Strona główna Ciekawostki Lepsza cera za pomocą diety

Lepsza cera za pomocą diety

1548
PODZIEL SIĘ

Piękna cera to coś, o czym marzy wielu. Niektórzy nie wierzą w to, że ładna cera ma związek z tym, co jemy. Niestety w większości przypadków właśnie to co jemy, a nawet styl życia, ma związek z powstawaniem niekorzystnych zmian skórnych.

Jakie problemy skórne powoduje nieprawidłowy tryb życia?

Najczęściej występującym problemem, nie tylko wśród nastolatków, ale także osób po trzydziestym, a nawet czterdziestym roku życia jest trądzik. Jednak samo to, że twarz nie jest cała w wypryskach, nie jest powodem ku temu, by uznać, że wszystko jest idealnie. Innymi problemami są zbyt szybkie starzenie się skóry, zmarszczki, sucha lub zbyt tłusta cera, cera wrażliwa. Bywa, że skóra jest poszarzała, powstają worki pod oczami. Pojawiają się pękające naczynka, zajady, drobne ranki, pęknięcia. Czy to wszystko wiąże się z nieprawidłową dietą? Niestety jest to sprawa bardzo indywidualna, ponieważ niektórzy ludzie mają większe skłonności do danych zmian. Jednak za pomocą diety zawsze można coś poprawić, nawet jeśli zmiana nie będzie spektakularna. Wymaga się jedynie cierpliwości, a już po dwóch tygodniach zmiana będzie bardzo widoczna.

Co na cerę trądzikową?

Trądzik jest chorobą cywilizacyjną, zarówno w przypadku młodych, jak i starszych osób. Wszystko przez zaburzenia pokarmowe i hormonalne. Przyczyną trądziku jest duża ilość toksyn zalegająca w układzie pokarmowym, których to toksyn organizm chce pozbyć się przez skórę. Stąd zwiększone wydzielanie łoju oraz wykwity. Aby temu zapobiec ważne jest oczyszczenie organizmu, szczególnie jelita grubego. Bardzo dobre efekty daje już przywrócenie odpowiedniej flory bakteryjnej jelit, na przykład poprzez picie i spożywanie probiotyków. Dobrym pomysłem jest picie kombuchy, grzyba herbacianego. Powoduje on nie tylko powrót odpowiedniej flory bateryjnej, ale również pomaga w oczyszczeniu organizmu. W jelicie grubym produkowane są mikroelementy oraz witaminy z grupy B, bardzo pomocne w utrzymaniu odpowiedniego stanu cery. Nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych źle wpływa na cerę, powodując zaostrzenie się trądziku. Wskazana jest lekka dieta, bogata w witaminy z grupy B.

Inne problemy skórne

Najczęściej inne problemy skórne łatwo jest wyeliminować lub zmniejszyć za pomocą diety. Nadmierna bladość skóry, podkrążone oczy i blade dziąsła mogą świadczyć o anemii. Bardzo ważne jest wówczas uzupełnienie żelaza oraz kwasu foliowego. Dla skóry, gdzie pojawiają się pękające naczynka, tak zwane ciemne worki pod oczami, należy dostarczyć witaminę K. Jest ona wytwarzana w jelitach, dlatego ponownie warto zwrócić uwagę na ich stan. Brak witaminy B2 powoduje pękające usta, tworzenie się ranek, a nawet drobnych wyprysków. Natomiast nadmierne wydzielanie łoju jest spowodowane najczęściej niedoborami witaminy B1. Dla kobiet po czterdziestym i pięćdziesiątym roku życia, bardzo istotne jest zachowanie na dłużej zdrowego wyglądu cery, bez zmarszczek. Wówczas niezbędne jest spożywanie antyutleniaczy, zawartych w wielu pokarmach, owocach i warzywach serwowanych na świeżo. Istotne dla zachowania jędrności skóry są witaminy A i E, zwane witaminami młodości. Bardzo istotny w spowolnieniu procesu starzenia się jest również krzem, wzmacniający naczynia krwionośne. Warto zwrócić uwagę na niedobory jodu, który powoduje przesuszanie się skóry.

Czynniki zewnętrzne wpływające na stan skóry

Niektóre zmiany trądzikowe biorą się z zaburzeń hormonalnych, oraz spożywania pokarmów, które powodują wysoki skok cukru we krwi. Są to takie pokarmy jak mleko, produkty mleczne, lody, słodycze, czekolada. U osób z zaburzoną gospodarką hormonalną pojawia się trądzik. Dlatego lepiej unikać cukru rafinowanego oraz tego typu produktów. Powodem, dla jakiego pojawia się trądzik nie jest wyłącznie dieta. Bywa, że dzieje się tak przez obecne w naszym środkowisku sztuczne hormony, które pijemy razem z wodą. Plastykowe butelki i naczynia powodują wzrost estrogenu. Nosimy ubrania, które powodują pocenie się skóry i nadmierne wydzielanie łoju, rozwój bakterii. Ponadto nasączone są toksycznymi środkami. Wiele kosmetyków powoduje nadmierne wysuszenie skóry, przez co produkuje ona zwiększoną ilość łoju. Dlatego w walce z trądzikiem należy wziąć pod uwagę również czynniki mechaniczne, zewnętrzne. Bardzo źle na cerę wpływa palenie papierosów. Staje się ona matowa, nawet w niektórych przypadkach nabiera niezdrowego, szarawego lub żółtawego odcienia. Ponadto palenie powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych, usuwanie z organizmu witaminy C. Wszystko to powoduje, że cera staje się bardzo sucha i szybciej się starzeje. Osoby palące papierosy wyglądają na nawet kilkanaście lat starsze, niż w rzeczywistości są. Alkohol powoduje z kolei zaburzenie gospodarki elektrolitowej. Sprawia, że człowiek się odwadnia, co nie wpływa pozytywnie na skórę. Po alholowej libacji cierpimy na obrzęki związane z odwodnieniem. Ważne jest wówczas uzupełnienie elektrolitów, na przykład poprzez zakupienie odpowiedniego środka w aptece, picie wody kokosowej.