Strona główna Ciekawostki Najbardziej wzdymające produkty

Najbardziej wzdymające produkty

6432
PODZIEL SIĘ

Uczucie napięcia w jelitach i wzdęty brzuch nie dodają nikomu ani urody ani dobrego samopoczucia. Niestety to smutna rzeczywistość wielu ludzi. Oto lista produktów, które powodują wzdęcia w największym stopniu. Niektóre z nich mogą być zaskakujące.

Podatność na wzdęcia

Każdy chociaż raz w życiu będzie cierpiał lub cierpiał na wzdęcie. Niektórzy ludzie są na nie bardziej podatni. Dzieje się tak w przypadku schorzeń, takich jak nietolerancje pokarmowe. Często takie osoby mogą być nawet nieświadome nietolerancji, jaką mają, a notoryczne wzdęcia powinny być dla nich sygnałem ostrzegawczym. Wzdęcia wynikają również z zaburzonej flory bakteryjnej jelit, kiedy nie radzą sobie one ze sprawnym trawieniem produktów. Najczęściej jednak wzdęcia nie mają podłoża chorobowego, a pojawiają się w wyniku nieodpowiedniej diety. Niektóre produkty po prostu bardziej niż inne powodują produkcję gazów, przez co brzuch jest wzdęty, a nawet bolesny. Osoby cierpiące na wzdęcia powinny wiedzieć, że są one spowodowane głównie przez spożywanie posiłków zawierających duże ilości białka i tłuszczów, czyli dania smażone, w panierce etc.

Najbardziej wzdymające posiłki

Niektórzy uważają, że wzdęcia są objawem złej diety oraz zaniedbań. Tymczasem do grup posiłków najbardziej wzdymających należą takie uważane za zdrowe produkty spożywcze jak:

Warzywa strączkowe. Są to takie rośliny jak fasolka, bób, groszek itp. Należą do roślin zawierających dużo białka, ponadto bogate są w rafinozę, cukier fruktozę. Jednak okazuje się, że warzywa strączkowe wcale nie muszą wzdymać. Kluczem jest ich odpowiednie przygotowanie i zastosowanie przydatnych w takich sytuacjach ziół.

Inne warzywa powodujące wzdęcie. Zawierają podobne składniki co warzywa strączkowe. Do powodujących gazy warzyw należą: karczochy, szparagi, brokuły, brukselka, kalafior, cebula, seler, kapusta.

Grzyby. Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne ponieważ zawierają chitynę, wielocukier złożony, z którego zbudowane są również na przykład twarde skrzydełka owadów.

Surowe owoce i warzywa. Zjadane w umiarze nie powodują wzdęć, lecz nagłe przechodzenie na dietę owocową i zjedzenie ogromnej ilości owoców na raz powoduje nie tylko wzdęcie, ale nawet ból przy dotyku, nudności i wiele innych kłopotów gastrycznych. Z tego względu lepiej jest zjadać owoce w umiarze i stopniowo zwiększać ich ilość w diecie.

Mleko i nabiał. U większości ludzi mleko i produkty nabiałowe powodują wzdęcia i gazy, a przy spożyciu większej ilości na raz nawet boleści i lekką biegunkę.

Produkty zawierające pełne ziarno. Chociaż ziarno uchodzi za bardzo zdrowe, a produkty pełnoziarniste powinny zastępować białą mąkę, to niestety ziarna są ciężkostrawne. Dlatego należy je jeść rozsądnie, tak jak każdy inny produkt spożywczy. Ze wszystkich zbóż lepiej z diety w ogóle wyeliminować pszenicę. Zawiera ona kompleks trudno strawnych białek, których nie ma w takim natężeniu w innych zbożach.

Używki powodujące wzdęcia

Mimo iż zdrowa dieta nie gwarantuje tego, że nie pojawią się wzdęcia, warto pamiętać, że kiepskie odżywianie oraz stosowanie dużej ilości używek jedynie pogarsza ten problem. Do wzdęć przyczynia się:

Palenie papierosów. Palenie przyczynia się do tego, że ludzie połykają znaczne ilości powietrza, a substancje zawarte w papierosach podrażniają układ pokarmowy.

Napoje gazowane słodzone i alkohole. Zawierają cukry, które ciężko się trawią, a do tego gazy, które wzmagają odbijanie się i powodują wzdęcia.

Nadmierne żucie gumy. Szczególnie gumy bez cukrowe mogą powodować wzdęcia ponieważ zawierają sztuczny słodzik sorbitol, który łatwo fermentuje w jelitach.

Nadmierne zjadanie słodyczy. Słodycze, czyli cukier również może stać się nałogiem. Jednocześnie cukrem żywią się drożdżaki żyjące w jelitach. Jeśli nastąpi ich przerost, to zjedzenie słodkich deserów powoduje fermentację i co za tym idzie wysoką podatność na wzdęcia.

Dieta na wzdęcia

Osoby podatne na wzdęcia powinny unikać potraw, które je powodują. A jeśli od czasu do czasu zdecydują się je zjeść, ważne by ratowały się ziołami ułatwiającymi trawienie, takimi jak szałwia, koper włoski, imbir, rumianek, kminek i temu podobne. Na gazy skuteczne są takie rośliny jak żurawina, pietruszka. Jednak żurawinę należy wybierać w formie bez dodatku cukru, czyli całkiem kwaśną. Trzeba również pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej czystej wody. W diecie powinien znajdować się błonnik, ale nie w zbyt dużej ilości, ponieważ on również powoduje nadmierne wzdęcia. Aby unikać wzdęć warto jest zadbać o prawidłowe funkcjonowanie jelit, dostarczając im probiotyków takich jak kwaszona kapusta, ogórki i popijanie wody ogórkowej, picie kombuczy. Bardzo istotny jest sam sposób jedzenia. Nie można jeść w pośpiechu, połykać dużych kawałków jedzenia, ani nadmiernie najadać się tuż przed snem. Należy zachować rozsądne odstępy w spożywaniu posiłków, zjadać niewielkie porcje 4-5 razy dziennie. Oczywiście z diety trzeba wyrzucić produkty nadmiernie tłuste. Jadać zrównoważone posiłki, z odpowiednią ilością białek i tłuszczów, lecz bez nadmiaru surowych warzyw.