Strona główna Ciekawostki Prawda o głodówce – zdrowa czy nie?

Prawda o głodówce – zdrowa czy nie?

1082
PODZIEL SIĘ

Głodówki stały się na tyle popularne, że niekiedy nawet lekarze proponują swoim pacjentom tą formę kuracji leczniczej. Z jednej strony pojawiają się głosy popierające leczenie głodówką, z drugiej, że jest to nawet niebezpieczne.

Po co to komu?

Wielu ludzi nie widzi nawet potrzeby rozpoczynania głodówki i dziwią się, że istnieją ludzie, którzy się na to decydują. Jakie więc są przesłanki, by rozpocząć kurację głodówką? Wszystko bierze się z przekonania, że wiele chorób ma źródło w układzie pokarmowym i toksynach zalegających w ciele. Bardzo częsta jest stytuacja, kiedy organizm zdaje się pracować normalnie, ale jest coś, co dokucza. Są to na przykład zmiany skórne, łuszczyca, trądzik, przedwczesne starzenie się. Pojawiają się alergie pokarmowe i wziewne, wiele chorób przewlekłych. Skoro więc nic nie dolega w okolicy brzucha, głodówka wydaje się bezsensowna. Tymczasem organizm działa w ten sposób, że za wszelką cenę stara się utrzymać homeostazę. Będzie się przystosowywał nawet do kiepskich nawyków, byleby jakoś funkcjonować. To dlatego fakt, że coś jest nie tak, bardzo często objawia się w innym miejscu, pozornie nie związanym z problemem. Z punktu widzenia organizmu to właśnie trawienie pokarmu, co jest dla niego ciężką pracą, pochłaniającą wiele energii, jest najistotniejsze. Dlatego wszystkie pomniejsze problemy zdrowotne schodzą na dalszy plan. Lecz w pewnym momencie, jeśli niekorzystne nawyki nie zostaną przerwane, coś się załamuje i pojawia się ciężka choroba. Człowiek ma wrażenie, że pojawiła się ona “nagle” lub “znikąd”, lecz to nieprawda. Istotą metody leczniczej jaką jest głodówka nie jest chęć zrzucenia wagi, ale wierzenie, że kiedy organizm nie jest zajęty trawieniem coraz to nowego pokarmu, ma wówczas czas, by poświęcić go na inne kwestie. Zauważono, że rozpoczyna się wówczas wielkie sprzątanie, podczas którego trujące substancje, które były składowane w ciele przez lata, zostają po prostu wyrzucone. Jednocześnie wszystkie dolegliwości związane z tymi substancjami łagodnieją lub znikają. To jest właśnie istotą przedstawionej kuracji.

Czy to jest bezpieczne?

Post nie jest wynalazkiem nowym. Jest znany od wielu tysięcy lat, bardzo często spotykany w obrzędach religijnych. Nie powinien więc być niczym zaskakującym. Niektórzy twierdzą, że człowiek powinien stosować jeden, lub dwa dni w tygodniu post całkowity. Już sama ta regularna praktyka jest w stanie wnieść dużo dobrego. Post jest bezpiecznym i dobrym zjawiskiem, lecz tylko dla osób całkowicie zdrowych i w pełni sił fizycznych. Osoby przewlekle chorujące na niektóre groźne choroby, szczególnie na serce, nie powinny podchodzić do postu. To samo dotyczy kobiet w ciąży, a nawet miesiączkujących, ponieważ tracą one dużo żelaza w czasie okresu. Post w tym czasie może doprowadzić do rozwoju anemii. Anemia jest przeciwwskazaniem do postu. Podobnie nie powinno się do niego zmuszać małych dzieci oraz nastolatków, a także osób starszych. Jeśli do postu przystępuje osoba w pełni zdrowa, nie powinna obawiać się niczego złego. Dorosły człowiek bez pokarmu jest w stanie przeżyć wiele dni. Świadoma głodówka nie powinna nigdy z początku trwać zbyt długo. Warto zacząć od krótkich postów, jedno, dwudniowych. Jeśli wszystko idzie po myśli okres postu można wydłużać. Oczywiście podczas stosowania głodówki będą pojawiały się przykre symptomy, takie jak lekkie zawroty głowy, osłabienie psychiczne i fizyczne. Jest to jednak całkowicie normalne zjawisko. Głodówkę znacznie gorzej będą przechodzić ci, którzy do tej pory jedli bardzo tłuste, niezdrowe jedzenie. To u nich pojawi się znacznie więcej symptomów chorobowych. Przed rozpoczęciem głódówki powinni poświęcić kilka tygodni na zmniejszenie masy ciała i wprowadzenie zdrowej diety oraz aktywności fizycznej.

Czy głodówka grozi efektem jojo?

Tak zwany efekt jojo, czyli przytycie po głodówce jest jednym z największych lęków niektórych osób. Jednak trzeba podkreślić jeszcze raz, że głodówka nie jest dietą odchudzającą i nie powinna być traktowana jako metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jest metodą leczniczą, pomagającą w zwalczeniu objawów chorobowych i pomocna w oczyszczeniu ciała. Najlepsze efekty przynosi stosowana regularnie. Najlepsze efekty daje tym osobom, które na co dzień odżywiają się zdrowo i rozsądnie. Nawet one muszą się przygotować do kuracji poprzez stopniowe przechodzenie z pokarmów stałych, na płynne, aż wreszcie zrezygnują z pokarmów w ogóle. W przeciwnym razie nagłą przerwę w jedzeniu organizm uzna na wysokie zagrożenie, szczególnie gdy do tej pory przyzwyczajony był do wielkich porcji. Nic dziwnego, że po okresie postu, kiedy ludzie natychmiast wracają do dawnych nawyków, waga natychmiast skacze do góry. Istotne jest zachowanie rozsądku i silna wola. Głodówka to także test na własne słabości i nauka ich pokonywania. Po poście wielu ludzi ma tendencję do zjadania wielkich ilości niezdrowego jedzenia, nie rozumiejąc że w ten sposób niweczą wszystko. Zdrowy styl życia, do którego nawiązuje głodówka, zakłada, że już zawsze człowiek będzie się zdrowo i rozsądnie odżywiał. Wówczas efekt jojo nikomu nie grozi.