Strona główna Diety Zalecenia dietetyczne przy łuszczycy

Zalecenia dietetyczne przy łuszczycy

860
PODZIEL SIĘ

Łuszczyca jest jedną z mniej przyjemnych chorób. Wpływa przede wszystkim na samopoczucie osób na nią cierpiących, ponieważ sprawia, że ich wygląd fizyczny staje się nie do zaakceptowania przez niektóre osoby. Poczucie odrzucenia oraz świadomość własnego wyglądu są często przyczynami obniżenia nastroju a nawet depresji.

Łuszczyca – skąd się bierze?

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że własny system odpornościowy atakuje jego właściciela. Pojawiają się swędzące, czerwone miejsca, które łuszczą się, widoczny jest suchy pobielały naskórek odchodzący płatami w miejscach objawienia się choroby. Miejsca te to najczęściej skóra głowy, okolice głowy, uszu, nosa, ale również zgięcia stawów lub miejsca zupełnie nieprzewidywalne jak na przykład środek łydki. Bywa, że łuszczyca w bardzo zaawansowanym stadium choroby obejmuje całe ciało. Tak naprawdę nie wiadomo co jest dokładną przyczyną choroby, lecz podejrzewa się defekt genetyczny powodujący pobudzenie limfocytów T, które następnie wędrują do skóry i pobudzają proces zapalny. Jednak nie udało się do tej pory ustalić dlaczego zachowują się one w ten sposób. Co więcej choroba ta towarzyszy chorym często nawet przez całe życie. Medycyna potrafi łagodzić skutki łuszczycy, jednak nie ma sposobu na całkowite wyleczenie się. Gdy tylko pacjenci przestają brać leki lub stosować inne metody, problem znów występuje. Ponadto zauważono, że łuszczyca staje się nasilona w przypadku silnego stresu. Ma to z pewnością związek z nadmierna aktywnością układu immunologicznego w czasie przeżywania sytuacji stresowych.

Wady leczenia łuszczycy

Jak wspomniano, choroba ta jest bardzo trudna do wyleczenia. Istnieją leki, które przyjmują chory, jednak w dużej mierze rezygnują z nich ze względu na występowanie skutków ubocznych. Leki te to w większości sterydy. Przed wszystkim wysoko obciążają narządy wewnętrzne, takie jak wątroba. Powodują również niedobory niektórych pierwiastków jak potas. Co przykre zwiększają również przyrost masy ciała. Istnieją także inne skutki uboczne. Ostatnio centrum zainteresowania dla chorych na łuszczycę stanowią leki biologiczne, które nie powodują tak zaawansowanych skutków ubocznych. Są jednak dopiero w fazie testów.

Dieta przy łuszczycy

Przy braku skutecznego lekarstwa, które pozwoliłoby w sposób naturalny i bezpieczny pozbyć się choroby, warto zwrócić się w stronę nieinwazyjnych środków, które mogą pomóc w zwalczeniu objawów łuszczycy. W przypadku diety odpowiedniej dla łuszczycy warto wyeliminować z jedzenia całkowicie mleko oraz przetwory mleczne, a wapń czerpać ze źródeł roślinnych, na przykład z ziarenek sezamu. Warto na zawsze wyeliminować również takie produkty jak ocet i skrobia, głównie ziemniaki. Przy łuszczycy bardzo istotne jest generalnie sprzątanie oraz odtrucie organizmu. Pomoże w tym dieta wspomagająca nerki. Sprawne nerki w większym stopniu filtrują i oczyszczają krew z zanieczyszczeń, a następie pomagają je usunąć. W tym celu trzeba przede wszystkim zrezygnować ze stosowania używek oraz substancji zanieczyszczających ciało. Nie ma mowy o paleniu, piciu alkoholu, a nawet o spożywaniu mocnej kawy. Używką jest również cukier i słodycze. Dieta powinna opierać się na świeżych warzywach, optymalną dietą dla osób chorych na łuszczycę jest wegetarianizm lub weganizm. Warto dbać o to, by organizm posiadał neutralne ph. W tym celu w diecie powinno znaleźć się dużo alkalizujących produktów, jak buraki czy dynia, a także chlorofil znajdujący się w zielonych warzywach. Należy dietę uzupełnić w kwasy tłuszczowe naturalnego pochodzenia, oraz w witaminę D. W tym celu dobrze jest wychodzić na słońce, lecz nie w przypadku wyjątkowego zaostrzenia choroby, czyli kiedy plam jest dużo i są bardzo widoczne. Warto suplementować witaminę D. Istnieją zioła wspomagające oczyszczenie organizmu i uleczenie łuszczycy są to na przykład rzewień w połączeniu z liśćmi brzozy, skrzypem, perzem, fasolą i akacją. Zamiast zwykłej soli należy stosować na przykład sól himalajską lub z Morza Martwego. Obie nadają się również do stosowania na ciało, bezpośrednio na skórę w celu leczenia na bieżąco zmian.

Inne zalecenia

W przypadku wystąpienia łuszczy zaleca się wprowadzenie trybu życia zwanego “slow life”. Jest to zapewnienie sobie jak największej ilości spokoju, unikanie zdarzeń podnoszących hormony stresu. Jak wiadomo jest to współcześnie bardzo trudne do osiągnięcia. Dlatego warto jak najczęściej stosować relaksację i medytację, przebywać na świeżym powietrzu w otoczeniu uspokajającej zieleni. Chorym na łuszczycę zaleca się również uprawianie sportu. Odstresuje oraz pomaga usuwać toksyny z organizmu, przez co przyśpiesza leczenie zaburzeń. Osoby chorujące na łuszczycę powinny również raz na jakiś czas poddawać się generalnemu odtruwaniu. W tym celu warto udać się na wczasy oczyszczające, gdzie serwowane są około dwa tygodnie specjalnie przygotowanej, oczyszczającej diety. Oparta jest głównie na świeżych warzywach i świeżo wyciskanych sokach.