Strona główna Diety Co zrobić, aby zdrowo przytyć?

Co zrobić, aby zdrowo przytyć?

777
PODZIEL SIĘ

Większość z nas zastanawia się jak schudnąć, o tym traktują blogi, strony internetowe, fora, a także prasa, telewizja. Bardzo mało mówi się natomiast o tym jak przybrać na wadze. A jest to także poważny problem dla tych, którzy są chudzi, chociaż grupa ta jest często dyskryminowana. Nadmierna chudość jest również przyczyną kompleksów i depresji, w dodatku niewiele z osób nadmiernie szczupłych spotyka się ze zrozumieniem. Za to często spotykają się z nieprzychylnymi komentarzami na temat swojej wagi.

Co jest przyczyną niskiej wagi ciała?

Dla wielu to marzenie – móc jeść wszystko, a nie przybierać na wadze. Jednak nie dla osób, które martwią się swoją niską wagą. Co więcej robią wszystko, aby przytyć i nie słyszeć więcej różnych komentarzy na swój temat, nie wiedzą jednak jak to uczynić. Należy zacząć od próby stwierdzenia co w ogóle jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Jeśli mimo prawidłowej ilości kalorii jesteśmy zbyt szczupli, oznacza to po prostu zakodowane cechy genetyczne, prowadzące do takiego stanu rzeczy. Istotną kwestią jest również wiek takich osób. Z nadmierną chudością borykają się raczej osoby młode. W przypadku kobiet wpływ na to mają hormony. Często problem nadmiernej szczupłości mija wraz z wiekiem, kobiety nabierają kształtów po urodzeniu dziecka. Młody wiek to szybszy i sprawniejszy metabolizm, który z wiekiem zaczyna słabnąć. Warto pamiętać, że różnica pomiędzy tak zwanym szybkim a wolnym metabolizmem wynosi zaledwie dwieście kalorii. Problemem niskiej wagi ciała jest również związany z niskim apetytem, a on z kolei jest spowodowany być może jakimiś innym zaburzeniem. Niemniej jednak niezależnie od przyczyny nadmiernej szczupłości, warto zbadać się u lekarza. Jeśli szczupłość okazuje się jedynym problemem z jakim zmaga się dana osoba, może ona wiele zmienić, by temu zaradzić.

Prawidłowa dieta

Osoby, które chcą przytyć powinny zastosować dietę, która uzupełni ich zapotrzebowanie na kalorie. Ich dieta powinna być bogata w węglowodany, ale nie niezdrowe ciastka, pizzę czy słodkie bułki. Węglowodany złożone zawarte są w kaszach oraz zbożach. Pełnoziarniste zboże jest wysokokaloryczne i smaczne. Warto zjadać też na przykład kaszę jaglaną. Aby przytyć dobrze jest jeść tłuszcze, lecz nie niezdrowe tłuszcze zwierzęce, je lepiej ograniczać. Świat roślinny dostarcza dużej ilości kalorii w postaci pestek, nasion, orzechów. Możemy jeść masło orzechowe, byle nie w zbyt dużych ilościach, pestki słonecznika, pistacje. Oprócz takiego uzupełnienia diety jako na przykład przekąski, warto pamiętać o spożywaniu tłustych ryb morskich, oraz owoców takich jak na przykład awokado. W diecie osób, które chcą przytyć może być więcej owoców, na przykład tropikalnych takich jak banany, ananasy. Jako przekąski mogą one jeść bakalie, suszone owoce. Osoby, które chcą przytyć powinny raczyć się pełnowartościowym białkiem, nie zapominać o codziennym uzupełnieniu zestawu aminokwasów.

Dlaczego słodycze nie są wskazane?

Węglowodany proste są znanym sposobem na przytycie, ale nie są wskazane dla nikogo w dużych ilościach. Osoby, które nie mają skłonności do tycia nie powinny zajadać się słodyczami, ponieważ tłuszcz może odkładać się na narządach wewnętrznych, mimo iż dana osoba jest na zewnątrz szczupła. Nadmierne odkładanie się tłuszczu wewnątrz ciała powoduje szereg schorzeń oraz wysoki cholesterol. To wszystko znacząco skraca życie.

Aktywność fizyczna

Przyrost wagi to tłuszcz, ale to, co waży to również mięśnie. Sylwetka z ładnie zarysowanymi mięśniami wygląda na zdrowszą i jest bardziej atrakcyjna. Jedzenie tylko i wyłącznie większej ilości kalorii spowoduje, że zwiększy się zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, co nie zawsze ładnie wygląda. Ponadto aktywność fizyczna reguluje metabolizm, a ten zmienia się pod wpływem większej dawki kalorii. Ruch na świeżym powietrzu pobudza apetyt. Dlatego pamiętajmy o aktywności. Jeśli celem jest prawidłowe ukształtowanie sylwetki należy skorzystać z pomocy trenera personalnego, który dobierze odpowiedni zestaw treningowy, dobrany do potrzeb danej osoby.

Jak pobudzić apetyt?

Niski apetyt sprawia, że nie mamy ochoty wprowadzać zmian do jadłospisu. Jedzenie, jego widok i zapach powoduje tylko mdłości. Nie wolno najadać się wbrew rozsądkowi. Należy w pierwszej kolejności spróbować pobudzić apetyt. Sposobem na to jest na pewno sport, ale również na przykład dodawanie do jedzenia przypraw poprawiających trawienie, takich jak kozieradka, majeranek, tymianek, koperek. Dobrze jest pić również zioła pobudzające apetyt. Na przykład koper włoski, mięta, melisa, dziurawiec. Przed posiłkami wskazane jest spożywanie soków warzywnych, które pobudzają apetyt. Dobrze jest w ogóle pozwolić sobie poczuć głód. W tym celu należy zrezygnować z niezdrowych nawyków, na przykład z jedzenia w nocy, spożywania słodyczy , zupek chińskich i innych zapychaczy w ciągu dnia. Nie jedz kiedy ci się nudzi, ale zawsze wtedy gdy poczujesz prawdziwy głód. Najadaj się wtedy do syta.