Strona główna Kalkulator typu budowy ciała

Kalkulator typu budowy ciała

Jest to kalkulator, który pozwala określić, jaki typ budowy posiada dany użytkownik. Wyróżnia się trzy główne typy budowy ciała. Jest to endomorfik, ektomorfik i mezomorfik. Typ budowy ciała jest w głównej mierze definiowany przez genetykę i odnosi się głównie do struktury kości.

Endomorfik charakteryzuje się masywną budową ciała. Zazwyczaj człowiek takiej budowy posiada dość krótkie kończyny. Takie osoby zazwyczaj nie mają predyspozycji szybkościowych i wytrzymałościowych. Osoby takie charakteryzują się dużą siłą. Taki typ budowy charakteryzuje się szybkim przybieraniem masy.

Drugim typem jest mezomorfik. Można powiedzieć, że jest to średnia budowa ciała. Osoby o takim typie budowy wykazują tendencję do szybkiej budowy masy mięśniowej oraz wzrostu siły przy odpowiednim bodźcu treningowym. Takie osoby równie szybko mogą tracić wagę w przypadku nadwagi lub otyłości.
Trzecim typem budowy jest ektomorfik. Cechuje się drobną budową ciała. Osobniki z taką budową wolniej nabierają masy mięśniowej. Jednocześnie są mniej zagrożone nadwagą. Osoby o takim typie budowy najlepiej sprawdzają się w sportach wytrzymałościowych oraz gimnastyce. Jednak najbardziej trzeba zwracać uwagę na to, czy dana dyscyplina sportu sprawia ćwiczącemu przyjemność, bez względu na typ budowy.

Typ budowy ciała
Płeć
Wzrost
Nadgarstek