Strona główna Ciekawostki Dlaczego tak trudno schudnąć?

Dlaczego tak trudno schudnąć?

2250
PODZIEL SIĘ

Schudnięcie wymaga wysiłku. Aktualnie zrzucenie zbędnych kilogramów jest znacznie bardziej skomplikowane. Składa się na to wiele różnych czynników. Pytanie dlaczego nie możemy schudnąć pojawia się często. Jest to wynikiem wielu różnych czynników. Błędów dopatrujemy się w tym, co jemy, w naszym metabolizmie i jego specyfice. Czas jednak również spojrzeć w inną stronę, która rzadko jest poruszana przez dietetyków z prostej przyczyny. To nie ich dziedzina, ale jak się okazuje, styl życia ma wielki wpływ na wagę.

Dieta MŻ do lamusa

Jeśli jemy mniej chudniemy. Na tej teorii opiera się już trzecie pokolenie ludzi. Dlatego wielu ludzi zaczyna odchudzanie od wprowadzenia ostrej diety. Staje się to nieraz absurdalne, prowadzi do wielu chorób i niedoborów. Okazuje się jednak, że nie trzeba wcale się głodzić, ani nawet odmawiać sobie słodkiej przekąski, wyrzucać z diety większość pokarmów. Aby efektownie schudnąć, wystarczy dopilnować tego, by zgadzał się bilans energetyczny. Oznacza to, że wystarczy spalać więcej kalorii niż się zjada. Brzmi prosto, ale bywa bardzo trudne. Wynika z tego, że kluczem do schudnięcia jest jak najwięcej ruchu. Jednak współcześnie niewiele osób ma na to czas. Natomiast utrzymanie ścisłej diety wymaga wysokiej samodyscypliny. Z reguły schudnięcie tylko z pomocą diety kończy się kompletnym fiaskiem.

Konserwanty w jedzeniu

Powszechnie problem otyłości zrzuca się na dietę. Wiadomo, że przejadanie się nie służy człowiekowi, podobnie jak środki znajdujące się w jedzeniu, mające przedłużać ich okres przydatności do spożycia, poprawiać smak, zapach i nadawać odpowiedni wygląd. Niestety wiele z tych środków powoduje tycie, problemy gastryczne. Groźne jest jedzenie wysokoprzetworzonych tłuszczów, sztucznych słodzików wzmagających apetyt. Wysokoprzetworzone pokramy zwierają prawie wyłącznie cukry i tłuszcze, pozbawione są natomiast witamin i mikroelementów, przez co mimo wchłaniania setek kalorii organizm dalej domaga się pełnowartościowego jedzenia. Wiele środków chemicznych dodawanych do jedzenia powoduje stany zapalne jelita, zaburza gospodarkę mikroflorą jelitową, przez co również przyczynia się do zaburzenia metabolizmu. Są przyczyną upośledzonego wchłaniania składników odżywczych. Co gorsze, substancje te odkładają się w organizmie, trwale zaburzając pracę układu pokarmowego.

Środki codziennego użytku a otyłość

Jest jeszcze jeden powód, dla którego tak trudno jest schudnąć. Nawet osoby, które przechodzą na dietę notują, że zrzucenie zbędnych kilogramów jest albo trudne, albo wręcz wydaje się niemożliwie. Co więcej dzieje się tak nawet pod okiem dietetyka. Efekty, jeśli są, to wydają się bardzo mizerne. Mało kto zwraca uwagę na przypuszczenie, że jest to związane nie tylko ze spożywanym codziennie niezdrowym jedzeniem, ale ze wszystkim czym się otaczamy. Prawdziwą przyczyną niemożności schudnięcia jest nagromadzenie toksyn w ludzkim organizmie. Biorą się one nie tylko z pokarmów, ale również ze środków codziennego użytku jak szampony, żele pod prysznic i wiele innych kosmetyków. Otaczają człowieka w każdej chwili, zewsząd, nawet jeśli nie zdaje sobie on sobie z tego sprawy. Toksycznymi substancjami są nasączone nasze ubrania, promieniują nimi komputery i żarówki energooszczędne. Najszybciej efekty dają te środki, które jawnie wpływają na gospodarkę hormonalną. Takie właśnie znajdziemy obficie występujące w popularnych kosmetykach nawiększych koncernów. Oto przykłady substancji chemicznych mających wpływ na otyłość:

  • flatany i Bisfenol A – flatany to środki wykorzystywane jako rozpuszczalniki. Znajdują się w lakierach do włosów i paznokci. Zaburzają gospodarkę hormnalną powodując wzrost hormonów u obu płci. Są przyczyną bezpłodności i trudności z utrzymaniem ciąży. Bisfenol A to natomiast związek jaki znajdziemy w większości kosmetyków ze względu na to, że wszystkie są sprzedawane w plastykowych pojemnikach. To właśnie w nim znajduje się ta substancja. Jest obecna nawet w butelkach , w których kupuje się rzekomo zdrową wodę mineralną. Plastyk jest obecny w naszym życiu na każdym kroku. Bisfenol powoduje podobnie jak flatany zaburzenia hormonalne, wpływając na wytwarzanie się żeńskiego hormonu płciowego estrogenu, a w rezultacie również niekontrolowane tycie.

Co zrobić, aby nie tyć?

Jeszcze kilkadziesiąd lat temu ludzie nie potrzebowali do zdrowego życia więcej niż kostki mydła. Kobiety zadowalały się naturalnymi olejkami pozyskiwanymi z roślin do pielęgnacji twarzy i ciała. Były przy tym szczupłe. Dziś to prawie niemożliwe, ponieważ do każdej części ciała proponuje się inny kosmetyk, mający zdziałać cuda. Tymczasem czytając składy kosmetyków przekonamy się, że każdy jeden balsam i żel pod prysznic mają łudząco podobny (i równie toksyczny) skład. Nie dajmy się zwieść temu, że jest to kolejny cudowny specyfik gwarantujący zdrowie i witalność, ponieważ to tylko kolejna reklama, nastawiona na zysk producenta. Wykorzysta on trujące substancje, byleby wyprodukować coś niskim kosztem i zarobić na tym przy pomocy atrakcyjnej prezentacji. Prawdziwe zdrowie i szczupłą sylwetkę przyniesie życie pozbawione chemicznych środków.