Ból gardła jest jednym z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Wyjątkowo trudno go zwalczyć, ponieważ dotyczy narządu wewnętrznego. Nie jest zagrożeniem dla zdrowia, ale silny ból powoduje złe samopoczucie i niestety wyklucza z codziennych czynności i nie pozwala się na niczym skupić.
Czy warto leczyć się środkami z apteki?
W aptece dostępnych jest szereg środków na ból gardła. Wielu ludzi dostrzega jednak, że pomimo iż przynoszą one ulgę w stosunkowo krótkim czasie, to ulga ta trwa tylko dopóki środek nie przestanie działać. Bowiem środki te nie zawierają w wielu przypadkach składników likwidujących problem, czyli zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, a powodują jedynie zlikwidowanie bolesności, co jest zasługą znanego wszystkim ibuprofenu, środka powszechnie stosowanego na takie dolegliwości jak ból głowy. Ibuprofen działa przez mniej więcej dwie godziny, po tym czasie dolegliwości bólowe powracają i następuje konieczność zażycia kolejnej tabletki na ból gardła. Składniki zawarte w tabletkach kupionych w aptece wysuszają gardło, przez co pojawiają się problemy z mową i chrypka, nieprzyjemne drapanie w gardle. Ponadto zaostrza to ból gardła, zamiast go likwidować.
Naturalne środki zwalczające ból gardła
Istnieje wiele naturalnych sposobów na ból gardła. Najbardziej znane to miód, cytryna. Jednak istnieje o wiele więcej prozdrowotnych składników naturalnych na ból gardła. Są to na przykład kora wierzby białej albo imbir. Ten ostatni powoduje zwalczenie wirusów lub bakterii z gardła, przyjemnie rozgrzewa, co jest pomocne w zwalczaniu choroby. Imbir wspomaga również przy innych objawach przeziębienia pomagając odkrztusić zalegające wewnątrz ciała złogi śluzu, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych układu oddechowego. Ogólnie rośliny z rodzaju imbirowatych są polecane na bóle i niedomagania gardła. Na ból gardła świetne są również cynamon i kurkuma. Powodują one podobne działanie co imbir, niszczą również bakterie. Doskonale na gardło wpływa kardamon. Na ból gardła pomaga także eukaliptus, który również ma silne działanie antybakteryjne, a dodatkowo powoduje udrożnienie dróg układu oddechowego. Bardzo istotne jest nawilżanie gardła, ponieważ pozwala to przywrócić równowagę w gardle i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Eukaliptus, miód, lipa, są doskonałym środkiem na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Przydatna okazuje się również szałwia lecznicza. Na ból gardła pomagają również gorące napoje, zwykła woda przegotowana, herbaty i herbatki ziołowe.
Płukanki na ból gardła – jak zrobić?
Picie ziół oraz środków na ból gardła bywa skuteczne, jednak najlepsze korzyści przynosi płukanie gardła naparami z ziół i naturalnych środków. Wypicie naparu powoduje, że trafia on do żołądka, bez większej korzyści dla gardła. Płukanie pozwala na dokładniejsze usunięcie bakterii z gardła. Aby to zrobić należy przygotować ciepły, lecz nie gorący napar i płukać nim gardło, odchylając głowę do tyłu. Należy przy tym znaleźć spokojne miejsce i poświęcić na to kwadrans. Metody tej nie należy stosować u małych dzieci, gdyż istnieje ryzyko zadławienia się. Bezpośrednio po zastosowaniu płukanki nie należy nic spożywać ani pić.
Działanie z zewnątrz
Oprócz działania z zewnątrz warto zadbać o gardło również od zewnątrz. Kłopoty z gardłem są spowodowane najczęściej zbyt suchym powietrzem, zbyt częstą zmianą pomiędzy ciepłymi a zimnymi pomieszczeniami. Dlatego aby zachować zdrowe gardło, które nie będzie podatne na atak wirusów, należy dbać o nie systematycznie. Pomieszczenia klimatyzowane dobrze jest zaopatrzyć w nawilżacze powietrza, nie wychodzić na zewnątrz z odkrytą szyją, gdy jest zimno. Zimą dobrze jest przed wyjściem zjeść ciepły posiłek. Bezpośrednio na ból gardła dobre są gorące okłady. Nasze babki stosowały ręczniki, w których zawinięte były ugotowane ziemniaki. Długo trzymają one ciepło, dlatego są lepsze niż na przykład zwykłe ciepłe ręczniki. Innym sposobem jest zwinięcie w serwetkę lub ręcznik kaszy jaglanej. Ma ona również właściwości zasadotwórcze, przez co przywraca równowagę gardła, dlatego warto ją także spożywać w przypadku problemów z nim. Codzienna higiena gardła jest konieczna, a na kłopoty z nim najbardziej narażeni są nauczyciele, osoby często operujące głosem, lekarze, osoby palące papierosy.
Czy to coś poważniejszego?
Bywa, że kłopoty z gardłem nie mijają mimo zastosowania naturalnych środków, a nawet środków pochodzących z apteki lub przepisanych przez lekarza. Sugeruje to głębsze problemy niż tylko zakażenie gardła. Bywa, że może się ono przerodzić w poważniejszą chorobę jaką jest angina. W przypadku anginy choroba obejmuje nie tylko trudności w jego obrębie, pojawia się zwykle wysoka gorączka, ogólne złe samopoczucie. Gardło jest bardzo spuchnięte i czerwone, szczególnie migdałki, pojawia się na języku, migdałach charakterystyczny biały nalot. Nie ma chęci na jedzenie. Pojawia się ból mięśni i stawów, bóle pleców w odcinku piersiowym. Charakterystyczne jest również to, że przed wystąpieniem problemów z gardłem nie pojawia się katar, jak przy zwykłym przeziębieniu.