Strona główna Ciekawostki Dieta dla piękniejszych włosów

Dieta dla piękniejszych włosów

1302
PODZIEL SIĘ

Spośród wszystkich zwierząt, tylko człowiek ma tak piękne włosy. Niestety współcześnie nie są one stawiane na piedestale. Są niszczone farbami do włosów, kobiety ścinają włosy całkiem na krótko, a mężczyźni golą się na łyso. Na szczęście moda na długie, zdrowe, naturalne włosy powoli wraca.

Znaczenie włosów

W kulturze słowiańskiej włosy mają bardzo duże znaczenie. Są nie tylko ozdobą mężczyzn i kobiet, ale również zwiększają ich poziom intuicji oraz energii i inteligencji. Dużo wcześniej, w Biblii pisano o tym, że tajemniczy przybysze zakochali się w ziemskich kobietach z powodu ich pięknych włosów. Sławny siłacz Samson zaś stracił całą swą siłę, gdy obcięto mu włosy. Nawet współcześnie jeszcze pokutuje przekonanie, że przed ważnym egzaminem nie powinno się obcinać włosów, gdyż ważne informacje zostaną zatracone. Niezależnie od tego, co kto sądzi na ten temat, jedno jest pewne, panie bardziej kobieco czują się w pięknych, długich włosach. Nie zawsze jednak marzenie o nich się ziszcza, ponieważ są one często zniszczone.

Co jeść, by mieć piękne włosy?

Jesteś tym co jesz i warto pamiętać o tym, że ta zasada dotyczy również i włosów. Jednak w ich przypadku na efekty odpowiedniej diety należy poczekać. Włosy regenerują się i odbudowują dość długo. Pojedynczy włos żyje średnio cztery lata. Dlatego efekty diety mogą być naprawdę widoczne dopiero po wielu miesiącach pracy nad włosami, szczególnie, jeśli były do tej pory systematycznie traktowane farbami do włosów, gorącym powietrzem, lokówkami, prostownicami. Jednak nawet dla najbardziej zniszczonych włosów jest jeszcze szansa. Zmiany zaczynają się od cebulki włosa. Najczęstszą przyczyną ich wypadania, niszczenia są braki podstawowych witamin i mikroelementów. Jeśli zostaną uzupełnione to już w krótkim czasie włosy stają się mocniejsze. Stan włosów zależy od odpowiedniej ilości białka. Jeśli nie zjadamy mięsa, również należy dbać o jego poziom, jedząc warzywa strączkowe oraz na przykład ser tofu. Bardzo ważne jest uzupełnienie diety w kwasy tłuszczowe omega 3. W tłuszczach rozpuszczają się takie witaminy jak A i E. Wszystkie te składniki są odpowiedzialne za elastyczność i odpowiednie nawilżenie włosa. Dzięki temu mniej się niszczą i rozdwajają końcówki. Jednak nie należy przesadzać z tłuszczami zwierzęcymi, te powodują nadmierne łojotok, co zatyka pory skóry głowy, powoduje przetłuszczanie się nadmierne włosów, przez co bardziej wypadają, a częstsze mycie powoduje z kolei nadmierne wysuszenie. Zdrowe włosy gwarantuje zdrowa skóra głowy, a ta potrzebuje do tego odpowiedniej ilości witamin z grupy B. Jedzenie zbóż oraz nasion zapewnia dostęp do nich Dobre efekty daje już zjadanie samych nasion słonecznika. Nie wolno zapominać o witaminie C, która pełni rolę przeciwutleniacza, opóźnia starzenie się włosów i sprawia, że mniej siwieją.

Kiedy włosy nadmiernie wypadają

Wypadanie włosów martwi zarówno kobiety jak i mężczyzn. Łysienie szczególnie w przypadku tych pierwszych odbija się negatywnie na ich urodzie. Aby włosy mniej wypadały należy dietę ubogacić w witaminy B1, B6, B12 oraz witaminę H, czyli biotynę. Zawiera ona dużą ilość siarki, dlatego stanowi budulec dla włosów. Siarka jest jednym z ważniejszych elementów struktury włosa. Można się o tym przekonać podpalając włos. Unosi się wówczas charakterystyczny, siarkowy odór. Biotyna poprawia też stan skóry włosów. W diecie nie należy zapominać o takich substancjach jak żelazo, krzem, cynk, jod, wapń. Krzem zawiera się w roślinach, jakie łatwo kupić lub nawet zebrać w okolicy. Na włosy dobrze działa na przykład skrzyp polny, pokrzywa. Czasami wypadanie włosów jest spowodowane innymi, niż niedobór elementów czynnikami. Może to być na przykład poważna choroba.

Jak dbać o włosy?

Oprócz spożywania odpowiedniej diety, warto dbać o włosy zewnętrznie. Lecz do tego celu nie nadają się sztuczne szampony oraz odżywki. Tylko pozornie poprawiają one kondycję włosa, tak naprawdę dodatkowo wysuszają zarówno włosy, jak i skórę głowy. Dlatego w miarę upływu czasu po umyciu, włosy stają się ciężkie, tłuste, nieestetyczne. Aby temu zaradzić należy stosować naturalne środki. Na przykład dla wizualnego zwiększenia objętości włosów dobrze nadaje się wyciąg z mydlnicy lekarskiej. Dla grubych, ciemnych i szybko rosnących włosów od wielu lat stosuje się olejek rycynowy oraz wyciąg z liści orzecha włoskiego. Skuteczny na porost włosów okazuje się również rozmaryn. Dobrym środkiem odbudowującym włosy jest olej kokosowy, z którego można robić maseczki na nie. Skuteczne są również olejki. Przy okazji mogą być zastosowane do aromaterapii. Niektórzy polecają dla miękkich i lśniących włosów metody dość kontrowersyjne, takie jak płukanie ich przy pomocy piwa lub… moczu.

Najlepsze suplementy na włosy

W aptekach i sklepach spotkać można wiele suplementów na włosy. Zanim się po nie sięgnie, warto sprawdzić, czy nie zawierają nadmiernej ilości sztucznych dodatków. Dobry preparat powinien zawierać wyłącznie czyste i naturalne składniki. Najlepsze suplementy w formie tabletek powinny zawierać takie składniki jak wyciąg ze skrzypu polnego, wapń, lizyna, witaminy.