Strona główna Diety Jak poprawić trawienie?

Jak poprawić trawienie?

1124
PODZIEL SIĘ

Trawienie to bardzo istotny proces życiowy, od którego zależy przetrwanie. Niestety często żołądek szwankuje. Mogą to nie być zmiany bardzo źle wpływające na życie, ale z pewnością je uprzykrzające. Gdy pojawia się niestrawność, ból, człowiek jest wyłączony z życia, nie umie się nim cieszyć.

W porę rozpoznaj zmiany

Choroby układu pokarmowego występują bardzo często i bywają lekceważone. Wielu lekarzy nie jest w stanie pomóc. Bywa, że przepisują lekarstwa, które nie tylko nie polepszają stanu, a nawet go pogarszają. Wczesne stadia wielu chorób mogą być zażegnane poprzez odpowiednią dietę. Lecz o to trzeba zadbać już od czasu zauważenia pierwszych niepokojących sygnałów, lub wręcz zanim one się jeszcze w ogóle pojawią. Niestety zdrowie układu pokarmowego zależy od codziennych, regularnie wykonywanych czynności. Jakiekolwiek zaniedbanie zostanie natychmiast odczute, ponieważ układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy. Oto kilka wskazówek jak dbać o swój układ pokarmowy.

Wyrzuć z jedzenia używki

Cukier, jaki można uznać za współczesną używkę zaburza wchłanianie wielu składników pokarmowych i witamin. Ponadto powoduje rozwój drożdżaków w jelitach, przez co zaburzona jest ich flora bakteryjna. Mitem jest również twierdzenie, jakoby alkohol pomagał w trawieniu. Jest zupełnie na odwrót, ponieważ podobnie jak cukier sprawia, że zaburzona jest flora bakteryjna jelit. Ponadto rozwój drożdżaków w tym miejscu sprawia, że ludzie nabierają ochoty na jeszcze i więcej cukru i alkoholu, aby je nakarmić. Alkohol utrudnia wchłanianie pokarmów, ponadto ma wpływ na wątrobę, jaka bierze udział w rozkładzie składników odżywczych. Jest również oczyszczalnią organizmu, co jest zaburzone przez picie alkoholu. Ponadto uszkadza śluzówkę żołądka, zmienia skład soku żołądkowego.

Stosuj zmiany stopniowo

Wielu ludzi jednego dnia podejmuje decyzję o zmianie diety, a już następnego całkowicie ją przebudowują. To błąd, ponieważ organizm nie lubi gwałtownych zmian. Ważne jest stopniowe przechodzenie na zdrową dietę. Początkowo nowa dieta powinna obejmować więcej pokarmów gotowanych, oraz przygotowywanych na przykład na parze. Surowe owoce i warzywa nie powinny zastąpić od razu dotychczasowej diety. Lepiej w mniejszej ilości zjadać nabiał, zboża, ponieważ są ciężkostrawne. Mięso i białko zalecane jest do zjadania pocięte na kawałki, w małych porcjach. Warto zjadać więcej zup, nawet na śniadanie. Chodzi o zupy przygotowywane domowym sposobem. Bardzo dobrze sprawdza się sławna japońska zupa miso na śniadanie, zawierająca tofu. Dobrze jest zjadać pokarmy przygotowane na świeżo, a nie odgrzewane. Te najświeższe, na przykład zupy właśnie, są najzdrowsze i najbardziej odpowiednie dla żołądka.

Korzystaj z naturalnych wspomagaczy

Zanim sięgniesz po leki z apteki, lub przepisane przez lekarza, pamiętaj, że lepiej najpierw zrobić wszystko, co w swojej mocy, aby sobie pomóc. Doskonałym rozwiązaniem dla żołądka, i często zbawiennym są odpowiednie herbatki ziołowe oraz przyprawy dodawane do potraw. Są to zioła polepszające trawienie na przykład poprzez stymulowanie zwiększonego wydzielania żółci przez komórki wątroby. Takie działanie mają mniszek lekarski. Innym ziołem polepszającym trawienie jest bratek, który zawiera dużą ilość substancji śluzowych. Dzięki temu ułatwia przemieszczanie się treści pokarmowej. Nikomu nie trzeba wspominać o mięcie. Przyprawami, które ulepszają trawienie są przede wszystkim na przykład imbir, rozmaryn. Od dawna stosuje się koper włoski, by ulżyć malutkim dzieciom w kolce. Sprawdza się on bardzo dobrze również u dorosłych. Świetnie wspomaga trawienie i dodaje smaku potrawom kminek. Bardzo dobre efekty dają przyprawy, które są ostre, na przykład papryczki chilli, pieprz cayenne. Warto zadbać o to, by posiłki były smakowicie pachnące i aromatyczne. Wówczas już sam ich zapach wywołuje produkcję kwasu żołądkowego i śliny, co znacząco poprawia trawienie. Ważne jest spożywanie probiotyków oraz produktów bogatych w błonnik i kwas mlekowy.

Atmosfera posiłków

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą wielu ludzi nie zwraca uwagi, a jest ona bardzo ważna. Układ pokarmowy jest wrażliwy nie tylko na rodzaje pokarmów, ale również na emocje. Każdy, kto przeżywał stres, dobrze wie, że towarzyszą mu często rewolucje żołądkowe. Czasami nie chce się w ogóle jeść, czasami zajadamy stres. Podobnie działa gniew, powoduje uczucie gorąca w obszarze brzucha. Warto, by posiłki były spożywane zawsze w atmosferze spokoju, w przeciwnym razie powodują zgagę i niestrawność. Nie śpiesz się nigdzie i nie biegnij. Bardzo dobrym pomysłem jest spożywanie pokarmów w towarzystwie, lecz trzeba skupić się wyłącznie na spożywaniu posiłku, który powinien być celebrowany. Ważne jest także samo podanie posiłków. O ile przyjemniej je się obiad z ładnie podanej zastawy, przy czystym stole, w stałym miejscu. Podczas jedzenia lepiej się nie rozpraszać, wyłączyć telewizor a nawet radio, odłożyć na bok sprzęty elektroniczne.