Strona główna Ciekawostki Skutki lekceważenia alergii pokarmowych

Skutki lekceważenia alergii pokarmowych

1016
PODZIEL SIĘ

Alergie pokarmowe nie są niczym dziwnym w naszym społeczeństwie. Coraz więcej milionów osób okazuje się być na coś uczulonymi. Poziomy alergii są różne, niektóre są poważne, inne nieco mniej dokuczliwe. Szczególnie te ostatnie bywają nie leczone i wręcz lekceważone, wpisywane do kategorii “taka jest moja uroda”. Czy to tylko skazywanie siebie na nieprzyjemne objawy, czy coś więcej?

Objawy alergii pokarmowych

Niektórzy uważają, że są w stanie znieść bóle brzucha, złe samopoczucie, kolki. Za wszelką cenę chcą być normalni i nie odstawać. Wiedzą, że gdy odmawiają jedzenia na przykład w towarzystwie często inni ludzie patrzą na nich jak na dziwaków, a i oni sami czują się wyobcowani. Wolą więc potem trochę pocierpieć, byleby nie zwracać na siebie zbyt wiele uwagi. Niestety długotrwałe ignorowanie objawów alergii pokarmowej nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim nie jest to w ogóle komfortowe, a gra jest nie warta świeczki. Wystarczy uświadomić innych, że jest się chorym, a jeśli tego nie zrozumieją, warto rozważyć, czy przyjaźń z nimi ma jakikolwiek sens. Ignorowanie choroby najczęściej prowadzi do jej zaostrzenia, a w dalszej konsekwencji do innych, bardziej poważnych chorób.

Konsekwencje nieleczonych alergii pokarmowych

Pogarszający się stan skóry. Skóra jest narządem, który pomaga w oczyszczaniu organizmu. Przez nią właśnie wydostają się substancje, które organizm i układ odpornościowy uznają za toksyczne dla nich. Nic dziwnego, że uparte jedzenie tego, co alergizuje powoduje po prostu brzydki wygląd. Pojawia się egzema, łuszczyca, bolesne ropne krosty, wysypki, czerwone plamy, liszaje, pokrzywki.

Obniżenie samopoczucia, rozwój depresji. W wyniku złego wyglądu, chronicznie złego samopoczucia wynikającego z problemów żołądkowych i często wyjałowionych jelit, z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do rozwoju depresji. Wszystko dlatego, że jelita biorą udział w produkcji takich hormonów jak serotonina. Obniżenie tych hormonów powoduje złe samopoczucie, a jeśli będzie się przedłużało to w rezultacie depresję. Ta z kolei, nieleczona, jest chorobą śmiertelną. Nieleczone alergie pokarmowe powodują zaostrzenie się lęków, obniżają pamięć i umiejętność zapamiętywania oraz uczenia się, wpływają również na jakość snu, powodując bezsenność.

Obniżenie płodności. Łączenie alergii z płodnością wydaje się niedorzeczne. A jednak. Układ immunologiczny jest w stałym kontakcie z każdym układem ciała, również moczowo płciowym. Dlatego nieleczone alergie pokarmowe znacząco obniżają płodność, zarówno męską jak i żeńską. Jeśli dochodzi do zapłodnienia, to w wielu przypadkach ciąża kończy się na jej początkowych etapach poronieniem. Alergie w dużym stopniu destabilizują układ hormonalny, co ma także wpływ na prawidłowe utrzymanie ciąży, mają wpływ na choroby tarczycy, oraz zaburzenia pracy przysadki mózgowej. U osób w każdym wieku dochodzi również do takich objawów jak zespół nietrzymania moczu w czasie snu. Dochodzi również do niewydolności nerek, a w konsekwencji ich chorób, najczęściej bardzo bolesnych.

Choroby mogące być konsekwencją nieleczonych alergii

Toczeń rumieniowaty. Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm atakuje sam siebie. Może to być skutkiem długotrwałego podrażniania układu immunologicznego czynnikiem alergizującym, chociaż nie wiadomo do końca co jest jego przyczyną. Charakteryzuje się występowaniem rumienia na twarzy po środku nosa i na policzkach, przypominającego motyla. Pojawiają się również takie objawy jak anemia, nadwrażliwość na światło, zapalenia stawów, chore nerki. Pojawiają się również objawy ze strony układu nerwowego, rozwój padaczki, napady drgawek, a nawet rozwój psychoz i zaostrzenie chorób psychicznych. Charakterystyczne są również owrzodzenia. Tak naprawdę objawy choroby zależą również od indywidualnych przypadków. Nie wszystkie osoby będą miały te objawy, mogą wystąpić inne, lub w innych kombinacjach.

Choroba Leśniowskiego – Crohna. To przewlekłe zapalenie jelit. Bywa również mylona z alergią pokarmową, ze względu na to, że występuje raczej rzadko. Objawami choroby są kłopoty po każdorazowym spożyciu posiłku. Pojawia się przewlekła biegunka, czasem krwawa, ostre bóle brzucha, wzdęcie brzucha z jednej strony, jakby guz. Pojawiają się również zmiany na ostatnim odcinku jelita grubego, czyli w odbycie, w postaci bolesnych ropni.

Czy nieleczona alergia pokarmowa może być przyczyną nowotworu?

Niektóre badania pokazują iż nieleczone alergie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów. Wystawienie na czynnik alergizujący osłabionej śluzówki jelit powoduje namnażanie się komórek rakowych ze względu na przewlekły stan zapalny. Okazuje się jednak, że alergia powoduje również zmniejszanie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów. Na przykład obniżają ryzyko wystąpienia białaczki u dzieci, czy raka trzustki, jednego z najbardziej agresywnych rodzajów nowotworu, jednocześnie bardzo trudnego do wyleczenia. Uważa się, że w przypadku rozwoju nowotworów istotne są również czynniki środowiskowe.