Strona główna Ciekawostki Gdy wyrzucasz witaminy do kosza

Gdy wyrzucasz witaminy do kosza

1064
PODZIEL SIĘ

Przygotowując potrawy z warzyw, owoców i różnych innych produktów spożywczych najczęściej je obieramy, kroimy, szatkujemy, a odpadki wyrzucamy do kosza. Nie jesteśmy świadomi tego, że zawierają one wiele wartościowych witamin i składników odżywczych. Do kosza wyrzucamy nie tylko zdrowie, ale i pieniądze. Bo przecież w sklepie płacimy za całe warzywa i owoce! Jak wykorzystać to, co zwykle wyrzucamy?

Owoce proszę zjadać w całości

Brzmi dziwnie, bowiem przyjęło się u nas, że jedzenie na przykład ogryzków jabłek jest po prostu dziwne. W przypadku jabłka bywa to zrozumiałe o tyle, o ile jego środek jest po prostu łykowaty i może spowodować bóle brzucha. Jednakże w pestkach jabłek znajduje się witamina B17, która ma działanie antynowotworowe. Zjedzenie pestek jabłek nie szkodzi w niewielkiej ilości, a jest zdrowe! Istnieje spora ilość owoców, których części, jakie lądują w koszu, są jak najbardziej jadalne, a nawet zdrowe. Przykładem może być na przykład kiwi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zjadać je w całości, bez obierania skórki. Zawiera ona najwięcej ze wszystkich części owocu witaminy C, która kryje się tuż pod nią. Usuwając skórkę pozbywamy się także zdrowej witaminy. Innym przykładem zdrowej skórki jest… banan. Skórka banana zawiera takie witaminy z grupy B, jak witamina B6 i B12. Jest nieocenionym źródłem witaminy A, bardzo dobrze wpływającej na stan skóry, zwana witaminą młodości. Dzięki niej powstaje mniej zmarszczek a cera wygląda młodziej. To właśnie w skórce banana kryje się również tryptofan, aminokwas biorący udział w wytwarzaniu serotoniny i melatoniny. Herbata z dodatkiem skórki bananowej może pomóc w zaśnięciu właśnie ze względu na zawartość tryptofanu. Zjedzenie samego tylko banana nie zapewnia tak dużej ilości tego aminokwasu, co zjedzenie go ze skórką. Jedzenie banana w całości wcale nie jest tak dziwne i skomplikowane jak może się wydawać. Po odkrojeniu samych końcówek i posiekaniu reszty skórki bez obaw można ją dodać do koktajlu bananowego. Skórka ma łagodny smak i nie wpłynie smakowo na na całość. Innym sposobem jest usmażenie skórki na oleju kokosowym lub upieczenie jej. Smakuje wówczas wyśmienicie, nabiera lekko słodkiego smaku. Nie zaszkodzi również zjedzenie całego owocu również ze skórką na surowo. Jeśli jednak przełamanie się, by zjeść skórkę bananową jest zbyt trudnym zadaniem, warto pamiętać, że nadaje się ona idealnie do nawożenia kwiatów. Innym owocem, za które płacimy spore pieniądze, a potem wyrzucamy jego najcięższą część, czyli pestkę, jest awokado. I właśnie ta pestka jest również jadalna i przynosząca wiele korzyści. Przede wszystkim zawiera dużo błonnika, ma działanie oczyszczające. Zawiera mnóstwo antyoksydantów, dość wspomnieć, że i w miąższu jest ich całkiem sporo, a w pestce nawet do siedemdziesięciu procent więcej! Wszystko to sprawia, że pestki dobrze jest zachować, wysuszyć, a następnie dodawać do różnych potraw. Ze zdrowych, świeżych pestek możliwie jest również wyhodowanie własnego awokado.

Warzyw nie obieraj

Wiele warzyw przed ugotowaniem lub dodaniem do sałatek jest obieranych. W niektórych sytuacjach ma to swoje uzasadnienie, jednak w większości nie. Na przykład obieranie ogórków nie tylko pozbawia je pełni smaku (obrany ogórek jest bardziej wodnisty) to w dodatku odbiera sporą część pożytecznych mikroelementów i witamin. Obranie ogórka ma sens tylko w jednym wypadku – gdy w domu jest głodny królik. W przeciwnym razie nie jest to wcale konieczne i na pewno w żaden sposób nie szkodzi. Podobnie rzecz ma się z marchewką. Nie ma potrzeby jej obieać, wystarczy ją po prostu dokładnie umyć. Również osoby, które jedzą marchewki nie powinny ich obierać ze skórki, a jedynie zadbać o odpowiednią higienę.

Jajko tylko w całości

Jaja są znane ze swoich właściwości prozdrowotnych, doskonale uzupełniają podstawowe witaminy i mikroelementy, stanowią jakby podstawowy i zdrowy pakiet przetrwania. Jedząc tylko jaja bylibyśmy zdrowi i cieszylibyśmy się całkiem dobrym zdrowiem. To samo tyczy się skorupki jajka. Jest ona po ugotowaniu wyrzucana do kosza, ale warto wspomnieć, że zawiera bardzo dużą ilość naturalnego wapnia, jakie może być wykorzystane do suplementacji. Jest to węglan wapnia, którego w skorupie jaj jest dziewięćdziesiąt pięć procent, a jedynie pięć procent stanowią inne związki. Węglan wapnia jest łatwiej wchłanialny niż wapno kupione w aptece, całkowicie naturalne, a przy tym o wiele tańsze. Skorupy jajek, jeśli są świeże, należy przelać gorącą wodą powyżej siedemdziesięciu stopni, by zabić groźne bakterie. Można to zrobić również za pomocą na przykład srebra koloidalnego. Nie trzeba tego robić w przypadku jaj wcześniej ugotowanych, ale warto pamiętać, że w świeżych zawartość wapnia jest wyższa. Następnie należy skorupki zmiażdżyć w moździerzu na proszek i dodawać tak przygotowaną mieszankę do różnych potraw. Znakomicie sprawdza się przy problemach z osteoporozą. Skorupy jajek nadają się również jako naturalny nawóz do roślin domowych oraz do małego ogródka.