Strona główna Ciekawostki Zbyt niski cholesterol

Zbyt niski cholesterol

1313
PODZIEL SIĘ

Gdy mowa o cholesterolu, pierwsze co pojawia się przed oczami, to grubi, sapiący ludzie. Tymczasem okazuje się, że cholesterol jest nam potrzebny do życia! Oto skutki niedoboru cholesterolu.

Do czego potrzebny cholesterol?

Cholesterol składem przypomina tłuszcz, należy do rodziny lipidów z grupy steroidów. Podobne w składzie substancje są bardzo ważną częścią każdej komórki. Jest niezbędny do zachowania zdrowia, przydaje się przede wszystkim jako pomocnik w produkcji hormonów takich jak estrogen, testosteron, progesteron. To cholesterol jest odpowiedzialny za odpowiednią produkcję serotoniny w mózgu. Dzięki temu niezmiernie ważnemu hormonowi w życiu, ludzie są pogodni, zmniejsza się ryzyko zachorowania na depresję, lepiej śpią i mają sprawniejsze mózgi. Cholesterol odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie, pozwala na odpowiednie wchłanianie witamin, w tym witaminy D, oraz odpowiada za usuwanie nadmiaru toksyn z organizmu. Pobudza produkcję kwasów żółciowych. Jak widać cholesterol sam w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia i jest normalną składową organizmów, biorącą udział w wielu ważnych czynnościach. Problem pojawia się jednak, gdy cholesterol pojawia się w nadmiarze. Istnieją jednak lekarze, którzy przeciwstawiają się nawet twierdzeniu, iż to cholesterol w dużych ilościach jest odpowiedzialny za miażdżycę, zawały i udary. Przyczyną tego rodzaju schorzeń jest według nich stan zapalny ściany żył. Dlatego leczenie przy pomocy leków obniżających poziom cholesterolu jest nieskuteczne a nawet szkodliwe, gdyż przyczyna leży gdzie indziej.

Zbyt niski poziom cholesterolu

Jak można się domyślać zbyt niski poziom cholesterolu nie jest dla człowieka dobry. Przede wszystkim zaczyna mu brakować podstawowych witamin, mikroelementów. Człowiek z niedoborem cholesterolu z całą pewnością będzie cierpiał z powodu obniżonego nastroju, co przerodzić się może w depresję. Wszystko z powodu niedoboru serotoniny oraz witaminy D. Jest ona przyswajalna w naszej szerokości geograficznej tylko latem, choć zawierają ją niektóre pokarmy, to większość lekarzy jest zdania, że jesienią i zimą powinna być suplementowana. Człowiek z niedoborem cholesterolu staje się wyjątkowo nerwowy, a nawet agresywny. Jest bardziej podatny na niektóre choroby, zwiększa się ogólne ryzyko zachorowania. Szczególnym zagrożeniem jest rozwój choroby Parkinsona, ale również gruźlicy. Dodatkowe ubytki w postaci niedoborów cholesterolu to wielkie zagrożenie dla człowieka. Oznacza zaburzenia na tle hormonalnym, na przykład u mężczyzn obniża znacząco testosteron, przez co przestają oni być męscy, częściej chorują na nowotwory, gromadzi się u nich typowo kobieca tkanka tłuszczowa. U obu płci kości stają się kruche i łamliwe, kobiety w wieku pokwitania chorują na osteoporozę. U kobiet odpowiedni poziom lipidów gwarantuje zapas estrogenów. Jego niedobór to zaburzenia miesiączkowania, niemożność donoszenia ciąży, niskie libido, sucha skóra i wiele innych.

Przyczyny zbyt niskiego cholesterolu

W warunkach naturalnych, przy zdrowym, racjonalnym odżywianiu, sytuacja, że pojawi się niedobór cholesterolu jest bardzo rzadka. Niedobory są następstwem najczęściej poważnych chorób. Niedobór cholesterolu to choroby tarczycy, jej niedoczynność, choroby wątroby, jak nowotwory wątroby, marskość wątroby wywołana na przykład długoletnim nadużywaniem alkoholu. To właśnie wątroba odpowiada za produkcję cholesterolu. Oczywiście niedobory zdarzają się również osobom, które stosują nazbyt restrykcyjną dietę lub nieumiejętnie prowadzą dietę wegańską i wegetariańską, często są na głodówkach.

Leki na cholesterol, statyny

Leki obniżające poziom cholesterolu noszą nazwę statyn. To również one są oskarżane o to, że więcej szkodzą, niż pomagają. Okazuje się, że nieumiejętne zastosowanie leków prowadzi do tego, iż cholesterol spada poniżej normy. Warto pamiętać, że dawka zależy od potrzeb osobniczych, dlatego łatwo jest się pomylić w jej doborze. Ponadto większość osób zażywających statyny zauważa przykre skutki uboczne, jak występowanie wysypki, nudności, a nawet biegunki. Do innych należą zaburzenia układu nerwowego, rozkojarzenie, brak koncentracji, a nawet dezorientację. Leki wpływają na zdolność wątroby do wytwarzania cholesterolu, tym samym również blokują jej naturalne funkcję. Ponadto stwierdzono, że leki te wpływają obciążając nerki i wątrobę. Statyny są łączone w wielu przypadkach z coraz częstszym zachorowaniem na cukrzycę. Na opakowaniach umieszczane są ostrzeżenia przed tym, iż środki te zwiększają poziom glukozy we krwi. Statyny są przyczyną niewydolności serca, chociaż teoretycznie miały jej zapobiegać. Badania wykonywane w tym kierunku na osobach zażywających statyny pokazują, że ich układ krwionośny funkcjonuje w rzeczywistości słabiej. Statyny, jak każde leki, mogą wywołać więcej skutków ubocznych niż korzyści. Tymczasem właściwy poziom cholesterolu łatwo jest zachować stosując po prostu zdrową dietę i uprawiając umiarkowany sport. Wielu ludzi jednak woli połknąć tabletkę, by czuć się zdrowym.