Strona główna Ciekawostki Czy dieta paelo jest zdrowa?

Czy dieta paelo jest zdrowa?

1872
PODZIEL SIĘ

Ostatnie lata przyniosły wiele nowych rozwiązań żywnościowych. Pojawiły się diety, z których, jak widać po czasie, wiele okazało się wcale nie być tak doskonałymi, jak twierdzili ich twórcy. Niektóre były mniej szkodliwe, inne bardziej. To nauczyło nas, że do wszystkiego należy podchodzić z dystansem. Dieta paleo to także odkrycie ostatnich lat. Co to takiego i czy jest bezpieczne?

Założenia diety paleo

Nazwa tej diety pochodzi od epoki zwanej paleolitem. Z lekcji historii wiadomo, że żyli wówczas ludzie pierwotni. Prowadzili wędrowny tryb życia i mieli specyficzną dietę. Dieta paleo zakłada, żeby i człowiek współczesny jadł podobne rzeczy. Twórcy i zwolennicy tego sposobu odżywiania twierdzą, że jest to najzdrowsza i najbardziej optymalna dieta dla człowieka. Ma ona wiele wspólnego z założeniami współczesnej dietetyki. I tu i tu pojawia się większy nacisk na jedzenie żywności jak najmniej przetworzonej. Dieta paleo opiera się przede wszystkim na białku, czyli rybach i mięsie. Jaskinowscy nie mieli możliwości spożywać ich w innej formie, jak tylko w postaci surowej. Oczywiście współcześnie jedzenie takie może być ugotowane, na przykład na parze. Uzupełnieniem białka w diecie są lokalne warzywa, owoce, orzechy, jaja. Nie zaleca się używania cukru, soli, przetworzonych olejów. Z badań wynika ponadto, że przodkowie nie zjadali takich potaw jak fasola, ziemniaki, warzywa strączkowe, nie spożywali również mleka, nie znali mąki ze zbóż. Dlatego te elementy żywności powinny zostać wyłączone z diety paleo. Jest to więc dieta w sam raz dla osób mających problemy z układem pokarmowym, cierpiących na alergie pokarmowe jak nietolerancja glutenu. Paleo jest polecana również jako dieta nie tylko zdrowotna, ale także odchudzająca. W jej wyniku człowiek ma stracić na wadze i zyskać doskonałe samopoczucie.

Czy dieta paelo jest bezpieczna?

Niektórzy idą jeszcze dalej w swoich założeniach na temat diety paleo. Doprowadza to do skrajności, jakie większości ludzi mogą wydawać się obrzydliwe. Przykładem jest dieta składająca się wyłącznie z surowego mięsa. Okazuje się, że na świecie jest wielu ludzi, którzy odżywiają się w podobny sposób. Jednak w środowisku dietetycznym coraz częściej odchodzi się od diet opartych na białku. Mimo że są one skuteczne w leczeniu nadwagi, to jednak nadmiar białka w diecie nie służy organizmowi. Powoduje to odkładanie się jego na ważnych narządach i upośledzenie ich funkcjonowania. Ponadto spożwanie dużej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego doprowadza do nierównowagi kwasowo zasadowej w organizmie, co powoduje wiele różnych, pozornie nie związanych ze sobą dolegliwości. Kwasica doprowadza zamiast do zdrowia, to do chorób, takich jak zapalenie stawów, bardzo bolesne, dna moczanowa. Kontrowersyjne dla lekarzy i dietetyków wydaje się również w diecie paleo usunięcie ziaren zbóż. Według współczesnej dietetyki powinny one stanowić podstawę diety człowieka. Moda na jedzenie bezglutenowe nie jest według oficjalnego środowiska niczym dobrym, a lekarze zalecają unikanie glutenu wyłącznie osobom, które chorują na nietolerancję. Według nich reszta ludzi może jeść zboża, a nawet powinna. Pełne zboża są źródłem magezu, wapnia, witamin z grupy B. Zastrzeżenia budzi również fakt, że przecież współcześnie człowiek jest ewolucyjnie zupełnie innym stworzeniem, niż był dwa miliony lat temu. Wobec tego potrzebuje innego pożywienia niż wtedy, podobnie nie wiadomo jak człowiek jaskiniowy zareagowałby na jedzenie współczesne. Nie wiadomo również, czy jedli to, co jedli, ponieważ im to służyło, czy dlatego, że nie mieli wyboru. O wiele bardziej prawdopodobna wydaje się ta druga wersja.

Zachowaj równowagę a będziesz zdrowy

Jednak dieta paelo nie powinna być z góry przekreślona. Aby ją stosować i cieszyć się zdrowiem warto pamiętać o równowadze. Nie należy zjadać największej ilości białek, a jedynie pozwolić, by miały one jakiś udział w diecie. Ludzie jaskiniowi także jadali mięso tylko wtedy, gdy mieli ku temu okazję. Polowanie nie zawsze się udawało, bywały okresy głodu. Zbyt radykalna i restrykcyjna dieta jeszcze nikomu nie przyniosła większych korzyści, a jedynie zagwarantowała przetrwanie. Dla nas o wiele ważniejsze są dzisiaj inne rzeczy. Nie zależy nam tylko na przetrwaniu, chcemy żyć i cieszyć się życiem. Należy zatem zadbać o odpowiednią ilość tłuszczów, białek i cukrów w diecie, a nawet dieta paleo będzie służyć osobom, które ją stosują. I będzie przynosić korzyści. Jednak aby tego dokonać należy ułożyć sobie jadłospis. Dobrze jest udać się do dietetyka, który będzie umiał w tym pomóc. W diecie paleo nie powinno zabraknąć świeżych warzyw, owoców, ponieważ w większości wprowadzają one równowagę zasadową. Przede wszystkim warto łaskawszym wzrokiem spojrzeć na zielone warzywa. Dzięki temu człowiek jest pełen energii do działania, ma lepsze samopoczucie. Możliwie nawet, że cofną się choroby. Nikt nie musi stosować diety paleo, o ile tego nie chce. Nie trzeba kierować się modą, a jedynie dobierać sobie odpowiednie jedzenie, oparte na równowadze.