Strona główna Ciekawostki Mity i prawdy na temat pikantnego jedzenia

Mity i prawdy na temat pikantnego jedzenia

1393
PODZIEL SIĘ

Pikantne jedzenie to ulubiony smak wielu ludzi. Ostry smak to jednocześnie najbardziej kontrowersyjny ze wszystkich. Wokół pikantnego jedzenia narosło już wiele mitów, ale również wśród opinii na jego temat jest wiele prawd. Oto niektóre mity, i niektóre prawdy na temat pikantnego jedzenia, przydatnych dla jego miłośników.

Prawda: pikantne jedzenie jest dobre dla zdrowia.

W diecie należy równoważyć wszystkie smaki, tak by występowały w niej w równowadze. Jedzenie nadmiernej ilości pikantnych potraw nie jest dla nas zdrowe, ale w przypadku umiarkowanego ich spożywania przynoszą korzyści dla zdrowia. Między innymi pikantne potrawy mają działanie zabijające zarazki, dlatego są przydatne szczególnie w okresie zachorowań na przeziębienie i grypę. Stanowią uzupełnienie wszystkich naturalnych mikstur, które są polecane w okresie choroby i jako środki wzmacniające odporność. Ponadto podobnie jak spożywanie słodkości, spożywanie pikantnych potraw jest dla wielu ludzi związane z wydzielaniem endorfin, czyli hormonów szczęścia. Bezpośrednio po zjedzeniu czujemy większą satysfakcję. Jest to korzystne, ponieważ ostre przyprawy nie powodują tak jak cukier tycia i innych skutków ubocznych. Jednak aby nastąpił wzrost endorfin należy najpierw stopniowo wprowadzić do diety odpowiednie ilości pikantnego jedzenia – efekt nie będzie widoczny u tych, którzy wcale go nie zjadają na co dzień. Warto również wiedzieć, że od wszystkiego można się uzależnić, od ostrych dań również.

Prawda: nie każdy może jeść pikantne potrawy.

Przede wszystkim nie poleca się pikantnych potraw osobom, które mają problemy żołądkowe. Cierpią na przykład na refluks żołądkowy, mają małą ilość kwasu solnego w żołądku, lub cierpią na wrzody. Praktycznie większość chorób układu pokarmowego wyklucza ostre jedzenie. Również nie powinny ich jeść oczywiście osoby uczulone. Nie warto ryzykować i sprawdzać jak podziała na nie inny rodzaj ostrego jedzenia.

Prawda: ostre jedzenie pogarsza stan cery.

Chociaż wiele osób jest sceptycznych co do wpływu diety na stan cery, to jednak pikantne jedzenie ma pewien wpływ na cerę. Mianowicie zjedzenie ostrego jedzenia pobudza produkcję adrenaliny, przyśpiesza akcję serca, pobudza do pracy nadnercza. Problemy hormonalne są przyczyną problemów z cerą. W wyniku jedzenia dużej ilości pikantnego jedzenia zaczynają być wytwarzane korty steroidy, które wpływają na zwiększenie poziomu insuliny we krwi, to z kolei pogarsza stan cery, podobnie jak w przypadku zjadania produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak słodycze, czekolada, lody i temu podobne. Wynikiem jest pogorszenie stanu skóry. Dlatego osoby cierpiące na trądzik powinny unikać pikantnego jedzenia i jeść je z umiarem.

Mit: ostre warzywa i przyprawy pomagają schudnąć.

Prawdą jest, że ostre warzywa i przyprawy zawierają kapsaicynę. To ona odpowiada za ostry smak. Ma również wiele prozdrowotnych właściwości. Rzeczywiście wspomaga metabolizm, obniża również stężenie cholesterolu we krwi. Kapsaicynę zawiera również wiele maści, jest to naturalny środek rozgrzewający. Jednak aby wszystkie te zalety tej substancji zostały osiągnięte nie wystarczy zjadać raz na jakiś czas ostre warzywa lub przyprawy. Aby skutki działania tej substancji były wymierne, ważne jest zastosowanie jej w znacznie większych ilościach. Istnieją specjalne kapsułki, które pomagają spalać tłuszcz i przynoszą inne prozdrowotne właściwości.

Mit: ostre jedzenie wywołuje poród.

Gdy termin porodu mija wiele kobiet zaczyna się niepokoić. Szukają naturalnego sposobu na wywołanie porodu. Jednym z polecanych metod jest zjadanie ostrych przypraw. Nie ma jednak żadnych podstaw by sądzić, że jest to sposób na wywołanie skurczów. Można tego dokonać jedynie za pomocą specjalnych leków. Jedzenie pikantnego jedzenia w ciąży raczej nie wpływa ani na jej przebieg, ani na sam poród. Jedynym przeciwwskazaniem dla spożywania ostrych potraw jest jedzenie ich w okresie karmienia piersią. Pamiętajmy, że mleko matki zawiera to, co ona zjadła. A ostre przyprawy mogą podrażniać delikatny układ pokarmowy dziecka, powodować, że staje się ono nerwowe.

Mit: pikantne jedzenie usprawiedliwia spożycie tłustego jedzenia.

Niektórzy wierzą w to, że jeśli zjedzą pikantnego kebaba lub na przykład skrzydełka pikantne, wówczas ich danie będzie nieco bardziej dietetyczne i zdrowsze. Niestety to nie prawda. Po pierwsze zawartość kapsaicyny w jedzeniu nie jest na tyle duża, aby pomóc spalić spożyte zbędne kalorie, po drugie kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczu i jej działanie nie jest zbyt efektowne. Innym środkiem, który obniża działanie kapsaicyny jest alkohol. Złym pomysłem jest również popijanie tłustego jedzenia gazowanymi napojami, takimi jak piwo, cola czy pepsi. Wzrasta znacząco ilość kwasu żołądkowego, co powoduje pieczenie, zgagę, obijanie się. O wiele lepiej jest zjadać lżejsze potrawy na ostro, na przykład pikantne zupy, sosy, dressingi do świeżych warzyw. Potrawy takie są idealne na jesienne i zimowe wieczory, gdyż naturalnie pobudzają krążenie.