Strona główna Diety Z czym nie łączyć lekarstw?

Z czym nie łączyć lekarstw?

1120
PODZIEL SIĘ

Przyjmowanie leków wiąże się z pewną odpowiedzialnością. Okazuje się, że nie wszystkie lekarstwa można brać, jednocześnie stosując pewne produkty spożywcze w diecie. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego lekarze powinni zawiadomić pacjenta o produktach, jakie mogą obniżać lub odwrotnie powodować zwiększenie działania lekarstwa, poprzez przyśpieszenie lub obniżenie jego metabolizmu. Przez to powodują zaburzenia, leczenie jest nieskuteczne albo niebezpieczne. Bywa również, że jedzenie blokuje działanie środka leczniczego.

Najczęstsze konflikty żywnościowe z lekami

Do tej pory nie zbadano jeszcze wpływu diety na stosowanie wszystkich lekarstw. Szczególnie nowe leki są w fazie badań. Niemniej jednak udało się znaleźć kilka znaczących powiązań mających wpływ na terapię farmakologiczną. Na przykład zbyt duża ilość błonnika pokarmowego okazuje się skuteczną blokadą przed wchłanianiem się leków przeciwdepresyjnych. Spożywanie zbyt dużej ilości błonnika pokarmowego i stosowanie środków odchudzających zaburza działanie leków psychotropowych. Spożywanie tabletek, które pęcznieją w żołądku, przez co dają poczucie sytości jest w tym wypadku błędem. Narażone na nieskuteczność leku są osoby cierpiące na stany depresyjne wywołane zaburzeniami na tle żywienia, na przykład anorektycy. Innym powszechnym przykładem upośledzania wchłaniania leku jest wapń. Uniemożliwia on wchłanianie się antybiotyków, w tym popularnie stosowanej tertracykliny. Jest to lek stosowany na przykład w leczeniu trądziku. Nadmierne spożywanie przetworów i produktów mlecznych w czasie leczenia tetracykliną sprawia, że jest ono mniej skuteczne. Ponadto produkty nabiałowe ogólnie źle wpływają na stan cery, pobudzając produkcję insuliny. Dlatego osoby z trądzikiem, spożywające dużo nabiału, mogą nie dostrzec żadnej poprawy w okresie leczenia, lub wręcz zanotować pogorszenie stanu cery. Ostrożne powinny być również osoby chorujące na astmę, zapalenie oskrzeli i inne zaburzenia płucne, jakie stosują teofilinę. Jej działanie jest blokowane przez takie codzienne napoje jak kawa, herbata, napoje energetyczne i słodzone typu coca cola. Natomiast osoby cierpiące na zakrzepicę żył, lub po złamaniach jakie przyjmują leki przeciwzakrzepowe powinny ostrożnie spożywać produkty bogate w witaminę K.

Sok grejpfrutowy

O soku z grejpfruta słychać od jakiegoś czasu już dość głośniej. Grejpfrut jest rośliną posiadającą wiele wspaniałych właściwości prozdrowotnych, między innymi pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jednak w zderzeniu z niektórymi środkami farmakologicznymi jest groźny. Jego działanie obywa się w procesie metabolizmu, w jelitach. Wówczas jest on w stanie spotęgować działanie danego leku i doprowadzić jednocześnie do zatrucia, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu w wyniku tego procesu. Substancje zawarte w soku grejpfrutowym działają blokując niektóre enzymy rozkładające lekarstwa. Wówczas właśnie dochodzi do wzrostu jego stężenia we krwi i przykrych konsekwencji. Lekami, których bezwzględnie nie powinno się popijać sokiem z grejpfruta są na przykład cyklosporyna, lekarstwo stosowane po przeszczepach narządów, leki na nadciśnienie, raka, obniżające cholesterol. Mimo że obostrzenie dotyczące spożywania soku grejpfrutowego nie dotyczy wszystkich lekarstw, lepiej zachować ostrożność w przypadku, gdy nie ma stuprocentowej pewności.

Jak uniknąć groźnych interakcji?

Istnieje kilka sposobów, jakie nie są trudne do codziennego stosowania, a które znacząco poprawiają przebieg terapii farmakologicznej. Przede wszystkim należy zapytać lekarza jak długo po posiłku można przyjmować dany lek. Niektórych leków nie powinno się łykać razem z jedzeniem, jak również przed jedzeniem, inne zaś należy przyjmować przy posiłku. Warto jest się po powrocie do domu zapoznać z ulotką zawartą w opakowaniu leku i przeczytać zalecenia. Aby terapia była skuteczna, w niektórych przypadkach warto jest ograniczyć spożywanie witaminy K. Jest ona obecna w takich produktach jak kapusta, buraczek, szpinak, brukselka, ogórki, brokuły, sałata rzymska. Dobrze jest pamiętać, że leki, niezależnie od ich rodzaju, najlepiej jest popijać zwykłą wodą bez dodatków. W przypadku niepewności, czy dany lek nadaje się do popicia sokiem grejpfrutowym, najlepiej tego po prostu nie robić do czasu stwierdzenia podobnego zalecenia przez lekarza. Jeśli sok był pity w dniu przyjęcia pierwszej dawki lekarstwa, to najlepiej jest odczekać około cztery godziny po jego spożyciu z przyjęciem leku. Uznaje się, że bezpiecznie sok można pić po upływie czterech godzin po spożyciu tabletki. Dotyczy to wyjątkowej sytuacji. Inaczej sprawa wygląda, gdy sok jest ulubionym napojem, spożywanym codziennie. Wówczas należy go odstawić na dłuższy czas. Zasada ta tyczy się także samych owoców, herbatek zawierających wyciąg z grejpfruta, tabletek grejpfrutowych, dań z grejpfrutem etc. Owoce z podobnej grupy cytrusowej jak grejpfrut, czyli na przykład czerwona pomarańcza mają działanie zbliżone do niego.