Strona główna Diety Dieta oczyszczająca – czego się spodziewać?

Dieta oczyszczająca – czego się spodziewać?

1403
PODZIEL SIĘ

Oczyszczanie organizmu, a szczególnie układu pokarmowego z niepotrzebnych złogów i balastów staje się powoli tradycją. Coraz więcej osób chwali sobie ten rodzaj kuracji, ponieważ dzięki niej odzyskują zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak się przygotować do oczyszczania?

Niezależnie od tego, jaki sposób na oczyszczenie wybierzemy, czy jest to dieta, czy użycie jakiegoś środka, a może głodówka, należy się do tych czynności dobrze przygotować. Nie należy do nich podchodzić z biegu, gdyż wyrządzi to więcej szkody niż pożytku. Wiadomo, że niekiedy trudno jest wykroić odpowiednią ilość czasu, ale warto wiedzieć, że na zabiegi i diety należy go poświęcić całkiem sporo. Dlatego oczyszczanie zaleca się planować na dni wolne, urlop, wakacje. Jeden weekend to niestety w większości przypadków za mało. Warto zarezerwować sobie co najmniej tydzień czasu na oczyszczającą dietę. Obecnie dostępne są specjalne turnusy w pakietach wakacyjnych wielu ośrodków spa, gdzie przygotowano odpowiedni rodzaj diety, pomagającej w oczyszczaniu. Jednak zanim się tam wybierzemy, już na co najmniej czternaście dni przed wydarzeniem powinniśmy rozpocząć lekkostrawną dietę. Polega ona na stopniowym odrzucaniu ciężkich pokarmów, czyli mięsa czerwonego, słodyczy, alkoholu, przekąsek. Do diety należy wprowadzić więcej kasz, ryżu, owoców i warzyw. Dobrze jest wprowadzać soki owocowe. Generalnie dieta powinna być bogata w mikroelementy i witaminy, lecz lekkostrawna. Zbyt gwałtowne przejście na jedzenie tylko owoców i warzyw to szok dla organizmu. Nie tylko stale mamy ochotę na ciężkostrawne jedzenie, ale pojawia się biegunka, zaparcia, problemy żołądkowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. W czasie diet, szczególnie tych restrykcyjnych, nikt nie powinien nam przeszkadzać. Powinniśmy zadbać o ciche, spokojne miejsce, umożliwiające relaks. Bardzo ważne jest, by w każdej chwili mieć swobodny dostęp do łazienki.

Czego się spodziewać?

Każdy z nas jest inny i może inaczej zareagować na daną kurację. Warto jednak za wczasu zorientować się, czego należy się spodziewać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na samopoczucie fizyczne i psychiczne. To niestety najczęściej nie jest najlepsze, przynajmniej z początku diety. Fizycznie człowiek czuje się zmęczony i osłabiony, mogą pojawić się lekkie zawroty głowy, lecz jest to całkiem normalne i nie należy się tego obawiać, o ile nie ma podejrzenia żadnej poważnej choroby, a sytuacja nie pogarsza się. Bywa, że woda w ciele zatrzymuje się, tworząc niewielkie obrzęki. W tym czasie po prostu najlepiej więcej odpoczywać, dłużej spać. Samopoczucie psychiczne też nie jest najlepsze, człowiek czuje się mało zmotywowany, czasem pojawia się niespodziewany smutek, chandra. Należy wówczas dać sobie czas. Wszystko jest ze sobą powiązane, samopoczucie psychiczne zależy od fizycznego. Najczęściej po kilku dniach kryzysu organizm przyzwyczaja się do zmian i zaczyna normalnie funkcjonować. Dlatego nie należy się zniechęcać, szczególnie z początku. Spędzaj czas na ulubionych zajęciach, czytając lub oglądając filmy, słuchając relaksacyjnej muzyki. Medytuj i spróbuj się rozluźniać najczęściej jak umiesz. Oczyszczanie wiąże się z przykrymi doznaniami, takimi jak dziwny rodzaj kału, często jego zapach jest bardzo cuchnący, a kolor czarny jak węgiel. Nie należy się tym martwić, to całkowicie normalne i pozytywne zjawisko, oznacza, że dieta działa. To, czego nie powinno być, to nadmierne bóle brzucha, omdlenia, duży ból głowy. To znaki, że być może dieta nie służy tak dobrze, jak powinna i należy ją przerwać.

Aktywność fizyczna w czasie diety oczyszczającej

Nie zaleca się w czasie oczyszczania żadnej intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli jest uprawiany jakiś sport wyczynowy, trzeba na czas diety z niego zrezygnować. Niewielka dostarczana liczba kalorii sprawia, że człowiek czuje się osłabiony. Organizm intensywnie pracuje, aby usunąć zanieczyszczenia, ma więc już trudne zadanie. Nie należy mu go dodatkowo utrudniać. Nie oznacza to, że jedyne co należy robić, to leżeć. Wręcz przeciwnie, pomocne są spacery o każdej porze dnia, lekkie ćwiczenia w wodzie. Pomagają one w odrywaniu się złogów z jelit i ich wydalaniu. W czasie postów i diet można bez obaw korzystać z masażów i zabiegów spa. Masaż pobudza mięśnie i jest również wysiłkiem fizycznym dla osoby, która się jemu poddaje. Ponadto krew szybciej krąży i toksyny są sprawniej odprowadzane z organizmu.

Ważne probiotyki

W czasie diet oczyszczających i postów flora bakteryjna jelit zmienia się. To dobry moment by pomóc w jej wymianie oraz zbudować nową, zdrowszą florę. Dlatego ważne jest, by w czasie diety oczyszczającej osłaniać je zjadając te potrawy i dania, która zawierają dużo błonnika. Są to przede wszystkim kasze i ryż. Nie należy rezygnować również z probiotyków. Mogą być w formie naturalnej, ale także można je kupić w aptekach. Warto przyjmować probiotyki przez cały czas trwania diety, jak również jakiś czas po jej zakończeniu. Probiotyki powinny znaleźć trwałe miejsce w naszej codziennej diecie.