Strona główna Ciekawostki Czy zdrowy tryb życia jest niebezpieczny?

Czy zdrowy tryb życia jest niebezpieczny?

1152
PODZIEL SIĘ

Obecnie wielu ludzi chce zdrowo żyć. Nie tylko przechodzą na wegetarianizm i weganizm, odmawiają również na przykład przyjmowania leków, czy szczepionek w trosce o swoje zdrowie. Wielu lekarzy oskarża o ten stan rzeczy alternatywne metody leczenia naturalnego. W mediach co jakiś czas pojawiają się drastyczne historie o zagłodzonych i zaniedbanych dzieciach, których rodzice zanadto zaufali “uzdrowicielom”. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Alternatywne metody leczenia a współczesna medycyna

Najwięcej ludzi mając do wyboru naturalne leczenie, czy to za pomocą diety, czy jakąś inną terapię, a zwykłe leczenie szpitalne lub u lekarza medycyny, wybrałoby to drugie. Medycynę naturalną traktuje się po macoszemu, wytykając jej rzekome błędy i ofiary. Jednocześnie chociaż w mediach donosi się o odkryciach medycyny konwencjonalnej, to milczy się o dobroczynnej stronie leczenia naturalnego. Wszyscy wiedzą ponadto, że i medycyna konwencjonalna nie jest wolna od błędów. Jej historia usiana jest z pewnością znacznie większą ilością ofiar. Okazuje się, że sama dieta jest w stanie wyleczyć człowieka z wielu chorób, lecz bardzo niewiele o tym słychać. Słynny jest przypadek Steve Jobs’a, chorującego na raka trzustki. Stosował on dietę wegańską. Złośliwi zauważają, że umarł mimo to, lecz wtajemniczeni wiedzą, iż bez diety jego życie byłoby jeszcze krótsze. Żył on w bardzo złym stanie ponad pięć lat, podczas gdy choroba ta zabija w ciągu kilku tygodni. Jak rozwiązać nieporozumienia pomiędzy współczesnymi sposobami leczenia? Kluczem do zadowolenia obu stron i rozwiązania konfliktów nie jest wzajemne oskarżanie się, lecz współpraca. Błędy leczenia naturalnego wynikają z kilku faktów, które można łatwo wyeliminować. Przede wszystkim osoby, które zajmują się naturoterapią nie zawsze posiadają odpowiednie kwalifikacje. Ponadto żaden szanujący się naturoterapeuta nie namawia pacjenta do porzucenia aktualnego leczenia konwencjonalnego. Medycyny konwencjonalna i naturalna powinny iść ze sobą w parze i korzystać wzajemnie ze swego doświadczenia. Z każdej ze stron powinno płynąć zrozumienie oraz odrobina zaufania. Terapia naturalna może być wspaniałym uzupełnieniem konwencjalnego leczenia, a w przypadku schorzeń nie zagrażających życiu z pewnością odblokowałaby długie kolejki do lekarzy. Ponadto w wielu przypadkach lekarzom brakuje zrozumienia i empatii. Terapia naturalna polega na holistycznym ujęciu człowieka, również jego psychiki i odczuć. Tego brakuje w medycynie konwencjonalnej.

Czy medycyna alternatywna jest niebezpieczna?

Z powyższych rozważań wynika, że pod zachowanymi warunkami można bez obaw korzystać z usług gabinetów medycyny alternatywnej. W wielu przypadkach lekarze niepotrzebnie wypisują pacjentom agresywne lekarstwa i antybiotyki, podczas gdy schorzenia, które mają być nimi leczone wcale tego nie wymagają. Doświadczony terapeuta będzie umiał doradzić co zrobić, aby pomóc pacjentowi. Sam pacjent zaś powinien również kierować się pewnymi zasadami. Przy wyborze terapeuty powinien zwracać uwagę na jego doświadczenie i opinię, lecz nie tą z internetu. Najlepsze jest zdanie jego pacjentów. Jeśli w większości są zadowoleni, a terpia przyniosła skutek, warto skorzystać z usług kogoś takiego.

Wybrane metody leczenia alternatywnego i ich bezpieczeństwo

  • Ziołolecznictwo.

Jedną z najbardziej popularnych metod leczenia jest ziołolecznictwo. Wynikają z tego pewne niebezpieczeństwa. Mianowicie ludzie zachęceni tym co przeczytali, na przykład w internecie, nabywają zioła lub sami je zbierają. Tymczasem zioła wcale nie są tak niewinne jak mogłoby się wydawać. Wiele roślin jest bardzo toksycznych, a nieumiejętnie użyte mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Dlatego bardzo istotne jest doświadczenie, szczególnie przy samodzielnym zbieractwie. Niedoświadczeni zbieracze mogą na przykład szukać ziół przy trasach szybkiego ruchu, nie zdając sobie sprawy z tego, że są całkowicie bezużyteczne. Znajduje się w nich ołów, który doprowadza do groźnej choroby ołowicy. Zioła również łatwo pomylić laikowi. Dlatego najlepsza jest opinia specjalisty i zakupy w sprawdzonych sklepach.

    • Homeopatia.

      Wielu ludzi kwestionuje fakt, że homeopatia w ogóle działa. Jednak mimo to jest wiele opini pozytywnych i chwalących wyniki terapii. Nie są poznane dokładnie mechanizmy działania homeopatii, lecz wiadomo, że w wielu przypadkach działa. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru leku, co czyni doświadczony homeopata. Medycyna konwencjonalna mocno krytykuje homeopatię jako bezużyteczny skok na pieniądze. Niestety o koncernach farmaceutycznych w większości nie można powiedzieć niczego innego. W wielu przypadkach leki z apteki są nieskuteczne albo trzeba je łykać całe życie, podczas gdy lek homeopatyczny bierze się tylko raz, po czym choroba powinna ustąpić już na zawsze. Ponadto leki homeopatyczne nie mają żadnych skutków ubocznych. W aptekach można bez recepty nabyć wiele środków, na przykład na grypę lub przeciwbólowych, które są bardzo niebezpieczne. Powodują na przykład poronienia, a w połączeniu z alkoholem są niejednokrotnie przyczyną ciężkich uszkodzeń wątroby a w rezultacie śmierci, o czym nikt nie ostrzega.