jedzenie sprawia, że zjadają większe porcje w tym samym czasie. Powoduje to oczywiście wzrost wagi.

Ruch to zdrowie

Oczywiście, każde dziecko powinno być zachęcane do jak najczęstszego ruszania się. Jednak aby chętnie to robiło przede wszystkim same muszą tego pragnąć. Zmuszanie siłą, krzykiem, lub szantażem już na zawsze obrzydzi dziecku każdą inicjatywę sportową. Ruch ma wiązać się z zabawą, beztroską, radością. Błędem jest także wybieranie przez rodziców dyscypliny sportowej, ponieważ marzy im się w domu mały piłkarz lub tenisista. Nie każde dziecko musi być światowej sławy sportowcem i nie o to chodzi w jego aktywności. Przede wszystkim ma to być z korzyścią dla niego samego. Dlatego samo powinno wybrać sobie rodzaj aktywności oraz określić, czy woli uprawiać sport samo, czy może w grupie. Nie trzeba dziecka od razu zapisywać na płatne zajęcia, można na przykład ćwiczyć z nim we własnym zakresie czasu.