Strona główna Ciekawostki Wiesiołek – zioło stworzone dla kobiet

Wiesiołek – zioło stworzone dla kobiet

1448
PODZIEL SIĘ

Zioła mają różne zastosowanie, ale niewiele jest ziół, które tak dobrze służą szczególnie kobietom, co wiesiołek. Olej z wiesiołka jest często przepisywany przez lekarzy ze względu na swoją wysoką skuteczność. Dostępny jest w każdej aptece.

Skład wiesiołka

W Polsce i na świecie występuje wiele rodzajów tego ziela. Najbardziej popularna jest odmiana wiesiołka dwuletniego, z którego wytwarzany jest cenny olej. Wiesiołek to zioło, jakie można często spotkać na łąkach, szczególnie upodobał sobie piaszczyste gleby, których u nas jest niemało, dlatego czuje się tutaj bardzo dobrze. Niestety na wiele lat został zapomniany, aktualnie odzyskuje swoje zasłużone wysokie miejsce w rankingu leków. Ciekawostką jest fakt, że kwiaty te przyciągają nocne owady, takie jak ćmy i to one je zapylają. Jak przebadano współcześnie wiesiołek jest ziołem szczególnie przydatnym, ponieważ występują w nim naturalnie takie pożyteczne kwasy jak gamma i dihomogamma linolenowy. Jak się okazuje kwasy te są bardzo pożyteczne i wpływają na wiele układów ciała. Co ważne, organizm nie jest w stanie ich sam produkować, potrzebuje do tego celu pokarmu. A wiesiołek jako naturalny suplement doskonale się do tego celu nadaje. Oprócz tego wiesiołek to bogactwo kwasów omega 3, 6 oraz 9 i witaminę E. Warto pamiętać, że najlepsze cechy zachowuje olej z wiesiołka tłoczony z nasion na zimno. Tylko on ma najlepiej zachowane właściwości tej rośliny. Oprócz tego wiesiołek to źródło ważnych dla całego organizmu mikroelementów, cynku, wapnia, magnezu, selenu.

Piękna skóra, paznokcie i włosy

Pierwszym powodem, dla którego kobiety powinny łaskawszym okiem spojrzeć w stronę wiesiołka, jest fakt, że świetnie wpływa on na urodę zewnętrzną. Dodaje blasku cerze, odżywia ją, sprawia, że włosy i paznokcie są bardziej lśniące i błyszczące. Niektóre panie twierdzą, że efekty są znacznie lepiej widoczne niż przy piciu innych znanych z dobroczynnego wpływu na włosy i paznokcie ziół, na przykład skrzypu polnego lub pokrzywy. Olej z wiesiołka doskonale wpływa na skórę przyjmowany doustnie jak i jako kosmetyk zewnętrzny. Doskonale nawilża naskórek i może zastąpić na przykład krem na noc przeciwzmarszczkowy. Wiesiołek jest przepisywany niekiedy przez dermatologów w celu złagodzenia zmian trądzikowych. Łagodzi zmiany trądzikowe, nawilża przesuszoną cerę i przywraca jej równowagę w miejscach, gdzie jest zbyt tłusta. Reguluje pracę gruczołów łojowych. Olej z wiesiołka działa również od wewnątrz na leczenie trądziku, co jest najczęściej istotniejsze niż działanie z zewnątrz.

Wiesiołek a kobieca płodność

Płodność kobiety jest niezwykle ciekawym cyklem, ale również wiele kobiet przeżywa go z wielką trudnością. Wiesiołek jest polecany kobietom, które cierpią na nieregularne cykle miesiączkowe. Jest to często przyczyną niemożności zajścia w ciążę. Wiesiołek to naturalny sposób na przywrócenie regularnego cyklu miesiączkowego. Wiesiołek ma wpływ na wydzielanie śluzu szyjkowego w dni płodne, dzięki czemu jest on odpowiednim środowiskiem dla plemników. Przydatny jest kobietom, które przez długi czas zażywały tabletki antykoncepcyjne i borykają się z ich skutkami ubocznymi, mają trudności z zajściem w ciążę. Przydaje się również kobietom w czasie menopauzy, zażywających inne leki hormonalne. Zioło to jest przydatne kobietom do odbudowania śluzówki pochwy. Jeśli zdarza się podrażnienie lub zranienie, dzięki wiesiołkowi znacznie lepiej się goi. Kobiety zgłaszają również, że zioło to jest bardzo dobre na problemy z trudnym napięciem przedmiesiączkowym. Wiele kobiet współcześnie przeżywa w tym czasie prawdziwe katusze, natomiast te, które zażywały wiesiołek nawet tylko podczas jednego cyklu miesiączkowego, nie odczuwały problemów, a nawet ich nastrój był znacznie lepszy. Niekiedy jednak na dobre rezultaty trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zażywanie oleju tłoczonego na zimno należy zacząć w pierwszym dniu kobiecego cyklu, czyli w pierwszym dniu okresu i kontynuować.

Wiesiołek na odpowiednią wagę ciała

Dla kobiet bardzo istotne jest zachowanie szczupłej sylwetki. Spożycie wiesiołka może w to znacząco ułatwić w naturalny sposób. Za odpowiedni do zachowania odpowiedniego metabolizmu uznaje się kwas gamma linolenowy. Warto pamiętać, że tłuszcz nie odkłada się tylko na biodrach i brzuchu, ale również na narządach wewnętrznych. Powoduje to upośledzenie ich działania, szczególnie groźne jest otłuszczenie wątroby i narządów w jamie brzusznej. Olej z wiesiołka dzięki swoim właściwościom pozwala na usunięcie tłuszczu z wątroby. To z kolei znacząco ułatwia odchudzanie całego ciała. Oprócz tego olej z wiesiołka pobudza wytwarzanie w organizmie ludzkim tkanki tłuszczowej brunatnej. Jest jest o wiele mniej, niż białej, którą wszyscy znamy. Tkanka brunatna jest odpowiedzialna za chronienie ciała przed wyziębieniem, a nie przed brakiem składników odżywczych. Kwasy tłuszczowe zawarte w wiesiołku ułatwiają spalanie tłuszczu. Wiesiołek zawiera również szereg potrzebnych minerałów i witamin, dzięki którym odchudzanie nie będzie się wiązało z ich niedoborem.