Strona główna Diety Te niedobory postarzają

Te niedobory postarzają

3340
PODZIEL SIĘ

Powstrzymanie starzenia to jeden ze współczesnych priorytetów. Zaleca się zdrową dietę, bogatą w antyoksydanty, które będą miały za zadanie opóźnić proces starzenia się. Nie wystarczy jednak tylko zjadać sałatkę, aby tego uniknąć.

Niedobory, a starzenie się

Współcześnie dieta, nawet ta zdrowa, może prowadzić do niedoborów ważnych pierwiastków czy witamin. Człowiek potrzebuje również tych składników, które są w pożywieniu w śladowych ilościach. Co więcej często tak naprawdę z powodu wielu czynników pierwiastki te i witaminy znikają z warzyw i owoców. W ciągu życia zjadamy wiele wykorzystywanych do produkcji żywności dodatków, które wypierają i uniemożliwiają wchłanianie pożytecznych składników. W wielu przypadkach nie zdajemy sobie z tego sprawy. Z drugiej strony padamy ofiarami propagandy, mówiącej, że trzeba jeść dużo jakiegoś pokarmu, bo jest zdrowy. Wynikiem są poważne niedobory jednych składników pokarmu, przy nadmiarze drugich. Ta nierównowaga prowadzi do poważnych zaburzeń w ciele i chorób, a także do przyśpieszonego starzenia się.

Magnez i wapń

W naturze coraz rzadziej możemy spotkać magnez. Propaganda telewizyjna zaleca łykanie tabletek z magnezem, ponieważ jest to pierwiastek bardzo niezbędny. Tymczasem wchłanianie magnezu z tych tabletek jest bardzo niewielkie, ale wpływy z ich zakupu zasilają kieszenie producentów. Wapń również jest produktem deficytowym w pożywieniu, szczególnie jeśli wierzymy, że jego najlepszym źródłem jest mleko i przetwory mleczne. Pierwiastki te współdziałają wpływając wzajemnie na swoje działanie. Magnez dobrze jest czerpać z naturalnych źródeł mineralnych, na przykład z soli himalajskiej, z soli morskiej, a także na przykład pobierać w postaci chlorku magnezu podczas kąpieli. W wapń o wiele bardziej niż mleko bogate są zielone rośliny takie jak brokuł, a także na przykład orzechy czy nasiona jak niełuskany sezam. Źródłem wapnia jest chociażby skorupka jajka, którą najczęściej wyrzucamy, a którą zaleca się zgnieść na proszek i dosypywać do spożywanych potraw. Bardzo ważne jest jednoczesne zadbanie o odpowiedni poziom witaminy D.

Witamina K

Witamina ta jest niezbędna w prawidłowym działaniu krwi. Nie występuje jednak często w warzywach i łatwo o jej niedobory. Wynikają również z zaburzonej flory bakteryjnej jelit, o co nie jest trudno jedząc niezdrowo. Jeśli w organizmie poziom witaminy K jest odpowiedni, to mamy mocne kości, zmniejszone ryzyko miażdżycy, mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu nerwowego. Witamina ta działa również jako zabezpieczenie przed nowotworami. Nie trudno domyślić się, że jej niedobory przyśpieszają starzenie i powodują, że nawet osoby w wieku około sześćdziesięciu lat zapadają na ciężkie choroby, zaczynają się zaniki pamięci, otępienie, demencja starcza i wiele innych. Prawidłowy poziom tej witaminy zapewnia młodszy wygląd, mocniejsze kości i zęby, sprawniejszy umysł.

Witaminy z grupy B

Witaminy te nie bez przyczyny przedstawia się w grupie. Tylko w takim składzie mają najlepsze dla organizmu działanie. Niedobór witamin z tej grupy bardzo źle wpływa na człowieka, ponieważ są to jedne z podstawowych składników niezbędnych nam. Organizm nie może ich suplementować, muszą być dostarczane z pożywieniem. Szybko są usuwane razem z moczem. Źródłem tych witamin są zboża i kasze. Niestety w dużej mierze zboża są przetworzone i całkowicie pozbawione tych witamin. Stąd wiele niedoborów. Witaminy te wpływają na wygląd skóry, jak również na gospodarkę hormonalną. Ich niedobory są przyczyną kiepskiej cery, co sprawia, że wyglądamy starzej niż w rzeczywistości, wypadania włosów i ich szybkiego siwienia. Brak witaminy B9, czyli kwasu foliowego mocno zaburza gospodarkę hormonalną kobiet, w późniejszym wieku jest przyczyną zwiększonej zachorowalności na raka. Na wyparcie witamin z grupy B wpływa negatywne oddziaływanie na florę bakteryjną jelit, również spożycie zbyt dużej ilości cukru. Aby uzupełnić poziom tych witamin warto zjadać naturalne kasze, na przykład jaglaną, czy inne produkty naturalne takie jak quinoa. Warto również jeść nasiona i pestki roślin.

Witamina A, C, E

Witaminy te to najlepsze antyoksydanty w przyrodzie. Nie tylko pomagają zabezpieczyć organizm przed rakiem, ale także relatywnie wpływają na wygląd. Witamina A oraz E to tak zwane witaminy młodości, wpływają na produkcję kolagenu, sprawiają, że skóra nawet w późniejszym wieku jest bardziej napięta, gładka. Zmniejsza się ilość zmarszczek, również mimicznych, powstających jako pierwsze. Witamina A wpływa na produkcję nowych komórek skóry. Obie witaminy sprawiają, że włosy długo zachowują blask i w mniejszym stopniu siwieją. Witamina C wpływa na krążenie krwi oraz odżywienie skóry poprzez rozszerzenie i udrożnienie naczyń krwionośnych. Dzięki temu zapobiega szarzeniu cery, sprawia, że ma ładny odcień, jest naturalnie lekko zarumieniona. Warto brać te witaminy z naturalnych źródeł, źródłem witaminy C są na przykład porzeczki, ananas, ale również większość warzyw. Witaminy A i E znajdziemy w żółtych i czerwonych warzywach.