Strona główna Ciekawostki Dlaczego naprawdę współczesne jedzenie szkodzi?

Dlaczego naprawdę współczesne jedzenie szkodzi?

1233
PODZIEL SIĘ

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że wiele współczesnych chorób bierze się z powodu jedzenia. Najczęściej za odpowiedzialne za to wymienia się konserwanty. Jednak one wcale nie są główną przyczyną epidemii otyłości, chorób i wielu zaburzeń. Oto kilka niepokojących zjawisk, które wpływają na fakt, że współczesna dieta doprowadza do opłakanych skutków.

Skok ewolucyjny

Współczesna cywilizacja liczy sobie około jedenaście tysięcy lat. Tworzenie się społeczności doprowadziło na przestrzeni tego czasu do drastycznych zmian w spożywaniu pokarmów. Początkowo ludzie posiadali tylko jedną grupę krwi i żywili się w stylu diety paleo, jaka współcześnie zaczyna zdobywać na nowo uznanie, jako najprostsza oraz najbliższa naturze człowieka. Podstawą tej diety jest spożywanie pokarmów głównie surowych, jak najmniej przetworzonych, bez dodatków takich jak cukier, sól. Są to produkty spożywcze jak warzywa, owoce, jaja, ryby, grzyby, mięso zwierząt leśnych lub z chowu wolnego. W chwili, kiedy ludzie zaczęli tworzyć osady zmienić się musiał również ich styl odżywiania. Od tej pory jedli w dużej mierze zboża, ponieważ można było je hodować na miejscu, stosując płodozmian. Ponadto zboża są odpowiednim pokarmem dla wykarmienia sporej ilości zgromadzonych na stałe ludzi. Ludzie zaczęli wykształcać również nowe grupy krwi, jakie były według niektórych teorii związane właśnie ze sposobem odżywiania. Warto dodać, że wyżej opisane zmiany miały miejsce na przestrzeni milionów lat. Natomiast współczesny sposób odżywiania, oparty na wysoko przetworzonej żywności to wynik jedynie ostatnich kilkudziesięciu lat działalności człowieka, zatem dla organizmu ludzkiego jest to swoisty szok, jaki sprawia, że coraz młodsze pokolenia są coraz słabsze.

Czynnik psychologiczny

Chorób powstałych w wyniku nieodpowiedniego żywienia jest wiele. Są to alergie,  nowotwory, zawały, miażdżyca. Jednak większość z nich nie jest wynikiem GMO lub konserwantów. One także szkodzą, ale trudno zrzucać winę za ich powstawanie wyłącznie na te czynniki. W dużej mierze są spowodowane psychicznymi zależnościami człowieka. Tłuszcze nasycone zawarte w jedzeniu istniały zawsze, podobnie jak węglowodany. I zawsze szkodziły, jednak nigdy do tej pory nie były spożywane w tak ogromnych ilościach. Człowiek nie był istotą wyłącznie mięsożerną, natomiast współcześnie mięso stanowi podstawę jego diety. Jego spożycie na całym świecie sukcesywnie rośnie. Jest to wynik poszukiwania prostego, sycącego i smacznego jedzenia, nie wymagającego wysiłku. Taki posiłek bez żadnego problemu znajduje się w ilości hurtowej w mniejszych i większych miastach, natomiast znalezienie restauracji ze zdrowym jedzeniem jest o wiele bardziej skomplikowanym zadaniem. Innym czynnikiem wpływającym na sięganie po niezdrowe jedzenie jest stres jaki towarzyszy każdej większej cywilizacji. Im większe zbiorowisko ludzi, tym większa presja i walka. Powoduje to wysoki skok hormonów stresu, jakie nie są w żaden sposób wyładowywane. Kiedyś człowiek wykorzystywał ten stan by zdobywać pokarm. Był on dla ówczesnych ludzi nagrodą. Dziś wielu ludzi po prostu traktuje nadmiar jedzenia jako lekarstwo na zdenerwowanie, a jego zdobycie nie wiąże się z żadnym wysiłkiem.

Największe niebezpieczeństwo współczesności – wielki głód

Pomysł, że w niedalekiej przyszłości, a nawet i teraz ludzie zaczną masowo umierać z powodu głodu dla wielu wydaje się niedorzeczny. Przecież nigdy wcześniej nie było tak wiele różnorodnego jedzenia. Jednak ci ludzie, którzy wybierają wysoko przetworzone pokarmy z pewnością cierpią na wielkie niedobory w swoim organizmie. Takie jedzenie jest bardzo kaloryczne, ale nie dostarcza praktycznie żadnych pożytecznych witamin i mikroelementów, a wręcz dodatkowo przyczynia się do ich wypłukania z organizmu oraz zmniejszenia ich wchłaniania. W rezultacie na świecie mamy do czynienia z milionami ludzi chorobliwie otyłych, ale tak naprawdę głodnych. Z naturalnej chęci uzupełnienia niedoborów jedzą oni coraz więcej, ale w rezultacie jedynie tyją, podczas gdy ich ciało jest coraz słabsze. GMO, czyli żywność genetycznie modyfikowana, wiąże się z wielkim niebezpieczeństwem jakim jest zubożanie wartości odżywczej wielu popularnych roślin hodowlanych. W rezultacie nawet osoby, jakie starają się odżywiać normalnie i zdrowo nie mają szansy pobrać tyle witamin i mikroelementów z diety, ile mogli jeszcze jakiś czas wcześniej. Problemem współczesności jest także masowe zubożanie terenów uprawnych. Wyjałowiona gleba nie jest w stanie zapewnić naturalnego rozwoju roślinom, a jeśli coś na niej wyrośnie, zawiera bardzo mało magnezu i innych niezbędnych dla zdrowia człowieka minerałów. Sztuczne dodatki do jedzenia mają również niebagatelny wpływ na zdrowie człowieka. Wiele konserwantów, mimo że nie dają od razu żadnych niepożądanych objawów, to w ciągu wielu lat stosowania mogą przyczyniać się do rozwoju chorób. Inne doraźnie spożyte powodują ostre epizody alergii, a do najlżejszych konsekwencji ich zjedzenia należą wymioty oraz silna biegunka.