Strona główna Ciekawostki Dieta zgodna z DNA

Dieta zgodna z DNA

2768
PODZIEL SIĘ

Odkąd odkryto znaczenie genów i DNA w naszym życiu, coraz popularniejsze staje się wykorzystanie tej wiedzy w każdej dziedzinie życia. Najczęściej wykorzystuje się ją w walce o zdrowie. Na podstawie profilu DNA łatwo ustalić nawet jakie jedzenie nam służy, a które lepiej sobie odpuścić.

Dieta zgodna z DNA – na czym polega?

Do tej pory opieraliśmy się na dietach zgodnych z płcią, wagą, a nawet z grupą krwi. Profil DNA ma być najskuteczniejszym sposobem na dietę. Chętni będą w stanie dowiedzieć się co mogą jeść, a co im szkodzi, a także jaki styl życia najbardziej do nich pasuje. Całość polega na określeniu predyspozycji danej osoby do chorób, a także szybkości metabolizmu, czy zdolności organizmu do usuwania z niego toksyn. Do niedawna jeszcze wielu chorób nie łączono wcale z dietą. Na przykład choroby skóry są leczone za pomocą silnych antybiotyków przepisywanych przez lekarzy dermatologów, podczas gdy są wynikiem alergii pokarmowych. Badanie krwi jest w stanie wyłapać skłonności danej osoby do alergii, a testy pokarmowe pozwolą wykluczyć wszystkie te pokarmy, które powodują reakcję alergiczną. Jeśli chodzi o badanie DNA to jest nawet lepszą alternatywą na przykład dla tych osób, które obawiają się igieł. Do badania wystarczy próbka nabłonka pobrana z ust, nie trzeba pobierać krwi. Niestety profilowanie takie wciąż nie jest bardzo popularne, a ponadto jest raczej kosztowne, dlatego niewielu ludzi jest w stanie sobie na to pozwolić, na razie chętnie korzystają z niego celebryci.

Komu polecane jest badanie DNA?

To nieinwazyjne i proste badanie z pewnością przyda się każdemu, niezależnie od wieku. Jeśli chcemy się upierać, to lepiej wykonać je jak najwcześniej. Im młodsze osoby biorą w badaniach udział, tym łatwiej są w stanie ochronić się przed chorobami. Niektórzy zalecają nawet wykonywanie tych badań już noworodkom, aby już od chwili urodzenia dobrać im oraz stopniowo wprowadzać pokarmy, dzięki którym będą się wyłącznie zdrowo rozwijać i unikną wielu schorzeń, na przykład alergii. Chociaż taka sytuacja wydaje się idealna, dużo czasu jeszcze minie, zanim stanie się codziennością. Mimo wszystko żaden wiek nie jest zbyt późnym, aby zmienić swoje życie. Nawet gdy choroby są już bardzo zaawansowane, to i tak zmiana diety znacząco poprawia stan chorych, a po upływie odpowiedniego czasu choroba często całkowicie się cofa.

Łatwiejsze zgubienie zbędnych kilogramów

Schudnięcie to marzenie wielu osób. Tymczasem często jest bardzo trudne. Pomimo stosowania diety kilogramy raczej nie chcą schodzić. A jeśli już uda się schudnąć do wymarzonego rozmiaru, to straty szybko zostają nadrobione, a bywa, że z nadwyżką. Badanie DNA pozwala ustalić nie tylko najlepszą dietę, ale także najbardziej odpowiednią aktywność fizyczną dla danej osoby. Dzięki temu schudnięcie przebiega szybciej oraz efektowniej. Ponadto z diety usunięte zostają pokarmy, powodujące nadmierne tycie, a zastąpione innymi, pozwalającymi utrzymać odpowiednią wagę. Przykładem są osoby, które potrafią szybko metabolizować tłuszcze, czy takie, którym lepiej idzie metabolizowanie węglowodanów. W przypadku tych pierwszych zalecane będzie spożywanie na przykład tłustego nabiału, ale również olejów, oliwy z oliwek, awokado, podczas gdy drugie powinny postawić raczej na dietę węglowodanową, na przykład opartą na zbożach pełnoziarnistych, kaszach. Powinno to stanowić około pięćdziesiąt procent diety poszczególnych osób. Jeśli osoba słabo trawiąca węglowodany będzie je jadła, rezultatem będzie gwałtowne przybieranie na wadze i odwrotnie osoby lepiej trawiące węglowodany źle wyjdą na jedzeniu tłustych golonek i smażonych kotletów.

Uwaga na wolne rodniki

Jedni w danym wieku wyglądają młodo, podczas gdy inne wydają się starsze niż są. Wiedza o tym jak zatrzymać czas również jest zaklęta w DNA. Młodziej wyglądające osoby mają naturalnie lepszą ochronę przed wpływem wolnych rodników, ich starzej wyglądający rówieśnicy nie mają tyle szczęścia. I więcej muszą poświęcić czasu by bronić się przed wpływem wolnych rodników. Powinni unikać takich rzeczy jak smażone jedzenie, palenie papierosów, picie alkoholu na rzecz spożycia roślin o wysokim poziomie przeciwutleniaczy.

Predyspozycje to nie wszystko

Badania DNA pozwalają dziś określić wiele. Nawet to, czy dana osoba jest typem sportowca, czy bardziej leniwca kanapowego. Okazuje się, że osoby, które posiadają w DNA włókna kurczliwe, najlepiej będzie sobie radziła z intensywnymi, chociaż krótkimi aktywnościami. Osoby posiadające włókna czerwone są predysponowane do sportów długodystansowych. Jednak nawet osoba, która ma predyspozycje do zdobywania medali w różnych dyscyplinach potrzebuje zrobić wszystko, by je uzupełnić. Jeśli pomimo predyspozycji będzie leżała na kanapie i objadała się krakersami, zdecydowanie nic nie osiągnie, a nawet mały wysiłek spowoduje u niej stan przedzawałowy. Z kolei osoba, która nie ma większych predyspozycji genetycznych do uprawiania sportu, ale dzięki samozaparciu, regularnym treningom i diecie pracuje nad sobą, z pewnością na każdym poziomie prześcignie osobę, która nawet pomimo predyspozycji tego nie robi.