Strona główna Diety Jama ustna i jej wpływ na organizm

Jama ustna i jej wpływ na organizm

951
PODZIEL SIĘ

Jama ustna jest pierwszym przystankiem na długiej drodze do strawienia posiłku. Jest także miejscem występowania flory bakteryjnej. Okazuje się, że stan jamy ustnej ma niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o stan zdrowia całego organizmu.

Stan jamy ustnej a stan ogólny organizmu

Obecnie stan zdrowia jamy ustnej większości ludzi jest zły lub bardzo zły. Większość ludzi ma próchnicę. Co gorsza stan uzbęnienia dzieci jest w tragicznym stanie. Przedszkolaki mają najczęściej wszystkie zęby zaatakowane próchnicą. Dzieje się tak z powodu wszechobecnego cukru i syropu fruktozowego w wielu pokarmach i produktach dla dzieci, uznawanych powszechnie za zdrowe. Ponadto w Polsce wciąż pokutuje przeświadczenie o tym, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, skoro i tak zostaną zastąpione przez nowe. Tymczasem jest odwrotnie – tylko na miejscu zdrowych zębów mlecznych mogą wyrosnąć zdrowe zęby stałe. Ponadto obecna na zębach próchnica jest po prostu trucicielem całego organizmu małego dziecka i dorosłych ludzi. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej jest coraz częściej łączony z takmi problemami jak udar mózgu, problemów ciążowych. Hormony źle wpływają na zęby powodując ich psucie się, a próchnica z kolei również nie wpływa pozytywnie na rozwój płodu, który żywi się krwią matki. Wszystko dlatego, że przez błonę śluzową jamy ustnej przepływa w ciągu piętnastu minut cała krew z ciała. Wchłanianie przez tą błonę następuję bardzo szybko. Dlatego wszystkie bakterie z zębów przenikają do krwi i krążą po całym organizmie powodując spustoszenie. Tak naprawdę trudno przewidzieć gdzie zakażenie da znaki, a może to być nawet kilka ognisk na raz. Dlatego próchnica nie jest tylko problemem natury estetycznej, ale to problem zdrowotny, który trzeba jak najszybciej usunąć.

Próchnica a zawał serca

Kamień nazębny powstaje, kiedy na zębach i w przestrzeniach między zębowych osadza się duża ilość osadu powstałego ze spożytego jedzenia. Jest to idealna pożywka dla bakterii oraz kolejne zagrożenie dla organizmu. Ponadto płytka ta zaczyna twardnieć, jeśli nie jest systematycznie usuwana i zmienia się w twardą, zbitą masę, gdzie żyją bakterię. W jamie ustnej żyje siedemset rodzajów baterii a nie wszystkie zostały jeszcze zidentyfikowane. Ich niekontrolowane namnażanie się przyczynia się do chorób serca i układu krwionośnego. Równie groźny jest ogólny brak zębów, które stanowią swoistą barierę dla przenikania szkodliwych bakterii i składników pożywienia przez błonę śluzową. Brak zębów zwiększa ryzyko pokrywania się żył cholesterolem. Zwiększa się również ciśnienie tętnicze krwi, co z kolei przynosi różnego rodzaju inne schorzenia. Ponadto osoby, które nie dbają o zęby ogólnie również niezbyt dbają o swoje zdrowie ogólne, dlatego są znacznie bardziej narażone na wiele chorób, w tym zawał serca.

Stomatologia holistyczna

Okazuje się, że coraz więcej stomatologów i dentystów zauważa korelację pomiędzy chorobami jamy ustnej i zębów a różnymi innymi schorzeniami, nawet zupełnie nie powiązanymi z jamą ustną. Wady zgryzu, brak zębów są przyczyną bólów głowy, problemów ze snem, a nawet z depresją. Przyczyniają się do wady postawy i bólów kręgosłupa na odcinku szyjnym. Wszystko przez nieprawidłowe ustawienie poszczególnych kości oraz żuchwy.

Jak dbać o jamę ustną?

O tym, jak dbać o jamę ustną, wiemy ze szkoły. Najgorzej na zęby wpływa cukier. Jednak nie wszyscy są świadomi tego, ile tak naprawdę cukru spożywają. Jest on obecny w większości produktów. Jedynym produktem całkowicie wolnym od cukru jest woda mineralna, oczywiście nie smakowa. Większość gotowych kaszek, płatków i temu podobnych produktów dla dzieci zawiera wielką ilość cukru. Przeciętny sześciolatek spożywa dziś więcej cukru, niż ludzie sto lat temu przez całe swoje życie. Ponadto jest on obecny w napojach uchodzących za zdrowe, na przykład w popularnych gęstych sokach marchwiowych i jabłkowych. Wydawałoby się, że to samo zdrowie i dobro dla dziecka, jednak jest odwrotnie – w soku znajduje się nawet kilka łyżek cukru. Oprócz tego na zęby bardzo źle wpływa palenie papierosów. Osłabia szkliwo, sprawia, że zęby ciemnieją, żółkną, kruszą się. Papierosy sprawiają, że przepływ krwi w jamie ustnej jest zaburzony, a naczynia krwionośne kurczą się. Zaburzają również wydzielanie odpowiednich enzymów, niezbędnych dla prawidłowego trawienia. Podobnie alkohol niszczy zęby, szczególnie słodzone drinki na bazie napojów gazowanych. Aby utrzymać odpowiedni poziom zdrowia jamy ustnej nie trzeba wiele. Wystarczy w większości zrezygnować z nadmiaru cukru. Zębów wcale nie trzeba myć zbyt często. Nie jest również konieczny fluor, wystarczą naturalne pasty do zębów, mikwa, glinka biała lub inne naturalne środki do oczyszczania zębów. Zęby znakomicie wybiela i oczyszcza ssanie oleju. Bardzo dobre efekty daje naturalny olej kokosowy. Warto wykorzystać pożywienie do oczyszczania zębów. Powinny to być twarde pokarmy, które pomogą ścierać kamień nazębny. Nadmiar kamienia nazębnego trzeba usunąć u dentysty. W diecie nie może zabraknąć wapnia i witaminy D.