Strona główna Ciekawostki Woda w codziennym żywieniu – prawda i mity

Woda w codziennym żywieniu – prawda i mity

1142
PODZIEL SIĘ

Większość informacji zawartych w poradnikach dietetycznych zaznacza, że picie wody to podstawa . Wiele słyszy się o tym, że jest ona życiodajnym płynem, bez którego świat nie mógłby istnieć. To oczywiście prawda, ale nowe przesłanki na temat wody wskazują na to, że być może wiele z korzyści jakie ma przynosić ciału ludzkiemu to po prostu mity.

Co wiemy o wodzie w diecie?

Zapytani co wiemy o wodzie jako o elemencie codziennego żywienia odpowiemy podobnie. Człowiek w około sześćdziesięciu procentach składa się z wody. Należy jej pić około dwa litry dziennie, w czasie upałów natomiast więcej. Odpowiedni poziom nawodnienia jest niezbędny ludzkiemu organizmowi do funkcjonowania. Nawet lekkie odwodnienie wpływa na psychiczne samopoczucie i wywołuje nieprzyjemne odczucia fizyczne. Ponadto woda jest niezbędna osobom odchudzającym się jako składnik oczyszczający ciało z negatywnych produktów przemiany materii. Woda ułatwia perstaltykę jelit i usprawnia działanie układu pokarmowego. Bez niej właściwie żaden proces życiowy nie mógłby mieć miejsca.

Ile dziennie pić wody?

Większość z wymienionych powyżej faktów jest prawdziwa. Jednak mitem okazuje się stwierdzenie, że dziennie należy pić dwa litry wody, czyli około ośmiu szklanek. Gdyby uczciwie przeanalizować swoje dobowe zapotrzebowanie na wodę, wielu ludzi byłoby zdziwonych, że wcale nie potrzebują takich ilości płynu. Dzieje się tak dlatego, że człowiek większość niezbędnej do życia wody pobiera wraz z pożywieniem. W jedzeniu, nawet jeśli wydaje się ono suche, jak na przykład bułka, znajduje się nawet trzydzieści procent wody. W ciągu dnia spożywane są również różne zupy, gotowane jedzenie, surówki, owoce. Wszystko to zawiera dużo wody. Oczywiście nie jest to wystarczająca ilość płynów na dobę, ale uzupełniona kilkoma szklankami napojów takich jak sok niesłodzony czy woda stanową ich spory procent. Wielu ludzi martwi się, że piją zbyt mało i pragną to nadrobić. Skutek jest taki, że po prostu często biegają do toalety, aby zrzucić nadmiar płynów. Organizm zaobsorbuje tylko to, co będzie mu niezbędne, resztę wydali.

Woda a oczyszczanie organizmu

Popularnym wśród dietetyków oraz odchudzających się jest twierdzenie, że woda przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu człowieka, dlatego pomaga w odchudzaniu. Prawdą jest, że jeśli chce się schudnąć skutecznie, należy uważać na to, co się pije. Po pierwsze napoje słodzone takie jak cola czy inne napoje gazowane zawierają bardzo dużo kalorii. Nawet słodzona kawa czy herbata to dodatek około dwustu kalorii do codziennej diety. A to z kolei kilka kilogramów więcej w ciągu roku. Najlepszymi napojami z punktu widzenia zdrowia człowieka są oczywiście zwykła woda, zioła, niesłodzone herbatki. W diecie odchudzającej zastąpienie słodzonej kawy, herbaty czy słodkich napojów owocowych zwykłą wodą pomoże w oczyszczeniu organizmu i doprowadzeniu go do dobrej formy. Jednak samo zwiększenie picia wody przy jednoczesnej kiepskiej diecie oraz przy złych nawykach jeśli chodzi o nawadnianie organizmu nie da żadnych pozytywnych rezultatów. Sama woda nie ma również większego wpływu na wygląd człowieka. Kobiety radzą sobie, aby pić dużo wody dla dobrze nawilżonej skóry oraz lśniących włosów. Prawda jest taka, że dobry stan cery oraz nawilżenie zależą od składników diety, a nie od samej wody, jaka ma za zadanie transport tych substancji. Skóra odżywiona to taka, której dostarczono odpowiednią ilość witamin A oraz E. Podobnie włosy i paznoknie aby pięknie wyglądać, powinny być odżywione odpowiednimi witaminami i związkami mineralnymi pochodzącymi przede wszystkim z jedzenia, w mniejszym stopniu z suplementacji.

Kiedy woda jest niebezpieczna

Stwierdzenie, że woda może być niebezpieczna wywołuje uśmiech na twarzy, ale jest prawdziwe. Podczas gdy brak wody zabija stosunkowo powoli, a przed nastąpieniem poważnych uszkodzeń narządów organizm wysyła szereg niedających się zignorować symptomów, to przewodnienie nie jest już tak oczywiste. Okazuje się, że wypijanie wody na siłę jest szkodliwe. Odnotowano kilka przypadków śmierci spowodowanej zatruciem wodą. Dzieje się tak w przypadku gdy organizm nie może poradzić sobie z nadmiarem płynu w organizmie, dlatego woda w wyniku osmozy przenika do komórek, które zaczynają pęcznieć. Jest to przyczyną bolesnej śmierci w wyniku obrzęku ważnego organu, jakim jest mózg. Aby jednak doprowadzić do śmierci w ten sposób konieczne jest wypicie kilku litrów wody w krótkim czasie. Niemniej jednak wypijanie nadmiaru wody nawet w wydawałoby się niewielkich ilościach, w ciągu krótkiego czasu nie jest korzystne dla organizmu ludzkiego. Innym szkodliwym dla nas nawykiem jest wypijanie dużych ilości wody mineralnej. Najczęściej w sklepie nie patrzymy na źródło pochodzenia ani rodzaj wody, a jedynie na jej cenę. Wody mineralne, tak popularne w naszym kraju w nadmiarze również szkodzą. Dzieje się tak dlatego, że zawierają duże ilości związków mineralnych. Najlepsza dla człowieka jest zwykła przegotowana woda kranowa albo woda źródlana.