Strona główna Ciekawostki Zastosowanie węgla leczniczego

Zastosowanie węgla leczniczego

2919
PODZIEL SIĘ

Węgiel leczniczy dostępny jest w każdej aptece za niewielkie pieniądze. Chociaż węgiel jest jednym z najbardziej niezwykłych substancji na świecie, ciągle jest mało doceniany, tymczasem powinien znajdować się i być stałym elementem każdej domowej apteczki. Wszystko ze względu na jego niezwykłe zdolności pochłaniające zanieczyszczenia – węgiel ma bardzo dużą powierzchnię chłonną.

Węgiel dla zdrowia

Węgiel dostępny w aptekach jest węglem drzewnym. Najpowszechniejszym zastosowaniem węgla leczniczego są jego nieocenione właściwości przy leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Węgiel pochłania wszystkie toksyny, te, z którymi organizm nie może sobie poradzić. Naturalną reakcją organizmu na zatrucie są mdłości, biegunka, problemy gastryczne. Zażycie węgla powoduje pochłonięcie tych toksyn. Dlatego już po jednym dniu terapii węglem mijają objawy choroby, nie ma już biegunki, kończą się mdłości. Sam węgiel zostaje wydalony z organizmu z kałem, nie powoduje żadnej szkody w układzie pokarmowym. Węgiel ma znacznie szersze zastosowanie niż tylko problemy trawienne. Działa nawet w przypadku spożycia trucizn. Jeśli dziecko połknie przypadkiem jakąś truciznę, jednym ze sposobów pierwszej pomocy jest zażycie węgla leczniczego. By udowodnić skuteczność węgla w takich sytuacjach, niektórzy badacze decydowali się na jego zażycie zaraz po podaniu sobie trucizn, nawet tak ciężkich jak arszenik. Węgiel był w stanie uratować im życie.

Węgiel dla oczyszczania organizmu

Nietrudno domyślić się, że niektórzy widzą potencjał w węglu, jako środku, który pomaga oczyszczać organizm. Jest to prawda, jednak węgiel nie jest też do końca tak idealnym środkiem na dłuższą metę. Nie należy go stosować w czasie jedzenia lub krótki czas po nim, ponieważ może pochłaniać również ważne składniki odżywcze ze spożytych pokarmów. Wynikiem tego wartość odżywcza pokarmów jest znacznie mniejsza. Dlatego właśnie węgiel powinien być stosowany tylko w odpowiednich warunkach. Na przykład jest pewnym wsparciem podczas postów, gdzie i tak ilość spożytych pokarmów jest niewielka lub w ogóle nie jemy. Wówczas węgiel pomaga wiązać toksyny , które naturalnie zbierają się w jelicie grubym i wydalać je bezpiecznie. Jest to także pewna ochrona dla środowiska, bowiem nasz kał i mocz wraz z toksynami zatruwają je. W czasie oczyszczania z naszych ciał wydalane są również metale ciężkie, takie jak rtęć. Są one groźne dla otoczenia, przedostają się do wód a stamtąd z powrotem do nas. Węgiel doskonale wiąże i dezaktywuje działanie rtęci, pochłaniając jej cząsteczki, przez co przestaje być groźna. Warto jednak wiedzieć, by nie stosować węgla w przypadku gdy zażywamy jakieś leki – będzie on zmniejszał lub naturalizował ich działanie, co w wielu przypadkach jest jednoznaczne ze zgonem. Dlatego nawet z tak naturalnym środkiem trzeba postępować ostrożnie, a w razie niejasności konsultować się z lekarzem.

Węgiel w domu

Węgiel jest bardzo pomocny w warunkach domowych. Między innymi jest bardzo dobrym odświeżaczem powietrza. Pomaga pochłaniać nieprzyjemne zapachy. Można go na przykład trzymać w lodówce, bez żadnego zagrożenia dla zdrowia, aby zapach z niej zawsze był świeży. Innym sposobem jest włożenie węgla do butów. Jednocześnie węgiel pochłonie nadmiar wilgoci i zneutralizuje nieprzyjemny zapach. Węgiel drzewny ma także zastosowanie na przykład w kuwetach zwierząt domowych, neutralizuje zapach moczu i kału, przy czym jest niegroźny dla zwierząt. Musimy liczyć się z tym, że takie zastosowanie może spowodować konieczność sprzątania, ponieważ węgiel niestety brudzi.

Węgiel dla urody

Niewiele kobiet wie, że istnieje skuteczny i bardzo tani sposób na pozbycie się zaskórników. Siedzą one głęboko w skórze i trudno je usunąć. Większość z osób borykających się z problemem tłustej cery z zaskórnikami stara się usunąć je manualnie. Nie jest to jednak dobre dla cery, często powoduje pękanie naczynek, które również nie są wcale atrakcyjne. Sposobem na trwałe proste pozbycie się zaskórników jest właśnie węgiel kupiony w aptece. Z pokruszonych tabletek oraz nietoksycznego kleju możemy stworzyć specjalną maseczkę, która nałożona na twarz doskonale wyciąga wszystkie toksyny i zaskórniki ze skóry. Po upływie pół godziny maseczka wysycha i można ją ściągnąć rękoma. Pozostają na niej zanieczyszczenia, martwy naskórek, co można zobaczyć gołym okiem. Skóra natychmiast jest bardziej odświeżona, oczyszczona, jaśniejsza. Na rynku dostępne są również specjalne maseczki na bazie węgla z bambusa, zawierające naturalne składniki, o takim samym działaniu. Niemniej ciekawe jest działanie węgla aktywnego jako swoistej pasty do zębów. Doskonale usuwa ona zanieczyszczenia jamy ustnej, pochłania bakterie, a jednocześnie również wszelkie osady. Dzięki temu efektem ubocznym stosowania węgla jest pozbycie się kamienia nazębnego oraz osadów powodujących żółknięcie zębów. Stają się one na powrót białe. Węgiel trzymany w ustach pozwala również na usunięcie toksyn z krwi, poprzez błonę śluzową. Przez jamę ustną przepływa duża ilość krwi, która zwykle wymaga oczyszczenia.