Strona główna Ciekawostki Co pić zamiast herbaty?

Co pić zamiast herbaty?

1053
PODZIEL SIĘ

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez filiżanki herbaty na przykład do deseru w postaci ciastek, czy ciasta. Jedno i drugie nie jest zabronione i od czasu do czasu możemy sobie na to pozwolić. Jednak codzienne picie herbaty i praktycznie niczego poza tym nie jest szczególnie dobre. Kiedy nadchodzi jesień i zima mamy większą chęć na picie ciepłych napojów. To dobry czas by wprowadzić zdrowsze zamienniki zwykłej czarnej herbaty.

Dlaczego warto do swojej diety wprowadzić inne napoje oprócz herbaty?

Po pierwsze herbata jest jedną z używek, jej picie staje się nałogiem, podobnie jak palenie papierosów czy picie kawy. Chociażby dlatego czasem warto zamienić filiżankę herbaty na inny rodzaj napoju. Ponadto wiele roślin, także ziół, którymi otaczamy się na co dzień zawiera wiele witamin, mikroelementów, które doskonale poprawiają nasze zdrowie. Parzone zioła mają także właściwości oczyszczające organizm, ponieważ większość z nich jest moczopędna. Wiele z nich ma dodatkowe właściwości, takie jak obniżające cukier we krwi (znacznie lepszy wybór do ciastka niż zwykła herbata). Jedną z wad herbaty czarnej jest to, że raczej nie zaspokaja pragnienia. Po jej wypiciu czujemy suchość w ustach. Natomiast wiele ziół ma działanie odświeżające. Zwykła herbata najczęściej nie ma większego wpływu na samopoczucie, a zioła z pewnością oddziałują na nie, jedne uspokajają, drugie pobudzają.

Zamiast herbaty pokrzywa

Na jesienne i zimowe wieczory jedną z najlepszych alternatyw dla herbaty jest pokrzywa. Jest tania, łatwo dostępna oraz ma wiele właściwości, które warto rozważyć. Jest bogata w kompleks witamin z grupy B, jak również w takie pierwiastki jak magnez, krzem, cynk, a także żelazo. Są to witaminy i mikroelementy, które wpływają na dobre samopoczucie, jak również poprawiają urodę. Są polecane osobom cierpiącym na przykład na trądzik. Zioło to znakomicie oczyszcza skórę, dlatego warto robić z niego naturalny tonik do jej pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej. Poprawia wygląd włosów, skóry, paznokci, nadając im elastyczność. Ważne w pokrzywie jest to, że nie zawiera żadnych substancji pobudzających, takich jak teina czy kofeina, dlatego może być pita na wieczór. Pokrzywa jest napojem polecanym kobietom w ciąży, a nie szkodzi nawet niemowlętom. Dobrze jest stosować herbatkę z pokrzyw gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, bo pomaga pozbyć się nadmiaru wody. Przydaje się kobietom w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Jest również przydatna w leczeniu chorób bakteryjnych układu moczowego, gdyż pomaga wypłukiwać bakterie.

Uspokajająca melisa

Melisa jest dobrą alternatywą dla herbaty, do tego równie łatwo dostępną. Polecana jest osobom nadmiernie nerwowym, lub przeżywającym jakiś stres, oczywiście nie mogą to być ciężkie stresy. Mimo wszytko pomaga poradzić sobie z codziennymi trudnościami, pozwala na bardziej spokojny sen. Nie zaleca się picia melisy w godzinach pracy, ponieważ u niektórych wywołuje nadmierną senność. Jednak jako alternatywa dla herbaty na wieczór jest doskonałym wyborem. Najlepiej wypić filiżankę melisy na około dwie godziny przed snem. Oprócz właściwości uspokajających ma również inne. Między innymi stwierdzono, że zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi.

Mięta nie tylko na trawienie

W ciągu dnia dobrym wyborem dla wszystkich, szczególnie dla tych ze skłonnością do wzdęć, napiętego brzucha i gazów, jest mięta. Na rynku dostępne są dwa rodzaje mięty, jest to mięta pieprzowa i mięta zielona. Oba rodzaje mają nieco inne właściwości. Na przykład mięta zielona znana jest z tego, że oprócz poprawienia trawienia obniża poziom androgenów we krwi. Polecana jest zatem kobietom, które mają trudności z gospodarką hormonalną. Rozpoznać to możemy po powstawaniu nadmiernego owłosienia, również na twarzy, trądziku, ciężko znoszonym napięciu przedmiesiączkowym i ciąży. U takich kobiet zastosowanie mięty zielonej przynosi pewną ulgę. Z drugiej strony uważać na nią powinni mężczyźni, ponieważ obniża poziom testosteronu. Oba rodzaje mięty powinniśmy wypijać w ciągu dnia, niedługo po posiłku.

Rumianek

Korzystne jest również picie sporych ilości rumianku. Jest to jedno z nielicznych ziół, które nie wysusza, a nawilża. Dlatego może być również stosowane na skórę. Niektórzy torebki z rumianku stosują jako sposób na opuchnięte po nieprzespanej nocy oczy. Wewnętrznie również nawilża. Ma działanie podobne do działania mięty – wpływa na układ pokarmowy, usprawniając jego pracę. Jednak w przypadku działania rumianku działanie to jest nieco łagodniejsze.

Uwagi dodatkowe

Istotne jest, żeby odpowiednio stosować zioła. Podstawą jeśli chodzi o napoje w ciągu dnia powinna być woda, najlepiej źródlana. Należy wypijać jej około jeden i pół litra dziennie. Pozostałą część mogą stanowić herbaty, zioła. Warto jednak pamiętać, by pić zioła w sposób zróżnicowany, a jednego zioła nie pić dłuższy okres czasu niż trzy tygodnie. Po tym czasie dobrze jest zrobić przerwę od ich picia na około dwa tygodnie. Potem możemy wrócić do spożywania ulubionych herbatek.