Strona główna Ciekawostki Woda mineralna a lecznicza – jaka jest różnica?

Woda mineralna a lecznicza – jaka jest różnica?

1439
PODZIEL SIĘ

Picie wód mineralnych to u nas prawie sport narodowy. Butelka wody uchodzi za symbol zdrowego stylu życia. Ale nie każda woda jest tak samo zdrowa i pożyteczna.

Woda mineralna a lecznicza

Woda lecznicza to taka, która jest wykorzystywana do leczenia pewnych schorzeń, na przykład chorób układu krążenia i serca, czy chorób żołądka, nerek. Aby woda została uznana za leczniczą ilość związków mineralnych, jaka się w niej znajduje powinna przekraczać 4.000 mg. Woda lecznicza pochodzi z naturalnych ujęć wody podziemnej. Woda mineralna, którą kupić można w każdym sklepie i supermarkecie nie jest wodą leczniczą. Po pierwsze ma zbyt małą ilość odpowiednich minerałów, aby uchodzić za taką. Ponadto od roku 2011 wody mineralne zostały ujednolicone, co oznacza, że wodą taką może nazywać się każda, która zawiera choć minimalną ilość związków, nawet jeśli nie mają one żadnego wpływu na organizm. Producenci wykorzystują to by tanim kosztem wyprodukować wody, uchodzące za zdrowe i lecznicze. Tymczasem bardzo niewiele lub wcale nie różnią się od wody, która płynie z kranu. To z pewnością wody, które przeszły swoje atesty i są czyste oraz bezpieczne do wypicia, lecz na tym ich zalety się kończą. Jeśli chodzi o zdolności uzdrawiające nie przekraczają zalet zwykłej wody. O ile zwykła woda butelkowana nie powinna nikomu zaszkodzić, to już tak zwane wody mineralne smakowe dostępne w sklepach występujące pod wieloma nazwami takie nie są. Zawierają dużą ilość cukru lub słodzika, sztuczne barwniki oraz konserwanty. Nie nadają się, wbrew temu co twierdzi producent do picia dla dzieci. Podobnie jest ze wszystkimi sokami, które producent przedstawia jako wyprodukowane na wodzie źródlanej. Owszem to okazuje się prawdą, lecz co z tego? Sama woda źródlana nie wystarczy by bardzo słodki i sztuczny soczek stał się zdrowy. Zatem zanim zostanie zakupiona jakakolwiek woda, nawet jeśli na przodzie etykiety napisane jest że jest to woda lecznicza, to i tak warto przeczytać dokładny skład na odwrocie.

Właściwości wód leczniczych

Wody lecznicze przeznaczenia medycznego posiadają różnoraki skład. Wody takie są przede wszystkim bogate w jony dodatnie i ujemne magnezu, wapnia, żelaza, węglowodorów. Wody te są bogate w chlorki, które są uważane za najbardziej przystępną formę podania odpowiednich minerałów. W takiej postaci najlepiej się wchłaniają do organizmu. Niektóre wody lecznicze są dodatkowo wzmocnione w siarkę, lit czy jod. Wody takie mają specyficzny smak i aromat, który nie wszystkim odpowiada. Na przykład woda, w której jest sporo siarki ma zapach podobny do niezbyt świeżego jaja. Oryginalnie wypływające z ujęcia wody mają nawet różne temperatury, w zależności od głębokości na jakiej się znajdują. Niektóre są chłodne, inne wręcz lodowate. Jak widać wody takie są pomocne osobom z problemami z układem nerwowym, krwionośnym, na przykład w przypadku anemii nabytej, powinny być wypijane przez osoby zagrożone osteoporozą lub mającymi słabe kości. Wodą specjalnego użycia jest na przykład taka zawierająca dodatkową ilość jodu. Jest on stosowany w chorobach tarczycy. Jod jest również bardzo ważny dla zachowania urody i witalności. Innym ważnym pierwiastkiem, który występuje w wodzie leczniczej jest lit, a właściwie węglan litu. Jest to pierwiastek stosowany w psychiatrii, ma moc łagodzenia wielu chorób i zaburzeń psychicznych, takich jak na przykład depresja, stres pourazowy, czy nawet schizofrenia. Z pewnością pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Powinien być przyjmowany w naturalnej formie. Wody lecznicze ogólnie polepszają pracę wielu narządów, zwiększając metabolizm, dzięki czemu wydalanie toksyn jest bardziej efektywne. Dlatego nadają się do stosowania przy zdrowej diecie lub diecie oczyszczającej lub odchudzającej. Woda zmienia skład, kolor i ilość dobowego wydalania moczu, wpływa na aktywację jelit. Wody wpływają pożytecznie na gospodarkę wodno elektrolitową ciała, przez co są bardzo przydatne w normowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Poszczególne wody mają różne właściwości.

Skąd wziąć wodę leczniczą?

Wody lecznicze najczęściej nie są produkowane na większą skalę ze względu na to, że ich ujęcia są dość małe i nie ma takiej możliwości. Aby skorzystać z dobrodziejstw wody najlepiej udać się do jednego z wielu uzdrowisk w Polsce. Można również udać się tam na wakacje, ponieważ wiele miejscowości uzdrowiskowych przez udostępnia ujęcia wody za darmo przy specjalnych kranikach. Po zakończeniu turnusu niestety nie ma możliwości zabrania zapasów wody ze sobą. Na szczęście można ją kupić przez internet, niekiedy dostępne są w aptekach, zdarza się, że również w sklepach, lecz tych lepiej unikać. Woda lecznicza nie może być zapakowana w zwykłą plastykową butelkę, a jedynie w szklaną, w papierowy karton, lub specjalnego typu PET, czyli pozbawioną groźnych chemikaliów, jakie z reguły znajdują się w zwykłym plastyku. Ponadto butelki powinny być ciemne, wody nie mogą być przechowywane tam, gdzie są wystawione na działanie słońca czy choćby mocnego światła jarzeniowego. Ważne by były przechowywane w chłodzie.