Strona główna Diety Ajurweda na jesień

Ajurweda na jesień

1980
PODZIEL SIĘ

Ajurweda jest indyjskim systemem leczniczym. Jej korzenie sięgają starożytności. Ajurweda to zbitek słów oznaczających “życie” i “wiedzę”. Ajurweda jest uważana za medycynę niekonwencjonalną, alternatywną, jednak wykorzystuje w swoim leczeniu zabiegi chirurgiczne. Obejmuje wszystkie aspekty życia i jest właściwie jego stylem. Metodami pracy w tym systemie są masaże i sposoby oczyszczania ciała. Jest to gwarancja zdrowia i siły na długie lata.

Dieta oczyszczająca w ajurwedzie

Ajurweda zakłada oczyszczanie organizmu poprzez usunięcie zbędnych, zalegających w organizmie produktów przemiany materii. Polega to na oczyszczeniu jelita cienkiego poprzez dobór odpowiednich pokarmów, ziół, substancji. Inne zabiegi obejmują upuszczanie krwi, lewatywy, w celu oczyszczenia jelita grubego, zastosowanie olejków eterycznych. Ajurweda nieco przypomina systemy wierzeń w medycynie chińskiej. Tam mamy pięć elementów, tutaj znajdziemy cztery elementy (eter, woda, ziemia, ogień). W medycynie chińskiej spotykamy się z pojęciem Chi, czyli niewidzialnej energii niezbędnej do życia, napędzającej każdy żywy organizm, tutaj rolę tę przejmuje Prana. Podobnie jak w medycynie chińskiej i tu pokarmy są podzielone ze względu na swoje właściwości (kwaśny, słodki etc). Każdy posiłek powinien być zrównoważony i powinien mieć odpowiednio dobrane proporcje. U podłoża istnienia leży bioenergia składająca się z trzech elementów, vata, pitta, kapha, mające cechy odpowiadające czterem elementom żywiołów. Pod tymi względami rozróżnia się typy ludzi, pokarmów i wszystkich zjawisk w przyrodzie. Dieta w ajurwedzie zakłada, że każdy z ludzi jest inny, wobec tego potrzeba mu innego pokarmu aby czuł się spełniony i zadowolony.

Jakim typem jesteś?

Dieta powinna być ułożona ze względu na osobiste cechy oraz porę roku. Vatta, pitta oraz kapha występują w różnych proporcjach w każdym człowieku. Jednak zwykle ma on dominującą subtelną energię (doshę). Określając ją dochodzimy do wniosków na temat własnych indywidualnych cech i potencjalnego narażenia na choroby. Poszczególne energie odpowiadają różnym żywiołom. Vata jest rządzona przez eter, a odpowiada za równowagę pomiędzy eterem a powietrzem. A więc ta energia jest właściwa osobom o wysokim postrzeganiu, czujące, komunikujące się. Pitta jest podległa żywiołowi ognia, oraz po części wody. Jest więc odpowiedzialna za spalanie materii, gospodarkę cieplną w organizmie. Kapha to ziemia i woda, czyli stabilność, gospodarkę wodną. Zanim przystąpi się do ułożenia odpowiedniego jadłospisu dla danej osoby, należy wykonać test określający jaka dosha dominuje. Może również odbyć się to na zasadzie słownego wywiadu. W ajurwedzie pacjent traktowany jest holistycznie, równie ważne są jego cechy charakteru jak i cechy fizyczne. Wywiad trwa często długo, ponieważ istotne jest odpowiednie ustalenie cech. Hidusi wierzą, że nieodpowiednie dobrany pokarm wyrządza trwałe szkody w organizmie i jest po prostu zabójczy.

Dieta Vata – idealna na jesień

Jesień i zima to trudny czas dla organizmu. Pojawia się zmęczenie, osłabienie, poczucie marznięcia. Nie ma się na nic ochoty, oprócz schowania się pod ciepłym kocem. A i to czasem nie przynosi ulgi. Zatem należy zastosować odpowiednią dietę, jaką jest Vata. Vata to również stała dieta dla osób o cechach przypisywanych osobom z tej grupy. Dieta Vata jest z założenia wegetariańska, jednak dopuszcza się stosowanie mięsa i produktów mięsnych. Powinno to być mięso jak najbardziej lekkostrawne, czyli na przykład ptaki – indyk, czy cielęcina. Z nabiału dopuszcza się śmietanę, masło, twaróg, kozie mleko. Vata składa się z ciepłych posiłków, zup, rozgrzewających przypraw, herbat ziołowych. Odpowiednia jest herbatka z kopru, rumianku, dzikiej róży, z hibiskusa. Z ziół i przypraw mogą być goździk, imbir, pieprz Cayenne. W diecie tej należy unikać soków owocowych i zwykłej wody. Dopuszczalne są natomiast owoce suszone, szczególnie jabłka. Owoce powinny być podawane na ciepło, na przykład jako ciepły kompot z kawałkami owoców. Podstawę diety powinny stanowić kasze i więcej węglowodanów, a uzupełnienie to warzywa takie jak marchew, cebula, czosnek, seler, buraki, szpinak. Wszystkie owoce i warzywa należy podawać ugotowane lub upieczone, należy unikać nadmiaru świeżych owoców i warzyw. Zboża powinny być gotowane w całości, jak owies, dziki ryż, kasza jaglana i gryczana. Warzywa strączkowe powinny być spożywane z przyprawami usprawniającymi trawienie. Ogólną zasadą jest spożywanie takich smaków jak słodki, w następnej kolejności słony i kwaśny. Słodkie potrawy nie oznaczają cukru, lecz raczej słodziki naturalnego pochodzenia, jak miód, ksylitol. Posiłki powinny być spożywane od trzech do pięciu razy dziennie. Jak w każdej diecie, i tutaj zaleca się unikanie pewnych pokarmów i napojów, które szkodzą. Są to zimne napoje gazowane, używki jak alkohol, kawa, mocne herbaty. Lepiej unikać zwykłego mleka i napojów mlecznych słodzonych, jogurtu owocowego i naturalnego. Nie jest wskazane nadużywanie soli.