Strona główna Ciekawostki Masło klarowane – zalety i sposób robienia

Masło klarowane – zalety i sposób robienia

1387
PODZIEL SIĘ

Masło klarowane to superfood jakie ostatnio stało się bardzo popularne na całym świecie. Inną nazwą dla niego jest nazwa masło ghee. Posiada ono tak wiele zalet, że warto je kupować, wykorzystywać, a nawet samemu produkować dla swoich potrzeb.

Właściwości masła klarowanego

Masło klarowane to nic innego jak tłuszcz zwierzęcy pozyskiwany z mleka krów, poddany długotrwałej obróbce cieplnej. Dzięki długiemu procesowi gotowania przy jednoczesnym usuwaniu wszystkich pojawiających się na powierzchni osadów i odpadów powstaje płyn w kolorze słomkowym, który po wystygnięciu zmienia się do postaci stałej w kolorze żółtym. Masło ma orzechowy smak i aromat. Jest cenionym dodatkiem do potraw, podkreślającym ich smak. Najbardziej popularne jest w kuchni indyjskiej. Masło klarowane stało się tak popularne dzięki swoim niezwykłym właściwościom. Oprócz tego, że nadaje się doskonale do smażenia w wysokich temperaturach, może przez wiele tygodni stać poza lodówką i nie psuje się. Dzieje się tak dlatego, że ma silne właściwości zwalczające bakterie. Masło jest polecane dla osób, które zmagają się z uczuleniem na składniki mleka, jakie występują w zwykłym maśle. W ghee nie ma kazeiny ani laktozy powodującej przykre konsekwencje u osób uczulonych, dlatego doskonale nadaje się do przyrządzania potraw dla nich. Masło klarowane ma także inne właściwości lecznicze. Podnosi odporność poprzez wspomnianą antybakteryjną funkcję. W Indiach tradycyjnie jest wykorzystywane do tworzenia naturalnych lekarstw i mieszanek ziołowych ze względu na to iż jako tłuszcz znakomicie absorbubje substancje lecznicze a następnie ułatwia ich rozprowadzenie po organizmie na drodze transportu międzykomórkowego. Masło klarowane jest również jedynym z tłuszczów, które poprawiają trawienie, zamiast je opóźniając. Masło wykorzystywane jest także przy problemach zdrowotnych widocznych na skórze, znakomicie leczy drobne rany przynosi ulgę przy oparzeniach łagodząc ból i przyśpieszając gojenie. Może być zastosowane przy suchej skórze, zakażeniach na przykład grzybicą.

Dlaczego lepiej zrobić masło samemu niż je kupować

Prawdziwe masło klarowane ma niewiele wspólnego z tym, które kupujemy w supermarketach. Tamto masło nie ma takich właściwości jak ghee. Proces produkcji takiego masła jest uprzemysłowiony, producenci stosują różne środki chemiczne i sztuczne dodatki. Niektórzy, by zwiększyć produkcję dodają do masła tłuszcz roślinny, oraz emulsji wodnotłuszczowej, znanej powszechnie jako margaryna. Łatwo to rozpoznać po charakterystycznym smaku i zapachu masła. Nie do końca jest pewne co znajduje się w maśle klarowanym kupionym w sklepie. Obróbka bywa tak zaawansowana, że po wszystkim masło takie nie ma nawet smaku i zapachu, co za tym idzie większości ważnych oryginalnie właściwości. Niektórzy wolą jednak kupować masło klarowane, ponieważ proces jego tworzenia wydaje się im zabierać zbyt wiele czasu i energii. W rzeczywistości jest prosty, a uzyskany efekt znacznie zdrowszy, posiadający więcej właściwości zdrowotnych i przydatnych w kuchni.

Samodzielne przygotowanie masła ghee

Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania kuchni. Ponieważ będziemy operować rozgrzanym tłuszczem najlepiej zrobić to w spokojny dzień, by po pomieszczeniu nie kręciły się dzieci czy zwierzęta domowe i by nie miały dostępu do naczyń. Najlepiej wszystko zacząć od zrobienia niewielkiej ilości masła. Tłuszcz do masła klarowanego można pozyskać po prostu kupując zwykłe masło w sklepie. Jednak warto rozważyć kupienie masła prosto od krowy z mleka pełnotłustego. Im większa zawartość tłuszczu w maśle, tym lepiej. Na początek wystarczą około cztery standardowe kostki masła. Należy je pokroić i przepłukać wodą dopóki nie będzie pozbawiona zanieczyszczeń. Następnie masło należy podgrzewać na minimalnym ogniu aż się nie rozpuści. Masło powinno być podgrzewane w ten sposób przez ponad godzinę, nawet do dwóch godzin. Przez ten czas należy kontrolować stan garnka i zawartości oraz wyławiać wszystko to, co zbiera się przy powierzchni. Należy robić to za pomocą sitka z małymi oczkami lub drewnianej łyżki, do której lepiej przyczepiają się wszystkie osady. Warto wiedzieć, że w przypadku masła pozyskanego prosto od krowy zanieczyszczeń będzie więcej niż w przypadku masła kupnego. Proces produkcji w tym wypadku będzie trzeba prawdopodobnie wydłużyć, dopóki nie uzyskamy płynu w kolorze miodu, który jest klarowny i pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń. Aby się przekonać jak jest warto użyć szklanej łyżki lub szklanki, do której nalewamy nieco rozpuszczonego tłuszczu i oglądamy pod światło.

Do czego wykorzystywać masło?

Masło klarowane własnej roboty zawsze znajdzie zastosowanie w kuchni. Wykorzystywane jest do pieczenia, smażenia, duszenia, gotowania na przykład zup. Nadaje się praktycznie wszędzie. Sprawia, że potrawy smażone są chrupiące i o idealnej konsystencji. Masło nadaje się także do robienia pysznych kanapek jako zastępstwo dla zwykłego masła. Zaletą jest to, że łatwiej się rozsmarowuje i podkreśla smak zwykłych kanapek.