Czerwiec i lipiec to czas letnich owoców, między innymi oczywiście czereśni. Chętnie się nimi zajadamy i słusznie ponieważ zawierają są prawdziwą bombą witaminową. No i smakują wyśmienicie.
Właściwości odżywcze czereśni
Czereśnie to bogactwo minerałów i witamin. Znajdziemy tu witaminy z grupy B, co ważne nie tylko niektóre, ale większość z nich. Oprócz tego bogate są w witaminę C oraz A. Znajdziemy tu bogactwo takich minerałów jak potas, sód, cynk, wapń, magnez, siarka, mangan, żelazo, czy nawet jod. Pożyteczniejsze dla organizmu są czereśnie dojrzałe, im ciemniejsze, tym lepiej. Posiadają one bowiem zapas antocyjanów, pożytecznych antyutleniaczy. Im dojrzalszy owoc, tym słodszy, zatem należy liczyć się z tym, że zawiera również więcej kalorii.
Odkwaszenie organizmu i zapobieganie chorobom
Czereśnie są wybitnie zasadotwórcze, to oznacza, że zmniejszają zakwaszenie organizmu spowodowane nadmiernym spożyciem na przykład słodyczy, mięsa. Powinny być czymś, po co sięgną te osoby, które chcą się jeszcze załapać na letni detoks, a do tej pory nie miały na to czasu po zimie. Zmniejszenie zakwaszenia organizmu powoduje łatwiejsze usuwanie toksyn, a także zmniejszenie objawów chronicznego zmęczenia. Czereśnie również same w sobie przyśpieszają fermentację spożytych pokarmów. To także ratunek dla osób, które cierpią na objawy cukrzycy i innych chorób, na przykład dny moczanowej. Choroby te doskonale rozwijają się w kwaśnym środowisku. Inną chorobą, która dobrze się w takim środowisku rozwija jest rak. Czereśnie mają wysokie działanie przeciw ulteniające, dlatego regularne ich spożywanie ratuje przed rozwojem nowotworów i wielu innych chorób, a także opóźnia starzenie się organizmu. Oprócz tego czereśnie zwalczają stany zapalne w organizmie, a także pozytywnie wpływają na usunięcie drobnoustrojów, które mogą powodować stany zapalne i choroby.
Czereśnie na odchudzanie
Letni detoks wiąże się również z chęcią utraty wagi. Wyjeżdżając na urlop wielu z nas chce pochwalić się szczupłą sylwetką. Pomogą w tym oczywiście czereśnie. Wszystko dzięki temu, że czereśnie usprawniają metabolizm, poprzez usprawnienie perystaltyki jelit, i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Z pewnością pomogą na przykład w przypadku zaparcia. Regulują apetyt, a ponieważ zawierają sporą ilość błonnika, cynku oraz witamin z grupy B, sprawiają, że uzupełnione zostają niedobry w organizmie. W wyniku tego zmniejszają się tak zwane napady głodu, czyli rzucanie się na jedzenie niskiej jakości. W czereśniach znajduje się również naturalny cukier, który zaspokaja chęć na słodycze. Również działanie zmniejszające zakwaszenie ma na to niebagatelny wpływ.
Czereśnie i ich wpływ na pracę tarczycy
Jod jest ważnym pierwiastkiem, a jego niedobory są jedną z przyczyn rosnącej plagi chorób tarczycy. Aby uzupełnić jod zaleca się jedzenie ryb oraz soli jodowanej. Tymczasem w rybach jodu jest tak naprawdę niewiele, a w sól jodowaną łatwo przedawkować, co jest równie groźne co niedobry tego pierwiastka. Czereśnie jako jedne z nielicznych owoców zawierają większe niż w rybach ilości jodu. Nie są one jednocześnie tak duże, że łatwo przedawkować ten pierwiastek, dlatego zaleca się jedzenie czereśni profilaktycznie, by zapobiegać chorobom tarczycy, a także podawanie czereśni dzieciom, przez co stymulowany będzie ich rozwój fizyczny. Dla prawidłowego wzrostu dzieci niezbędny jest odpowiednia podaż jodu.
Usprawnienie pracy układu krwionośnego
Sok wyciśnięty z czereśni bardzo przypomina krew, łatwo zatem będzie zapamiętać, że mają one bardzo dobry wpływ na serce i układ krwionośny. Czereśnie wskazane są osobom, które cierpią na wysokie ciśnienie. Pomagają je regulować i obniżać. Wszystko dzięki zawartości elektrolitów, potasu i sodu, które jednocześnie wpływają na odpowiedni poziom soli w organizmie, usuwając jej nadmiar. Sok z czereśni jak i same owoce wpływają pozytywnie na kondycję tętnic oraz żył, ulepszając przepływ krwi i odmładzając je. W medycynie ludowej od wielu pokoleń stosowane są nie tylko owoce czereśni, ale również jej liście oraz zmiażdżone pestki, również w celu leczenia dolegliwości związanych z układem krwionośnym.
W walce z chorobami układu moczowego
Choroby układu moczowego należą do bolesnych, powodujących wysoki dyskomfort, a także trudnych do wyleczenia. Czereśnie mają działanie moczopędne, co pomaga wypłukiwać z dróg moczowych bakterie powodujące stany zapalne. Zwiększona ilość płynu pozwala również rozpuszczać i wypłukiwać na przykład kamienie nerkowe. Czereśnie pomagają również regulować gospodarkę wodną, co przy nie do końca sprawnych nerkach powoduje na przykład puchnięcie nóg i innych części ciała. W medycynie ludowej na kamicę nerkową stosuje się pestki czereśni z alkoholem, jednak nie jest to metoda dla laików ze względu na pewne toksyny zawarte w pestkach tych owoców. Równie dobre działanie mają szypułki, na których rosną dojrzewające owoce. Z nich należy przyrządzać herbatki, które pomagają w walce z chorobą.