Bardzo dbasz o skórę, a mimo tego wciąż pojawiają się na niej wypryski, trądzik. Przyczyna złego stanu skóry może być różna. Chociaż świadomość na temat trądziku stale wzrasta to i tak w wielu przypadkach nie zwracamy uwagi na najprostsze czynniki powodujące chorobę.
Czy to na pewno trądzik?
Pojawienie się uciążliwych wyprysków wiązane jest z trądzikiem. Tymczasem wcale nie musi to być właśnie ta choroba skóry. Być może lepiej zorientować się, czy nie mamy przypadkiem do czynienia z alergią. Ona również powoduje występowanie różowych i czerwonych krost. Na ciele mogą pojawiać się w różnych miejscach. Dodatkowym objawem bywa zaczerwienienie. Alergia może być pokarmowa, warto zatem obserwować organizm po zjedzeniu różnych produktów i spróbować je odstawić. Inną przyczyną uczulenia jest częsty kontakt na przykład z proszkiem do prania lub z jakimś rodzajem materiału. Często zdarza się alergia na wełnę. Wyprysk i zaczerwienienie skóry ma często właśnie związek z noszeniem wełnianych ubrań, w tym również swetrów z wełny alpaki.
Zaniedbywanie higieny
Przyczyna występowania krostek i podrażnień skóry bywa prozaiczna. To po prostu zaniedbywanie podstaw higieny. Choć trądzik nie jest bezpośrednio wywołany brakiem higieny to z pewnością jej brak go zaostrza. Wielu ludzi z góry odrzuca ten argument, odpowiadając, że przecież biorą prysznic codziennie, a nawet dwa razy dziennie. Lecz to nie wystarczy, jeśli na przykład w ciągu dnia ręce w ogóle nie są myte, nawet po wyjściu z toalety. Następnie tymi rękoma dotyka się włosów i twarzy. Ponadto nasze klawiatury komputerowe, telefony komórkowe to siedlisko wielu bakterii. Roi się tam od nich, jest ich znacznie więcej niż na desce klozetowej. Konieczne jest wprowadzenie higieny również i tych przedmiotów codziennego użytku. Za kłopoty ze skórą mogą odpowiadać również domowe zwierzęta. Wielu ludzi pozwala im spać ze sobą w jednym łóżku. Tymczasem zwierzęta na łapach, futrze oraz na języku przenoszą ogromne ilości zarazków przyniesionych ze spaceru.
Zbytnie dbanie o cerę
O skórę trzeba dbać, lecz obsesyjne dbanie o cerę do niczego dobrego nie prowadzi. Wręcz przeciwnie, powoduje zaostrzenie problemu. Tak jest w przypadku zbyt częstego poddawania się zabiegom, szczególnie złuszczaniu naskórka. Choć martwy naskórek jest nam zbędny i warto przyśpieszyć jego usuwanie, to nie należy robić tego zbyt często. Wówczas nowy naskórek nie jest wstanie się odnowić, co powoduje stałe podrażnienie skóry. Z kolei stąd już prosta droga do zbytniego łojotoku, powstawania wyprysków. U osób z normalną lub suchą skórą następuje nadmierne przesuszenie jej a w rezultacie szybsze starzenie się. Również używanie zbyt wielkiej ilości kosmetyków paradoksalnie nie poprawia sytuacji. Kremy przechowywane w plastykowych pojemnikach zmieniają gospodarkę hormonalną cery. Rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnych kosmetyków.
Zbyt uboga dieta
Wegetarianizm i weganizm są zdrowe i pożyteczne, ale tylko wówczas, gdy prawidłowo prowadzone. Jeśli dieta polega jedynie na odgraniczaniu, a wprowadzanie nowych potraw jest ograniczane, to skutki będą bardzo złe. Będzie to skutkowało rozwojem chorób takich jak anemia, jak również problemami ze skórą. Są to typowe problemy wynikające po prostu z niedożywienia. Skóra staje się matowa, cienka, przyśpieszone zostają procesy starzenia. Łatwo powstają siniaki, przekrwienia, pękają naczynka krwionośne, pojawia się zaczerwienienie, wyprysk, opryszczka. Nie wolno tych sygnałów lekceważyć. Również osoby lubujące się w żywieniu się wyłącznie fast foodami bywają niedożywione i mogą mieć poważne problemy z cerą.
Chore jelita
Choroby skóry, w tym zaawansowany trądzik mogą świadczyć po prostu o zaburzonym trawieniu, szczególnie na etapie jelit, gdzie powinny być wchłaniane wszystkie toksyny, a następnie wyrzucane z ciała. Niestety zaburzenia pracy jelit, co ma często związek z antybiotykoterapią i przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, powodują upośledzone usuwanie toksyn. Są one wówczas usuwane z organizmu poprzez skórę, stąd nagły atak pryszczy, tłusta cera i inne problemy.
Wypijanie zbyt małej ilości płynów
Człowiek powinien pić spore ilości wody, lecz to nie wszystko. Ważne jest również zadbanie o odpowiedni poziom elektrolitów. Picie herbaty czy kawy nie nawilża organizmu. Dietę należy uzupełnić w owoce i warzywa zawierające duże ilości soku. Zbyt sucha dieta nie sprzyja skórze. Co prawda woda nie cofa objawów starzenia się skóry, ale powoduje, że pod oczyma pojawiają się ciemne plamy, wyraźnie postarzające.
Palenie papierosów
Palenie ekstremalnie wysusza skórę, sprawia, że jest ona w niezdrowym, żółtym kolorze. Usuwa z organizmu witaminę C, odpowiedzialną za prawidłową pracę naczyń krwionośnych. Ponadto zmniejsza ilość kolagenu w skórze. Dlatego osoby, które palą wyglądają na o wiele starsze, niż są w rzeczywistości. Oprócz tego palenie nie służy osobom ze skłonnością do trądziku, wyraźnie go nasila. A u osób, które do tej pory nie paliły może powodować jego powstawanie.