Strona główna Ciekawostki Dlaczego warto dbać o florę jelit?

Dlaczego warto dbać o florę jelit?

1000
PODZIEL SIĘ

W ciele i na ciele ludzkim żyje wiele tysięcy rodzajów bakterii, szacuje się, że stanowią one około dwa kilogramy wagi ciała. W większości nie zdajemy sobie z tego sprawy i ignorujemy to. Tymczasem gdyby nie prawidłowo działające bakterie w układzie pokarmowym prawdopodobnie nie byłoby nas. Oto ważne funkcje flory bateryjnej, które potwierdzają, że bez niej nie ma zdrowia i życia.

Funkcja numer jeden: trawienie

To najbardziej oczywista funkcja bakterii, które wspomagają układ pokarmowy. Treść pokarmowa przechodzi przez wiele etapów. Końcowym etapem trawienia jest jelito grube. To tutaj odbywa się wytworzenie zbędnych produktów przemiany materii, a także trawienie tych substancji, z jakimi nie poradziły sobie żołądek ani jelito cienkie, głównie chodzi o błonnik pokarmowy. Jest on bardzo potrzebny w jelitach dla profilaktyki raka. Zaburzona flora jest jedną z przyczyn jego rozwoju. Również stąd dzięki bakteriom zostaje przyswojona woda ze spożytego pokarmu. Podczas trawienia pokarmów w jelicie grubym wytwarzają się kwasy takie jak kwas octowy, priopionowy czy butyrynowy. To one poprawiają wchłanianie się substancji mineralnych z pokarmów. Kwas butrynowy wpływa na funkcję wątroby i poprawia metabolizm lipidów oraz glukozy. Zatem prawidłowa gospodarka bakterii jelitowych pozwala nam na lepsze czerpanie mikroelementów z pożywienia, a także pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru oraz tłuszczów we krwi – przyczynia się do zapobiegania cukrzycy oraz wysokiemu poziomowi cholesterolu. Jednocześnie flora przyczynia się do możliwości zachowania szczupłej sylwetki.

Funkcja numer dwa: usuwanie toksyn i pasożytów.

Bardzo istotną funkcją flory bakteryjnej jest pomoc w detoksykacji organizmu. Okazuje się, że flora bakteryjna jest w stanie w sposób naturalny wspomóc usuwanie nawet metali ciężkich i innych trujących substancji z organizmu. Ponadto prawidłowa flora zmniejsza liczebność niekorzystnych bakterii i drożdżaków, których przerost prowadzi do choroby i zaburzenia trawienia (na przykład Candidy). Dzięki prawidłowo działającej florze bakteryjnej zmniejsza się liczebność pasożytów. Wielu ludzi jest nawet nieświadomych, że jest ich nosicielami, nie dają one żadnych objawów, co więcej nawet badania laboratoryjne nie zawsze są w stanie je wykryć. Tymczasem ich aktywność powoduje, że do organizmu trafiają toksyny przez nie wydzielane. Zarówno one, jak i same pasożyty muszą zostać usunięte z układu pokarmowego.

Funkcja numer trzy: wspomaganie układu immunologicznego.

Układ immunologiczny jest tym układem ciała, który jest połączony z każdym innym. Reaguje on nawet na sygnały z układu nerwowego. Szacuje się, że ogromny wkład w nasz układ odpornościowy ma flora bakteryjna jelit. Nie bez powodu w ściankach jelita grubego znajduje się największe skupisko limfocytów. Znajdują się tam tak zwane kępki Peyera, których zadaniem jest wychwycenie i zablokowanie drogi drobnoustrojom. Flora odpiera ataki drobnoustrojów, które dostają się do organizmu przez jedzenie i wodę, a także drogą kropelkową.

Funkcja numer cztery: zdrowie psychiczne.

Bez odpowiedniej flory bakteryjnej jelit nie ma mowy o zdrowiu psychicznym. Naukowcy odkryli, że jelita to nasz drugi mózg, bezpośrednio połączony z tym prawdziwym. Od flory zależy wytworzenie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, zdrowie psychiczne. Zachwiana flora jelitowa powoduje poważne zaburzenia, od niechęci, chronicznego zmęczenia, braku radości życia, do zaostrzenia chorób takich jak depresja, schizofrenia i innych. Zachwiana flora powoduje odczuwanie niepokoju, lęku, a nawet popycha do agresji, powoduje drażliwość. Jak nietrudno się domyśleć takie zachowania są nie tylko katorgą dla samej osoby zaburzonej, ale również dla osób, które przebywają z nią na co dzień. Większość tabletek psychotropowych tworzy jedynie protezę dla mózgu, dostarczając brakujących hormonów, jednocześnie tak naprawdę zaostrzając problem. Osoby cierpiące na choroby psychiczne powinny szczególnie dbać o prawidłową florę bakteryjną.

Funkcja numer pięć: uszczelnienie jelit.

Współczesną zmorą są uczulenia pokarmowe, na przykład sławne już w tej chwili uczulenie na gluten. Okazuje się, że problemy wynikające z trawienia glutenu nie są związane z żadną wadą genetyczną, ale z nieszczelnymi jelitami. Zespół nieszczelnych jelit polega na tym, że w jelitach powstają szczeliny, które umożliwiają przenikanie większych cząsteczek substancji pokarmowych do ścian jelita. Następnie wyciekają stamtąd pobudzając reakcję obronną organizmu. Stąd właśnie objawy uczuleń pokarmowych oraz inne nieprzyjemne objawy. Należą do nich trudności ze strony układu pokarmowego takie jak biegunki, wzdęcia, wymioty, złe samopoczucie, ale również na przykład trądzik, bóle w różnych częściach ciała oraz nadmierne tycie. Nieszczelne jelita są związane z nieprawidłowo działającą florą bakteryjną. Dlatego bardzo istotne jest zadbanie o prawidłową gospodarkę bakteriami jelitowymi, które powodują uszczelnienie ściany jelit i pomagają pozbyć się wyżej opisanych problemów zdrowotnych.