Strona główna Ciekawostki Sposoby na zaoszczędzenie żywności

Sposoby na zaoszczędzenie żywności

907
PODZIEL SIĘ

Marnotrawstwo żywności to jeden z największych problemów współczesnego świata. Rok w rok wiele milionów ton pożywienia ląduje na śmietniku, chociaż nadają się do spożycia. Z drugiej strony wciąż powiększa się grono osób, które zmuszone są do głodowania. Między innymi dlatego problem marnowania żywności musi zostać rozwiązany.

Czy to ma sens?

Może wydawać się, że nie mamy wpływu na problemy światowe, jednak tak naprawdę gdyby każdy z nas zrobił niezbędne minimum, znikłby on bardzo szybko. Dlatego trzeba to robić i warto oszczędzania żywności uczyć siebie i innych, a swoim pociechom przekazać praktyczne wskazówki, które wykształcą w nich umiejętność prawidłowego zarządzania żywnością. Wskazówki te nie są trudne do nauki i nie zmieniają codziennej rutyny, nie zabierają wiele dodatkowego czasu. Są przydatne nie tylko w szerszej perspektywie, ale również pozwalają wyeliminować problemy z jakimi sami się mierzymy – na przykład psujące się w lodówce jedzenie, nieprzyjemny zapach z niej się wydobywający, czy brak miejsca na produkty spożywcze.

Po pierwsze: planuj.

Wszystko co jest zaplanowane przynosi korzyści. Oczywiście pewne aspekty planu często trzeba zmienić, ale to całkowicie normalne. Chodzi o planowanie tego, co będziemy jeść. Warto zaplanować posiłki na co najmniej trzy dni przed ich przygotowaniem i zjedzeniem.

Po drugie: zrewiduj stan lodówki.

Zawsze należy wiedzieć, co znajduje się w lodówce i nadać poszczególnym produktom spożywczym priorytety. Najpierw wykorzystujemy do przygotowania posiłku te produkty, które mają krótki lub kończący się czas przydatności do spożycia, oraz resztki z poprzednich dań, na przykład zbyt dużo ugotowanego makaronu, ryżu, czy kaszy.

Po trzecie: nie kupuj na zapas.

Lepszym rozwiązaniem jest kupienie adekwatnej ilości jedzenia, a nawet mniejszej niż dużo większej. Współcześnie sklepy są otwarte do późnych godzin nocnych, dlatego w każdej chwili możemy dokupić potrzebne produkty, gdyby ich zabrakło. Zapasów nie należy robić szczególnie wtedy, gdy na przykład planujemy nawet krótki wyjazd. Wielu ludzi wyjeżdżając całkowicie wyłącza prąd w swoim mieszkaniu. Zapomniane jedzenie w lodówce szybko się wówczas psuje.

Po czwarte: rób zawsze zakupy z listą.

Listy zakupów nie tylko je ułatwiają, ale również pozwalają zaoszczędzić. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kupimy za dużo. Listę zakupów należy sporządzać mając przed sobą aktualny stan lodówki, tak by kupić tylko te produkty, które rzeczywiście są niezbędne. Bywa, że nie jesteśmy świadomi, że mamy jeszcze jakiś produkt, którego data ważności się kończy, a już kupujemy nowy. Szczególnie ważne jest to, gdy chcemy kupić coś, czego sami nie jemy, a jest to produkt na przykład dla dzieci, lub dla zwierząt domowych.

Po piąte: nie wyrzucaj jedzenia.

Często zbyt prędko wyrzucamy do kosza niektóre produkty, bo nie mamy co z nimi zrobić. Tymczasem z wielu z nich możemy jeszcze przyrządzić dania. Na przykład lekko czerstwe pieczywo nadaje się do podsmażenia z jajkiem i olejem, z czerstwej chałki przyrządzimy tosty francuskie. Kawałki chleba nadają się do oddania dla wielu zwierząt: ptaków korzystających z karmników, gryzoni, koni, kaczek w parku. Ugotowany nadmiar ziemniaków czy makaronów to baza dla zapiekanki z szynką i serem. Podobnie wykorzystamy jaja, które powinniśmy ugotować na twardo i wiele innych produktów. Nie wyrzucajmy jedzenia tylko dlatego, że dzień wcześniej straciło datę ważności. Z pewnością przez te kilka godzin jeszcze się nie zepsuło, bo data ważności jest jedynie terminem umownym. Szczególnie jeśli chodzi o produkty w puszkach. Nie należy spożywać jedzenia, które podejrzanie pachnie, zmieniło kolor, lub jest spleśniałe. Nawet jeśli pleśń pokrywa tylko kawałek produktu, cały należy wyrzucić.

Po szóste: rób przetwory.

Warzywa i owoce w słoikach domowej roboty to źródło witamin i mikroelementów, z jakich będziemy czerpać jesienią i zimą. Warto przygotowywać je w sezonie, szczególnie jeśli mamy na przykład własne drzewka owocowe, ogórki w ogródku czy inne warzywa. Szkoda patrzeć na to, jak się marnują, gdy nie ma możliwości na bieżąco zjeść wszystkich. Sposobem na mniejsze marnowanie ich jest również sprzedaż za symboliczne kwoty.

Po siódme: wspomóż potrzebujących.

Wielkie sklepy wyrzucają tony jedzenia. Niestety nie mogą oddać ich potrzebującym, ponieważ nie jest to ujęte w naszym prawie i mogą odpowiedzieć za to karą pieniężną. Na szczęście nie dotyczy to osób prywatnych, które kupiły na przykład za dużo jedzenia na święta i nie wiedzą co z nim zrobić. Coraz popularniejsza staje się inicjatywa zwana Foodsharing, polegająca na dzieleniu się nadmiarem jedzenia z potrzebującymi. Akcja polega na wkładaniu jedzenia, z którego nie skorzystamy, do specjalnie do tego celu przygotowanych lodówek. Z nich z kolei mogą czerpać wszyscy, którzy tego potrzebują, na przykład ci, których nie stać na codzienne zakupy, głodne dzieci. Na razie inicjatywa dotyczy raczej większych miast, ale jest szansa, że wkrótce przyjmie się w wielu innych miejscach.