Strona główna Diety Powody, dla których warto odstawić słodkie napoje gazowane

Powody, dla których warto odstawić słodkie napoje gazowane

805
PODZIEL SIĘ

Nic tak nie pobudza pragnienia jak szum uwalniającego się gazu ze schłodzonej butelki napoju. Wydaje się również, że tego właśnie nam potrzeba w upalny, letni dzień dla ochłody. Niestety reklamy, a nawet nasz własny mózg i zmysły oszukują pod tym względem.

Powody, dla których picie napojów gazowanych po prostu się nie opłaca

Napoje gazowane nie gaszą pragnienia. Chociaż zimne i gazowane wydaje się doskonałym rozwiązaniem, jest to najgorsze co można zrobić gdy dręczy pragnienie. Żaden słodzony gazowany napój po prostu nie gasi pragnienia, a wręcz je wzmaga. Wszystko z powodu zawartości cukru. Duży poziom cukru we krwi nie jest komfortowy dla organizmu, a jedna puszka zimnej koli to nawet kilka jego łyżeczek. Aby zmniejszyć ilość cukru we krwi organizm pobudza pragnienie, by człowiek musiał wypić więcej wody, aby rozcieńczyć krew i pozbyć się nadmiaru. Problem w tym, że zamiast po wodę sięgamy najczęściej po kolejną puszkę koli. Powoduje to permanentne uczucie pragnienia. Oprócz tego napoje wypłukują pierwiastki potrzebne do życia wraz z wodą w organizmu. Po wypiciu napoju gazowanego niemal natychmiast musimy udać się do toalety. Zamiast właściwie napoić organizm, spowodowaliśmy tylko dodatkową utratę płynów. Ponadto wypijanie napojów gazowanych powoduje nieprzyjemne ssanie w żołądku, mylone z głodem, zwiększoną chęć na spożywanie przekąsek. Stąd prosta droga do otyłości. Zatem kupowanie napojów gazowanych w żaden sposób się nie opłaca – nie dość, że nie gasi pragnienia, to w dodatku powoduje otyłość.

Wpływ napojów gazowanych na zęby

Nic tak szybko nie psuje zębów jak napoje gazowane. Są one wręcz odpowiedzialne za wysyp próchnicy u najmłodszych ze względu na to, że zawierają kwas fosforowy. Napoje takie powodują osłabienie szkliwa zębów i zwiększenie ich wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Cukier zaś odżywia bakterie żyjące w jamie ustnej, a stąd prosta droga do zepsutych zębów. Ponadto porowate, naruszone szkliwo jest podatne na przebarwienia. Napoje gazowane są bogate w sztuczne barwniki. Powoduje to wszystko nieestetyczny wygląd zębów. Już w wieku kilkunastu lat młodzi ludzie mają zęby jak osoby w po sześćdziesiątym roku życia. Na leczenie zębów, o ile chce się je mieć, wydaje się tysiące złotych, plus pieniądze wydane na nikomu nie potrzebne do życia, słodkie napoje. W rezultacie wydajemy niepotrzebnie tysiące złotych, podczas gdy wystarczy w porę odstawić napoje.

Napoje gazowane a rak trzustki

Naukowcy coraz pilniej przyglądają się wpływowi napojów gazowanych na raka trzustki. Jest to jeden z najtrudniejszych w leczeniu rodzajów nowotworu, jak również trudny w wykryciu. Najczęściej wykrywany jest, gdy osiąga już stadium zaawansowane, często zbyt zaawansowane, aby uratować pacjenta. Napoje gazowane mają bardzo wysoki indeks glikemiczny, a to trzustka jest odpowiedzialna za wydzielanie insuliny w odpowiedzi na wysoki poziom cukru we krwi. Okazuje się, że jeden rodzaj cukru, znajdujący się szczególnie w napojach gazowanych o nazwie fruktoza jest odpowiedzialny za rozwój nowotworu trzustki. Innymi słowy po prostu karmi komórki rakowe, pomagając im się namnażać.

Słodkie napoje a nadciśnienie

Badania pokazują również, że częste spożywanie słodkich napojów gazowanych powoduje wzrost ciśnienia krwi. Aby doprowadzić do stałego nadciśnienia wystarczy wypijać średnio jedną puszkę napoju dziennie. Wszystko wiąże się z tym, że słodkie napoje wypłukują z organizmu elektrolity, przez co w ściany naczyń krwionośnych są osłabione, co powoduje wzrost ciśnienia. Ma to także kiepski wpływ na oczy. Stałe wysokie ciśnienie powoduje zmiany w gałce ocznej, może być to przyczyną rozwoju jaskry, choroby która wiąże się z ryzykiem całkowitej utraty wzroku.

Napoje gazowane a choroby psychiczne

Słodzone napoje gazowane zawierają nie tylko dużo cukru, ale również kofeinę. Mowa tu o znanych energetykach. Powoduje to wzrost nadpobudliwości, a nawet agresji. Połączenie napojów energetycznych z alkoholem bywa nawet przyczyną zapaści z powodu wysokiego wzrostu ciśnienia tętniczego, a zwykle powoduje zwiększenie odczuwania lęku, towarzyszący niepokój, arytmię serca, zaostrzenie się problemów psychicznych. Napoje energetyczne mogą powodować uzależnienie, podobnie jak narkotyki.

Produkty typu light

Wydaje się, że większość z tych problemów jest łatwa do rozwiązania, bez konieczności rezygnacji z napoju. Wystarczy zamienić puszkę koli z cukrem na kolę ligth. Okazuje się jednak, że to tylko upadek z deszczu pod rynnę. Sztuczne słodziki, jakimi zastąpiono cukier w napojach słodzonych odpowiedzialne za zmiany w układzie hormonalnym oraz za rozwój nowotworów.

Nie tylko gazowane

Myli się ten, kto łudzi się, że wystarczy zrezygnować z napojów gazowanych, aby cieszyć się pełnią zdrowia. W sklepach i supermarketach znajdziemy wiele słodkich pułapek, nawet bez gazu. Nawet pozornie zdrowe napoje, bez gazu, na butelce opisane jako zdrowe i niegroźne herbatki, pełne są cukru, szkodliwych barwników i konserwantów. Dlatego warto przed zakupem takiego napoju poświęcić chwilę na przeczytanie etykiety. Nawet soki, rzekomo naturalne, zagęszczone, nie są wcale zdrowe. Po spróbowaniu od razu czuć, że znajduje się w nich datek cukru, chociaż wcale nie jest tam potrzebny.