Strona główna Ciekawostki Znaczenie koloru warzyw

Znaczenie koloru warzyw

1376
PODZIEL SIĘ

Wydawałoby się, że wszystkie warzywa są tak samo zdrowe, a ich kolor to tylko dopust boży mający na celu uatrakcyjnienie ich. Niewielu ludzi wybiera warzywa ze względu na ich kolor. A to błąd ponieważ to właśnie kolor na pierwszy rzut oka informuje o właściwościach warzywa.

Czarne, fioletowe i ciemnoczerwone warzywa

Im ciemniejszy kolor warzyw tym mamy większą pewność, że znajduje się w nich najwięcej antyoksydantów, inaczej zwanych przeciwutleniaczami. Takie na przykład znajdują się właśnie w czerwonym winie wyprodukowanym na bazie ciemnych winogron. To właśnie one oryginalnie w skórce zawierały te związki. Większości ludzi nie trzeba tłumaczyć o tym jakie wartości posiadają antyoksydanty. Przed wszystkim likwidują wolne rodniki, przez co procesy starzenia i niszczenia, a także procesy chorobowe w organizmie zostają częściowo zahamowane. Stąd prosty wniosek, że im więcej ciemnych warzyw i owoców będziemy jeść, tym lepiej. Przykładami takich warzyw jest na przykład czarny ryż, czarna fasola, bakłażany, czy chociażby nasz czerwony burak i potrawy z niego. Ciemne owoce to na przykład wspomniane winogrona, czarna porzeczka, dojrzałe wiśnie i czereśnie oraz wiele więcej. Dzięki obecności antyoksydantów mamy pewność, że warzywa te w większym stopniu niż warzywa w innych odcieniach mają właściwości pomocne w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia nowotworów różnego typu. Antyoksydanty zmniejszają stres antyoksydacyjny, który bardzo negatywnie wpływa na organizm. Ponieważ żyjemy w ciągłym stresie i narażamy nas organizm na szkody, powinniśmy zjadać jak najwięcej ciemnych warzyw, aby ustrzec się przed chorobami zarówno fizycznymi jak i psychicznymi. Antyoksydanty ponadto dobrze wpływają na układ nerwowy, poprawiając wzrok, są też pomocne w układzie krwionośnym, pomagają właściwie zadbać o serce.

Czerwone, żółte i pomarańczowe warzywa

Kolory te pozwalają na pierwszy rzut oka zauważyć, że rośliny w tych barwach są bogate w beta karoteny, czyli prowitaminę A. Jest ona bardzo pomocna w utrzymaniu odpowiedniego stanu wzroku, jeśli pojawiają się tak zwane mroczki, oczy zachodzą mgłą. Warzywa takie jak papryka, marchewka i wiele innych powinny spożywać także osoby, które skarżą się na słabszy wzrok, co jest związane z postępującym wiekiem. Mogą być pomocne pomocniczym leczeniu zaćmy czy katarakty. Poprawiają również ostrość wzroku. Beta karoteny wpływają na wygląd ładny i młody wygląd skóry poprzez przetworzenie ich przez organizm na retinol. Beta karoteny są również przeciwutleniaczami, przez co również mają działanie antynowotworowe. Pomarańczowe warzywa często przechodzą w czerwień. Czerwony kolor sugeruje zawartość likopenu w takich warzywach jak pomidor. Jest to substancja pozytywnie wpływająca na układ krwionośny, obniżająca ryzyko zawału. Obniża również ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy czy raka prostaty. Czerwone warzywa są również źródłem witamin z grupy B i kwasu foliowego, oprócz tego zawierają mangan i potas wspomagające pracę tarczycy wchłanianie substancji odżywczych oraz równowagę elektrolitową organizmu. Czerwony to również kolor sugerujący, że warzywa takie mają działanie przeciwzapalne.

Zielone warzywa

Zielone warzywa najczęściej charakteryzują się delikatnością i dostępne są w sezonie. Zielone warzywa liściaste są bardzo nisko kaloryczne, dlatego można je jeść do woli. Warto zatem jeść je wiosną i latem najlepiej na surowo dodając do surówek. Zielone warzywa to na przykład jarmuż, szpinak, sałata, pietruszka, brokuły, szparagi, ogórki i inne. Zawierają chlorofil, składnik bardzo pożyteczny, pomagający oczyszczać krew oraz natleniać ją. Bierze również udział w procesach krwiotwórczych. Chlorofil jest uznawany za jedną z najzdrowszych substancji na świecie, wpływa niemal na każdy układ ciała, doskonale wpływa na gospodarkę hormonalną usprawniając pracę tarczycy i innych gruczołów. Ponadto zielone warzywa liściaste są źródłem magnezu oraz witaminy C. Kolor zielony wskazuje również na zawartość luteiny, która jest pożyteczna dla osób chcących zachować zdrowy wzrok. Luteina to nic innego jak progesteron, dlatego powinny go zjadać kobiety w czasie ciąży zagrożonej gdyż jest to hormon bardzo istotny dla jej utrzymania. Ważne by najpierw jednak poradzić się lekarza zanim zacznie się dietę. Luteina jest w stanie przyśpieszyć miesiączkę gdy ta się lekko opóźnia. Warto wtedy spróbować zjadać na przykład pietruszkę.

Białe warzywa

Warzywa białe, mimo że nie posiadają specjalnego koloru, również są ważnym elementem każdej diety. Są istotne nie ze względu na barwniki ale na zawartość związków siarki. Powinny być zatem spożywane przede wszystkim w okresie jesiennym i zimowym, ponieważ związki te są odpowiedzialne za budowanie odporności, działają antybakteryjnie i przeciw wirusom. Oprócz tego wpływają na ciśnienie krwi obniżając je, gdy jest zbyt wysokie. Wpływają również na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Są bardzo nisko kaloryczne, nie wpływają na zwiększenie ilości cukru we krwi, przez co powinni je spożywać cukrzycy.