Strona główna Diety Jak zerwać z uzależnieniem od cukru?

Jak zerwać z uzależnieniem od cukru?

1139
PODZIEL SIĘ

Wszystkie uzależnienia mają podobne przyczyny. Uzależnienie od cukru jest traktowane jako coś mniejszego kalibru niż na przykład od leków czy narkotyków, a nawet papierosów. Niektórzy twierdzą, że to niewielki defekt, z jakim można z powodzeniem żyć. Niestety w dłuższej perspektywie uzależnienie od cukru jest nie tylko szkodliwe, ale i śmiertelnie niebezpieczne.

Przyczyny problemu

Pierwszym krokiem do uzdrowienia jest uświadomienie sobie, że właściwie problem rzeczywiście istnieje. Następnym odkrycie przyczyn problemu. Uzależnienie najbardziej dotyka sfery emocjonalnej człowieka i jest z emocjami mocno związane. Dlatego należy uświadomić sobie swoje negatywne emocje oraz zastanowić się, czego brakuje w życiu emocjonalnym, co zastępuje zjedzenie słodyczy. Może jest to potrzeba nagrodzenia siebie, uspokojenia, osiągnięcia stanu relaksu, usunięcia skutków stresu. W ten sposób próbujemy zapełnić jakąś pustkę w życiu lub zapomnieć o tym, co nas gnębi. Ważne jest by ustalić co to właściwie jest i znaleźć jakiś inny sposób na to, by zapełnić czymś lub usunąć negatywne emocje. Oczywiście jest to zadanie dużo trudniejsze niż po prostu zjedzenie ciasta, ale warto to zrobić, ponieważ wówczas stajemy się silniejsi i bardziej odporni nie tylko na uzależnienia, ale również na wiele stresowych sytuacji.

Dobór broni do siebie

Każdy z nas jest inny i to, co pomogło koleżance, wcale nie jest najlepsze dla innej osoby. Z początku lepiej od razu nie chwalić się rodzinie i znajomym o postanowieniu zmiany nawyków żywieniowych, ponieważ mogą stworzyć niepotrzebną presję. Ważne jest własne tempo wychodzenia z nałogu, ale nie oznacza to, że zwlekamy z rozpoczęciem zbyt długo. Lepiej zrobić niewielki krok, niż żaden. Zbyt gwałtowne podjęcie kroków mało komu się udaje. Ucięcie dawki słodyczy z dnia na dzień niemal na pewno skończy się klęską. Co więcej w rezultacie zjemy więcej słodyczy. Najlepszym sposobem jest metoda pozwalająca na stopniowe zmniejszanie ilości słodkości w swoim życiu. Jeśli do tej pory na przykład po każdym posiłku było spożywane ciastko lub czekolada, to zrezygnujmy z ciasta po obiedzie, a za jakiś czas po śniadaniu i wreszcie po kolacji.

Unikanie pokusy

Jeśli po pracy zawsze wstępujesz do ulubionej kawiarni, albo kupujesz ciastka w mijanej pod drodze cukierni, to warto zmienić te nawyki. Istotne jest by w supermarkecie omijać alejki ze słodyczami, a telewizor wyłączać na czas reklam. Nie przebywać w pobliżu automatów z kawą i słodyczami. Wszystko to pobudza apetyt. Jeśli uczucie wielkiej ochoty na słodkie nie mija, dobrze jest odwrócić uwagę. Na przykład wychodząc na świeże powietrze, spacerując, lub znajdując jakieś ciekawe zajęcie, rozwijając hobby. Nie rezygnujmy ze spotkań z przyjaciółmi, ale uprzedźmy ich , że zamiast do cukierni wolimy udać się do restauracji. Czasami pomaga wypicie szklanki wody, albo zjedzenie jakiegoś warzywa, ponieważ nagły głód może świadczyć o tym, że brakuje po prostu płynów lub witamin.

Całkowita zmiana żywienia

Przy uzależnieniu od cukru bardzo ważne jest oczywiście zmiana całej diety. Unikanie cukru nie oznacza, że trzeba się głodzić, wręcz przeciwnie. Posiłki powinny być sycące i zaspokajające wszystkie potrzeby. Do pracy należy zabierać przygotowane w domu zdrowe posiłki oraz przekąski. Pilnuj aby zjadać niewielki posiłek co dwie, trzy godziny, aby utrzymać stały poziom glukozy we krwi.

Niekonwencjonalne metody

Dobrze jest zachować otwarty umysł i nie zamykać się na inne niż wyłącznie silna wola metody. Możemy zastosować na przykład afirmacje, lub nawet poddać się profesjonalnej sesji hipnozy, która potrafi wyjaśnić nawet przyczyny uzależnienia i wskazać drogi do całkowitego zerwania z nałogiem. Pomocą jest oczywiście również medytacja, pozwalająca pozbyć się nadmiaru stresu.

Kryzys? To normalne

Jesteśmy tylko ludźmi, dlatego nie ma powodu do wstydu, zarówno z powodu naszej diety, albo chwili słabości. Skłonność do wyrzucania sobie tych chwil związana jest z głębokim zawiedzeniem samego siebie i poczuciem porażki. Tymczasem takich kryzysów jest w życiu bardzo dużo. Ważna jest chęć postanowienia zmiany i dążenie do niej, pomimo wielu upadków. Warto to wiedzieć i wręcz spróbować przygotować się do tego, że z pewnością pojawią się gorsze dni, wątpliwości, rozdrażnienie. Szczególnie kobiety są na to narażone, ponieważ przeżywają zmiany hormonalne na przykład w okresie napięcia przedmiesiączkowego. Pierwszy pms bez słodyczy będzie z pewnością trudny, ale kolejne mogą być już znacznie prostsze, co więcej kobiety będą go przechodzić łagodniej. Kryzys pozwalają załagodzić słodkie zamienniki jedzenia. Dlatego jeśli dopada chęć na coś słodkiego, zamiast rzucać się na czekoladę, lepiej przyrządzić koktajl ze słodkich owoców lub zjeść łyżeczkę miodu. Już niewielka jego ilość zaspokaja zapotrzebowanie na cukier w większym stopniu niż na przykład kostka czekolady. Zjedzenie jednek kostki czekolady powoduje zaostrzenie aptetytu na więcej. Podczas kryzysu ratujemy się odwracając uwagę od myśli o słodyczach.