Strona główna Diety Przyczyny niepłodności kobiet

Przyczyny niepłodności kobiet

939
PODZIEL SIĘ

Coraz więcej kobiet walczy z niepłodnością. W naszym kraju mają to zadanie wyjątkowo trudne ze względu na kontrowersje z powodu in vitro. Jednak nawet ten zabieg, aby był skuteczny, muszą być spełnione pewne warunki i kobieta musi być zdrowa. Aby tego dokonać musi wyeliminować wszystkie czynniki chorobowe.

Czynniki środowiskowe

Od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku obserwuje się coraz większy spadek dzietności kobiet. Co jest tego przyczyną? Ogólnie rzecz biorąc zauważamy coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Coraz więcej ludzi żyje dziś w szybko rozwijających się, dużych miastach, które nie służą wychowaniu dzieci. System hormonalny kobiet jest niezwykle wrażliwy nawet na niewielkie zmiany. Czas owulacji może przesunąć się nawet z powodu podróży, czy zwykłego przeziębienia. Niektórzy ginekolodzy śmieją się nawet, że zależy to od pogody oraz tego, w którą stronę wiatr wieje. Choć na co dzień kobiety nie zwracają na to uwagi, to pochłaniają setki toksyn. Nawet kobiety, które odżywiają się zdrowo, zapominają o tym, że palenie papierosów poważnie im zagraża. Dym papierosowy zawiera metale ciężkie takie jak kadm i ołów co poważnie uszkadza jajniki. Toksyny są również wchłaniane przez skórę i błony śluzowe. Narządy płciowe kobiet są stale narażone na wszelkiego rodzaju toksyny pochodzące na przykład z bielizny farbowanej sztucznie, jak również z podpasek i tamponów, wybielanych w chlorze. Częstokroć zawierają one różne inne toksyczne składniki, jak sztuczne substancje zapachowe. Chlor obniża skuteczność śluzu kobiety, jaki stanowi pierwszą barierę w walce z bakteriami i grzybami. W czasie okresu odporność kobieca jest zaburzona, a w ten sposób dodatkowo niszczona. Nawet zaleczone zakażenia grzybicze i bakteryjne mogą przechodzić w przewlekły stan zapalny. Największym zagrożeniem dla kobiet starających się o dziecko są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Te są w dużej mierze spowodowane przez niewłaściwie jedzenie, ale również stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wiele kobiet skarży się, że po długotrwałym ich stosowaniu ma trudności z zajściem w ciążę. Wprowadzają one wielki chaos do układu hormonalnego. Kobiety zażywają dziś większą ilość leków, niż kiedykolwiek. Niektóre z nich powodują utratę ciąży, nawet lekarstwa dostępne bez recepty. W naszym środowisku znajduje się wiele czynników zmieniających poziom hormonów, znajdują się one w kosmetykach, których kobiety używają znacznie więcej niż mężczyźni. Są przyczyną powstawania nowotworów narządów płciowych oraz torbieli, uniemożliwiających owulację i zajście w ciążę.

Czynniki psychiczne

Psychika kobiety ma wielki wpływ na zapłodnienie i donoszenie ciąży. Długotrwały stres, stałe pędzenie dokądś, powodują przesunięcie lub całkowite zahamowanie owulacji i zanik miesiączki. Kobiety uważają, że aby być atrakcyjne, muszą być przesadnie szczupłe. Wynikiem tego są zaburzenia odżywiania jak anoreksja, również powodująca zanik okresu. Poza tym tłuszcz jest niezbędny dla kobiet dla zachowania odpowiedniej ilości estrogenów, niezbędnych dla przeprowadzenia prawidłowego cyklu miesięcznego oraz do donoszenia dziecka. Spadek dzietności jest również spowodowany w niewielkim stopniu przez czynniki socjalne. Rodzina nie wygląda już tak jak jeszcze do niedawna. Dzieci praktycznie nie ma kto wychować, w wielu przypadkach nie ma również na to środków. Kobiety przejęły męskie role i chcą robić karierę. Wiele kobiet odkłada macierzyństwo na później, a im dłużej zwlekają i im dłużej zażywają środki antykoncepcyjne, tym dłuższy czas rekonwalescencji po wielu latach ich stosowania. W przypadku kobiet w średnim wieku czas jest na miarę złota, ich płodność jest niższa niż jeszcze jakiś czas wcześniej. Zajście w ciążę nie jest niemożliwie, ale szanse spadają, szczególnie jeśli kobieta czuje presję. To właśnie stres, napięcie, presja często są przyczyną niemożności zajścia w ciążę.

Czy szczepionka HPV szkodzi kobietom?

Gdy do Polski docierają nowe trendy z zakresu medycyny, świat zachodni najczęściej zdążył się już zorientować, że metody są nieskuteczne, a nawet bywają szkodliwe. Tak jest w przypadku szczepionki HPV, fundowanej już młodym dziewczętom. Stwierdzono, że szczepionka ma wiele wad i skutków ubocznych. Jedną z nich jest niepłodność. Pacjentki zaszczepione na wirus brodawczaka zaobserwowały u siebie zanik miesiączki bezpośrednio po szczepieniu. Okazuje się, że szczepionka ma wpływ na powstawanie chorób autoimmunologicznych.

Męska rzecz

Choć wszystko to ma wpływ na kobiety, nie wolno rozpatrywać niepłodności jako wyłącznie żeński problem. Liczy się również jakość męskiej spermy, która współcześnie jest coraz niższa. Wszystko z powodu nadużywania palenia papierosów, spożywania alkoholu. Szkodliwe dla mężczyzn jest nadmierna temperatura jąder spowodowana pracą w wysokiej temperaturze, używaniem urządzeń elektronicznych emitujących ciepło i fale elektromagnetyczne, czyli laptopów, telefonów komórkowych. W jedzeniu i wodzie znajdują się duże ilości estrogenów, z powodu nieodpowiedniej diety i zaniedbań spada poziom testosteronu.