Strona główna Ciekawostki Jedzenie to zbyt mało

Jedzenie to zbyt mało

1298
PODZIEL SIĘ

Suplementacja to modny ostatnio temat, a polega na łykaniu dodatkowych witamin i mikroelementów w celu uzupełnienia niedoborów w organizmie. Lekarze są zdania, że prawidłowa dieta wyklucza konieczność suplementacji, mimo to miliony ludzi na całym świecie zaopatruje się w witaminy sprzedawane w każdej drogerii i na stacji benzynowej. Czy to ma jakiś sens?

Czy jedzenie dostarcza dziś wszystkich składników?

Z założenia pokarm powinien dawać człowiekowi wszystko, czego potrzebuje. Człowiek pierwotny, jak i wszystkie zwierzęta od zawsze wiedziały czego potrzebują, instynktownie dostarczając sobie odpowiedniego rodzaju pokarmu. Jeśli jakieś zwierze choruje, to zjada takie zioła, jakie mogą pomóc mu wyleczyć się z dolegliwości. Niestety współczesny człowiek nie potrafi odczytywać sygnałów, jakie daje nam ciało. Gdy czujemy pragnienie, pijemy wysoko słodzone napoje i dziwimy się, że wciąż chce się pić. Gdy czujemy głód, jeśli dopiero co był obiad, to zajadamy się czekoladą. Tymczasem nie dające się zaspokoić pragnienie, ciągła ochota na przekąski, na przykład słone, oznacza, że w organizmie czegoś brakuje. Opisane zachowanie jest więc niczym innym jak jedną z przyczyn rozwijania się monstrualnej otyłości. Ponadto współcześnie sytuacja wygląda nieco inaczej niż jeszcze czterdzieści lat temu. Dziś jedzenie jest znacznie gorszej jakości niż jeszcze pokolenie temu. Winne temu są wyjałowione ziemie, na których nie stosuje się płodozmianu ze względu na konieczność hodowania coraz większej ilości roślin. Rosnąc rośliny są bombardowane wieloma środkami chemicznymi i nawozami, które wpływają na ich rozwój. Niektóre rośliny są genetycznie modyfikowane. Produkty przetworzone są poddawane działaniu wysokich temperatur. Wszystko to powoduje, że mają bardzo mało mikroelementów. Ziarna zbóż, dostarczających niezbędnych witamin z grupy B zmieniane są na mąkę białą, która to nie posiada żadnych wartości odżywczych, a ma wiele kalorii. W jedzeniu znajduje się mnóstwo substancji konserwujących, zapachowych, barwiących. Coraz większą popularność zdobywa jedzenie śmieciowe. Kobiety najczęściej stosują antykoncepcję hormonalną, która wyjałowi organizm i sprawia, że powinny zażywać więcej niektórych minerałów i witamin. Podobnie w przypadku szeregu innych stosowanych przez ludzi leków. Nie wspominając już o zanieczyszczeniu środowiska. Wszystko to daje do myślenia i wynika jednoznacznie, że człowiek, by być zdrowym, powinien sam dbać o to by dostarczyć sobie odpowiednich ilości minerałów i witamin, oprócz codziennej diety. Oczywiście jedzenie wciąż może dostarczyć odpowiedniej ilości składników potrzebnych dla zdrowia, ale wyłącznie takie, które pochodzi z własnych lub ekologicznych upraw. Jak wiadomo nie każdy ma czas, oraz pieniądze, aby zdobywać takie jedzenie.

Jak suplementować?

Gdy narastające problemy objawiają prawdę, że mamy do czynienia z brakami, ludzie zaczynają łykać reklamowane w telewizji suplementy, witaminy, które mają pomóc w każdej sytuacji. Na przykład na jesienną chandrę, na wypadanie włosów, nawet dla osób wrażliwych na zmianę pogody. Nie prowadzi to do żadnego rozwiązania, ponieważ i w kupnych aptecznych suplementach znajdują się konserwanty i niebezpieczne substancje jak na przykład sztuczne słodziki. Zatem suplementy powinny być naturalne i jak najmniej przetworzone, słowem powinny być częścią codziennej diety, a nie odrębnym lekiem. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy człowiek ma poważne niedobory i powinien je szybko uzupełnić. Większość ludzi żyje, uważając, że czują się całkiem dobrze, i nie potrzebują suplementów. Jednak prawda jest inna. Nasze organizmy są tak skonstruowane, że braki są uzupełniane z jakiegoś innego miejsca, oczywiście nie bez dodatkowych kosztów, ale natura zadbała o to, żeby były to koszty jak najmniejsze. Dlatego mało ludzi zwraca uwagę na to, że wypadają włosy, paznokcie się kruszą, cera jest szorstka. Dopiero poważne zmiany w organizmie i rozwój chorób zmusza lekarzy do przepisania leków. Tymczasem większość ludzi cierpi na niedobory witamin i mikroelementów nie zdając sobie z tego sprawy.

Lista niektórych naturalnych suplementów

Naturalne suplementy diety, to takie, które zawierają tylko jeden składnik. Co, co reklamowane jako “naturalne” najczęściej wcale takie nie jest. Warto spojrzeć na etykiety produktu. Niektórzy weganie i wegetarianie mogą często znaleźć na opakowaniu takie niespodzianki jak żelatyna. Tymczasem powinien znaleźć się tam tylko dany produkt. Na przykład algi morskie są sprzedawane jako proszek lub sprasowana tabletka, bez wypełniaczy. Oto lista niektórych naturalnych suplementów.

  • algi morskie: (chlorella, spirulina zawierają wszystkie podstawowe witaminy i minerały),

  • tran (zdrowy układ krwionośny i nerwowy, witamina A i E, omega 3),

  • skorupka jaj, dolomit (niedobory wapnia, magnezu),

  • acai, aronia, owoce noni (największa liczba przeciwutleniaczy, witaminy),

  • naturalna witamina c (słaby układ odpornościowy, krwionośny, nowotwory, zanieczyszczone powietrze),

  • pestki i nasiona roślin, orzechy (witaminy z grupy B, w tym witamina B17, magnez),

  • czosnek (witaminy, naturalny antybiotyk),

  • żeńszeń (zmęczenie, brak witalności, multum witamin i mikroelementów).