Strona główna Diety Wpływ jedzenia na nerki

Wpływ jedzenia na nerki

1530
PODZIEL SIĘ

Nerki są jednymi z najważniejszych narządów w organizmie. Gdy szwankują, cierpi na tym całe ciało, a nieprawidłowa praca lub wyłączenie nerek powoduje nagły wzrost toksyn w ciele, przez co, jeśli krew w porę nie zostanie oczyszczona, dochodzi do zgonu. Przy zdrowych nerkach nie poświęcamy im zbyt wiele czasu. A to błąd, ponieważ raz uszkodzone nigdy nie wrócą już do swojej dawnej sprawności.

Rola nerek w organizmie

Nerki oczyszczają krew, dbają o prawidłowy poziom kwasowości, usuwają nadmiaru wody oraz minerałów przyjmowanych z jedzeniem i piciem. Ponadto nerki są niezbędne w wytwarzaniu ważnych witamin (witamina D3). Biorą pośredni udział w procesach krwiotwórczych.

Pokarmy wpływające pozytywnie na nerki

Nerki najbardziej lubią lekką, ale bogatą w wartości dietę. Dobrym pomysłem jest zjadanie kwasów tłuszczowych omega 3 i 6 w odpowiednich proporcjach. Dobrze jest jeść pełnowartościowe zboża, owoce, warzywa. Aby ułatwić nerkom pracę dobrze jest jeść więcej pokarmów o odczynie bardziej zasadowym. Należy do diety wprowadzić więcej tłuszczy tłoczonych na zimno, orzechów, nasion roślin jak nasiona dyni, roślin strączkowych. Dietę należy uzupełniać w kasze wszelkiego rodzaju. Warzywa o działaniu alkalizującym to pomidory, fasola, szczaw, czosnek, kapusta, buraki. Nerkom dobrze robi jedzenie zielonych, delikatnych warzyw jak jarmuż, mniszek lekarski, rukola. Dobrym pomysłem, aby wspomóc pracę nerek jest regularne picie ziół. Wiele z nich ma ciekawe właściwości, które pozwalają wypłukać z organizmu bakterie żyjące w układzie moczowym, jakie mogą przyczyniać się do częstych infekcji. Ponadto, regularnie pite są w stanie stworzyć na ścianach przewodów moczowych warstwę ochronną, która zapobiega powrotom infekcji. Takie właściwości ma oczywiście żurawina, a innymi ziołami dobrymi na nerki w przypadku ich niedomagania jak również zapobiegawczo są skrzyp, kora wierzby białej, jałowiec, wrzos. Działają moczopędnie, co pomaga w oczyszczaniu przewodów moczowych i usprawnienie pracy nerek.

Pokarmy, jakich lepiej unikać

Aby zachować zdrowe nerki na długie lata lepiej jest unikać takich produktów jak duża ilość soli, cukru, czerwonego mięsa. Nerki ciężko radzą sobie z takimi pokarmami jak suszone owoce, grzyby. Lepiej unikać przejadania się ziemniakami, kukurydzą, owoce morza. Szkodzą słodycze, napoje gazowane, napoje energetyczne. Nerkom nie służy zbyt duża ilość produktów nabiałowych. Spożywanie zbyt dużej ilości mięsa i nabiału powoduje odkładanie się i wapnienie nerek. Stąd już prosta droga do tworzenia się kamieni nerkowych, bardzo bolesnej dolegliwości. Szkodzą sztuczne słodziki, jak aspartam, sacharyna.

Sygnały, że z nerkami dzieje się coś złego

Już pierwsze sygnały płynące z obszaru nerek można wyłapać, jeśli się uważnie siebie obserwuje. Najczęściej jednak są one ignorowane, dopóki sytuacja rozwinie się w negatywną stronę na tyle, że nie można już tego dłużej ignorować. Pierwszym sygnałem, jaki powinien zostać wzięty pod uwagę to pobolewanie pleców w okolicy nerek. W tym przypadku sprawa jest dość oczywista, lecz trzeba pamiętać, że problemy z nerkami czasem manifestują się przez bóle zatok, w nietrzymaniu moczu. Występowanie kamieni nerkowych wiąże się z wysokim ciśnieniem. Pojawiają się problemy ze stawami, ponieważ w organizmie zaczyna odkładać się większa ilość szczawianów. Ich kryształki odkładają się właśnie w stawach, powodując dotkliwy ból, gorączkę, puchnięcie.

Jak dbać o nerki?

Oprócz odpowiedniej diety, ważne jest dbanie o nerki ogólnie. Na szczęście nie jest to trudne. Pierwszym i nadrzędnym zadaniem jest dbanie o odpowiedni poziom płynów przyjmowanych w ciągu doby. Najlepszym napojem jest czysta woda, nie służą słodzone mocne herbaty, kawy. Dobrze działa woda zasadowa. Przy problemach z nerkami lepiej unikać zbyt mocno mineralizowanych wód. Średnio zmineralizowana jest najodpowiedniejsza. W przypadku twardej wody w kranie dobrze jest ją ugotować dwa razy. Bardzo istotne jest regularne korzystanie z toalety. Zbyt długie przetrzymywanie moczu prowadzi do rozwoju niekorzystnych bakterii w układzie moczowym, co przyczynia się do infekcji. Równie ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Na co dzień należy ubierać się ciepło, zimą w ubrania dobrze przylegające do pleców, osłaniające ich dół. By w porę wyłapać dolegliwości, należy regularnie odwiedzać lekarza, wykonywać podstawowe badania krwi. Leczenie chorób nerek jest zróżnicowane, niezbędna bywa pomoc doświadczonego dietetyka, lepiej nie dobierać diety na własną rękę. Istotnym elementem poprawiającym pracę nerek jest aktywność fizyczna, unikanie używek. Alkohol, taki jak piwo należy pić tylko z umiarem. Alkohol podnosi ciśnienie krwi, co jest niekorzystne dla nerek, zwiększa ilość azotu mocznikowego w organizmie, co dodatkowo obciąża nerki. Papierosy powodują zwężanie się naczyń krwionośnych, przez co upośledzają prace nerek.