Strona główna Ciekawostki Skutki niedoboru kwasu żołądkowego

Skutki niedoboru kwasu żołądkowego

1379
PODZIEL SIĘ

Kiedy pojawia się zgaga, uczucie pieczenia w żołądku i inne dolegliwości, wielu ludzi uznaje, że cierpi na nadkwasotę żołądka. Wówczas poleca się im leki zobojętniające kwas żołądkowy. Jednak badania pokazują, że nadkwasota żołądka wynika nie z nadmiaru, lecz niedoboru kwasu!

Rola kwasu żołądkowego

Kwas lub sok żołądkowy odgrywa w naszym układzie pokarmowym bardzo istotną rolę. Zawiera enzymy, które działając na wespół z innymi enzymami wydzielanymi przez poszczególne narządy, pełni nadrzędną rolę w rozpoczęciu trawienia białek i tłuszczy. Jest to również miejsce, gdzie ze względu na kwaśne środowisko, zabijane są bakterie i drobnoustroje, które dostają się przez jedzenie do układu pokarmowego. Zdrowy jest tylko ten człowiek, który posiada wystarczającą ilość kwasu żołądkowego. Jeśli jest odwrotnie, a w dodatku, kiedy stosowane są leki, które znacząco zmieniają naturalne środowisko w żołądku, procesy trawienia są znacząco zaburzone. Ponadto drobnoustroje i bakterie mają większą szansę na przeżycie.

Niedobór kwasu żołądkowego

Dlatego niedobory kwasu żołądkowego prowadzą do zwiększonej podatności na choroby układu pokarmowego, jak również trudności z trawieniem, powstawanie wrzodów żołądkowych, tworzenie się złogów w jelitach, uczucie niestrawności, częste zaparcia i szereg innych dokuczliwych dolegliwości. Ponadto środki zobojętniające są groźne dla człowieka ponieważ blokują wchłanianie wapnia, że żelaza i cynku co jest przyczyną poważnych chorób, takich jak osteoporoza, anemia. Trawienie białek jest w różnym stopniu upośledzone, wobec czego organizm przestaje je rozpoznawać. Jest to przyczyną ataku systemu immunologicznego na białka, oraz rozwoju alergii pokarmowych. Wiele ważnych witamin nie może zostać wytworzonych, w tym witamina B12, która wytwarza się tylko w odpowiednim środowisku jelit. Jeśli kwas żołądkowy jest zaburzony, to również flora bateryjna jelit ulega zmianie, dochodzi do rozrostu Candidy. Co za tym idzie również i tam jest upośledzone lub utrudnione wchłanianie. Jeśli jelita nie są w stanie poradzić sobie z wchłanianiem, wynikiem jest biegunka niedługo po spożyciu pokarmów. Takie zaburzenia, jak anemia, nie mogą być leczone tradycyjnie poprzez suplementację doustną, ponieważ zbyt obojętny kwas żołądkowy i tak nie da sobie rady z ich wchłonięciem. Podobnie leczenie ciężkiej anemii na przykład czerwonym mięsem nie da żadnych rezultatów. Pacjenci, którzy mimo przyjmowania suplementacji nie widzą poprawy są skazani na niedobory, które mogą spowodować nawet śmierć, jeśli w porę nie nadejdzie pomoc. Są to jednak skrajne przypadki. Lekkie niedobory są również odczuwalne, lecz wielu lekarzy uważa, że taka jest “uroda” pacjenta i powinien jakoś z tym żyć. Mowa o takich objawach jak nadwrażliwość na światło, występowanie pasożytów układu pokarmowego.

Niedobór kwasu żołądkowego a zgaga

Zgaga to uczucie pieczenia w przewodzie pokarmowym, czasem nawet w samym gardle. Sytuacja pogarsza się, gdy człowiek leży, lub podczas kasłania, kichania, odbijania się. Kwas żołądkowy drażni delikatną błonę śluzową przewodu przełyku, co powoduje przykre pieczenie. Oficjalnie uważa się, że ma to związek z nadmiarem kwasu, który wylewa się z żołądka i cofa się do przełyku. Jednak prawda wygląda tak, że prawdziwym czynnikiem powodującym pieczenie jest nadmiar treści pokarmowej, której mała ilość kwasu nie jest w stanie odpowiednio strawić. Wynikiem tego jest słabe i zbyt powolne opróżnianie żołądka, refluks i zgaga. Kiedy poziom i odczyn ph kwasu żołądkowego są w porządku nie dochodzi do takiej sytuacji lub zdarza się ona bardzo sporadycznie.

Leczenie niedoboru kwasu żołądkowego

Niedobory kwasu bada się poprzez wprowadzenie przez nos pacjenta odpowiedniej sondy, która ukazuje obraz w kamerze. Jednak jest to działanie zupełnie niepotrzebne oraz zbyt stresujące dla pacjentów. Dlatego opracowano prostsze metody jak zażycie pigułki zmieniającej poziom ph w żołądku. Jeśli pacjent jest zdrowy, odczuwa tylko lekkie pieczenie przez jakiś czas. Choroba objawia się znacznie bardziej nasilonymi dolegliwościami. Leczenie doraźne polega na spożywaniu kwasu solnego, jednego z głównych składników soku żołądkowego przed posiłkiem. Wydawany jest z przepisu lekarza. Jednak jego stosowanie nastręcza wielu trudności, przede wszystkim nieumiejętne użycie może doprowadzić do poparzenia jamy ustnej, uszkodzenia szkliwa zębów.

Dieta w walce z niedoborem kwasu

Współczesna dieta nie sprzyja odpowiedniemu ph w żołądku. Niedobór kwasu jest już widoczny w dzieciństwie. Aby temu zapobiec należy wprowadzać do swojej diety produkty o odpowiednim ph. Jednym z nich jest na przykład ocet owocowy, szczególnie jabłkowy. Jest on łatwy do wykonania w domu. Dieta przy niedokwasocie powinna być lekka, aby ułatwić żołądkowi trawienie i nie obciążać go. Bardzo istotny jest sam sposób spożywania pokarmu. Zabronione jest szybkie połykanie, posiłki muszą być odpowiednio celebrowane, to znaczy jedzone powoli. Każdy kęs powinien być dokładnie przeżuwany aż do całkowitego rozdrobnienia. W ślinie znajdują się bardzo pomocne w trawieniu enzymy, które jednocześnie wpływają na aktywność kwasu żołądkowego.