Dieta głównie roślinna do tej pory miała wielu sprzymierzeńców oraz przeciwników. Wielu z nas słyszało, że podstawą żywienia powinny być zboża. Ale zmiana piramidy zdrowia, która funkcjonowała przez wiele lat sprawiła, że zaczęło być widoczne iż nawet lekarze i naukowcy głównego nurtu są pewni co do tego, że roślin w naszym życiu powinno być więcej.
Świadomość na temat jedzenia roślinnego
Wielu z nas nie wierzy w to, że jedzenie wyłącznie roślin może służyć zdrowiu, podczas gdy inne kraje są bardziej świadome. Na przykład przeprowadzone badania wykazały, że dietę wegetariańską i wegańską mogą stosować kobiety w ciąży oraz małe dzieci bez konsekwencji dla zdrowia oraz rozwoju. W Polsce ciągle kłócimy się z tym przekonaniem. W naszym kraju badaniami tymi zajęło się Ministerstwo zdrowia oraz Instytut Żywności i żywienia. Możemy się jednak spodziewać, że coraz bardziej rosnąca liczba zwolenników posiłków roślinnych przyciągnie nowych zainteresowanych. Szczególnie, że obserwując tych pierwszych zauważą, że wbrew przewidywaniom jeszcze sprzed kilku lat nie zapadają na ciężkie schorzenia i są zdrowi.
Spożycie mięsa i mleka spada
Nawet jeśli nie przechodzimy na pełen wegetarianizm lub weganizm zauważalne są pewne zmiany w świadomości ludzkiej. Wielu z nas zmniejsza spożywanie mięsa, na przykład na rzecz ryb. Fleksitarianizm staje się coraz częściej praktykowaną formą dożywiania się. W porównaniu do innych lat spada również spożycie nabiału. Za ten spadek odpowiedzialne są wyższe ceny nabiału, ale ten z kolei jest spowodowany wyższą świadomością człowieka, iż produkty zwierzęce zajmują w diecie więcej miejsca, niż powinny. Zjadanie zbyt dużej ilości tłustego sera powoduje zwiększonym wzrostem cholesterolu we krwi, co z kolei na wespół ze spożyciem ogromnej ilości mięsa wiąże się z rozwojem chorób cywilizacyjnych. Badania wykazały również, że spożywanie mleka i przetworów mlecznych nie przyczynia się do zapobiegania osteoporozie, lecz wręcz przeciwnie, przyśpiesza jej rozwój. Już samo wyeliminowanie nadmiernej ilości mięsa i przetworów mlecznych z diety wpływa na zdrowie. Na przykład jedynie zmniejszając ich ilość w codziennych posiłkach schudniemy średnio nawet pięć kilogramów w ciągu dwóch miesięcy.
Co ze zbożami?
Stara piramida żywieniowa wynosiła na piedestał zboża. Tymczasem spożycie dużej ilości oczyszczonych zbóż w postaci białego chleba, bułek, kajzerek i wielu innych nie odbija się pozytywnie na zdrowiu. Spożycie nadmiernej ilości zbóż powoduje przyśpieszenie rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym coraz popularniejszej cukrzycy. Również zajadanie się pieczywem pełnoziarnistym nie dość że jest trudne (o ile nie przygotujemy chleba na zakwasie samodzielnie w domu), to zbyt często również wcale nie jest rozwiązaniem idealnym. Prawdziwy chleb pełnoziarnisty jest dość ciężkostrawny. Chociaż rok 2017 dopiero się zaczął, to zauważono już wysoki spadek spożycia pieczywa. W roku 2016 zjedliśmy średnio 2,5 kilograma pieczywa mniej niż w roku 2014. Jest to wynik zdrowego odżywiania. Z drugiej strony wielu z tych, którzy rezygnują ze spożycia pieczywa nie wiedzą jaką zastosować zdrowszą alternatywę.
Naukowcy i korzyści warzyw strączkowych
Ostatnie lata to czas intensywnych badań nad korzyściami wynikającymi ze spożycia większej ilości warzyw strączkowych. Odkryto, że rośliny te w dużym stopniu wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jednocześnie są bardzo sycące i dostarczają dużej ilości białka. Okazuje się nawet, że sycą bardziej i mają więcej białek niż mięso. To obalenie mitu na temat tego, że tylko jedząc tradycyjne ziemniaki i kotlet smażony możemy się najeść. Taki sam efekt przyniesie włączenie do diety warzyw strączkowych. Ziemniaki, które tak uwielbiamy nie nasycą tak dobrze jak na przykład fasola, ponieważ składają się z węglowodanów, które są bardzo szybko trawione. Fasola i inne warzywa strączkowe są bogate w fityniany. Miały one kiedyś złą opinię, natomiast nowe badania wykazały, że przyczyniają się do zmniejszenia ubytków kostnych u kobiet w okresie menopauzy oraz są pomocne w budowaniu kości u młodych organizmów. Inne badania potwierdzają, że warzywa strączkowe są szansą w odżywianiu dla osób cierpiących na cukrzycę. Zastąpienie chociaż kilku posiłków mięsnych w tygodniu warzywami strączkowymi z pewnością zmniejsza ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.
Leczenie przyszłości za pomocą diety
Diety roślinne są przyszłością nie tylko ze względu na większą świadomość i spadek spożycia mięsa oraz mleka i przetworów mlecznych, ale również jest odpowiedzią na rewolucję w leczeniu. Współcześnie leczenie w dużej mierze polega na przepisywaniu odpowiednich leków. Lekarze przyszłości chcą leczyć i likwidować ryzyko powstawania niektórych chorób przez zmianę stylu życia chorujących i zagrożonych chorobą ludzi. W ten sposób organizm szybciej wraca do równowagi i robi to sam. Warzywa i owoce są naturalnie bogate w witaminy oraz enzymy, które działają w idealnej harmonii. Leczą skuteczniej niż zażywanie sztucznych suplementów wyprodukowanych przez koncerny.